Dobrý den pane Valtere, jsem už zoufalý z neschopnosti korektně zregulovat chod plynového kotle, tak se zkusím obrátit na skutečného odborníka:
Objektem je zateplený před pár roky zrekonstruovaný rodinný dům, suterén s podlahou cca 120cm pod terénem, přízemí cca 150cm nad terénem, každé patro cca 100m2.. Podlahové teplovodní topení pouze s mechanickou regulací, bez termohlavic, v každém patře cca 10 okruhů + žebříky v koupelnách. Plynový kotel Baxi luna platinum 1.24, celý dům napojen na jeden topný okruh. Připojeno externí ekvitermní čidlo (tuším QAC34, ale to asi není podstatné) a obslužná jednotka QAA75. Tepelná ztráta není spočítána, odhaduji na cca 6kW. Kotel je asi předimenzován, projektant ho tak navrhl kvůli rychlému ohřevu 120l zásobníku.
Kotel je umístěn v suterénu v technické místnosti. Suterén byl původně obýván, takže QAA75 je umístěn zde v kdysi nejchladnější místnosti. Nyní suterén obýván není, ale vytápěn je a musí být kvůli riziku plísní. Větrá se zde minimálně. Horní patro obýváno je. Průtoky okruhy mám nastaveny tak, že je udržována shodná teplota v celém domě s výjimkou ložnice, kde je mírně nižší. Aktuálně mám nastavené na kotli hodnoty takto: Provoz automatický; časový program je na komfortní teplotu 24h; komfortní teplota (710) 15,5°C; útlumová teplota (712) 15,0°C; min náběh topné vody (740) na 17°C; max náběh topné vody (741) na 32°C; strmost křivky (720) 0,26; posun křivky (721) -4,5; adaptace křivky (726) vyp; vliv prostoru (750) --%; další parametry případně doplním.
Problém a co jsem zkoušel: Už delší dobu bojuji s tím, že kotel sice topí dobře, ale konstantně přetápí o 3-5 stupňů, takže v domě je vedro. Dokud byl suterén obývaný, byla vnitřní jednotka používána a parametr 750 nastaven na 20%. V obou patrech se větralo a byl zde provoz, takže kotel topil dobře a jen občas v jednom z pater bylo trochu tepleji.
Ve chvíli, kdy se suterén přestal používat, nastal problém – kotel netopil skoro nikdy, protože teplota zde klesala velmi málo kvůli absenci větrání. Zkusil jsem snižoval vliv prostoru až na minimum a problém to pochopitelně otočilo, kotel nezačal nikdy topit, dokud teplota v místnosti s jednotkou neklesla pod nastavenou komfortní teplotu, což trvalo i týden a nahoře bychom umrzli.
Jednotku jsem tedy vyřadil vypnutím vlivu prostoru a snažím se kotli vysvětlit, aby topil na nižší teplotu, což se mi už dvě sezóny nedaří mu vysvětlit. Začínal jsem s 710 - 21,5, 712 - 20, 720 - 0,7, 721 - 0°, 726 - zap, 741 - 42° (takto byl kotel nastaven původně technikem).
Jako první jsem přenastavil časový program na 24h denně, protože útlumová teplota vedla k tomu, že ráno bylo v domě zima a večer horko. Toto pomohlo alespoň v tom smyslu, že je teplota téměř konstantní. Postupně jsem upravil křivku na plošší, protože dům býval s vyšší křivkou při vyšších venkovních teplotách ještě více přetopen. Adaptaci topné křivky jsem po čase vypnul, nemělo to na nic vliv. Nakonec jsem se snažil teplotu celkově snížit posunem topné křivky dolů (více než 4,5 snížit nejde) a snížením komfortní teploty, nicméně mi připadá, že to má jen velmi malý vliv.
Vidíte nějakou možnost, jak kotli vysvětlit, aby pouze s pomocí venkovního čidla do topení konstantně posílal vodu o několik stupňů nižší? Aktuálně mám vypozorováno, že teplota kotle je neustále 25-27°.
V zásadě bych chtěl křivku někde v rozmezí 0,25 - 0,45, jen posunutou ještě níže než o 4,5. Je mi jasné, že kotel může začít cyklovat (i když by při modulaci 1:10 nemusel), ale pokud to nebudou stovky startů denně, nemělo by to snad vadit. Případně bych nechal snížit minimální výkon hořáku.
Mne už napadá jen radikálně snížit 741, ale to asi řešení není, až bude venku -20, nemusí to stačit. Určitě by bylo řešení přesunout QAA75 do horního patra a zapnout vliv prostoru na nějakou rozumnou hodnotu, ale to je technicky dost problematické.
Jen pro úplnost – měl jsem tu už několik servisních techniků na údržbu kotle, z nichž nejméně jeden se údajně v regulaci pro Baxi "vyznal". Jejich rada byla ve všech případech stejná – nastavte si časový program jen na pár hodin denně. To pokládám za nesmysl jednak z ekonomického hlediska, tak komfortního (budu mít většinu dne studenou podlahu a pár hodiny pak zbytečně moc teplou). Předem moc děkuji
Dobrý den, začneme tím, že chcete čisté ekvitermní řízení. Zkontrolujte a případně nastavte parametry na: 726 – VYP; 742 – ---; 750 – ---; 760 – ---.
Při ekvitermním řízení bez vlivu prostoru se korekce topné křivky děje nastavenou teplotou v prostoru. Nad 20°C nastavené se topní křivka paralelně posouvá nahoru, pod 20°C se posouvá dolu. Protože jste psal, že o 3–5°C přetápíte, tak nastavte topnou křivku tak, abyste přetápěl pořád stejně (při jakékoli venkovní teplotě). Korekci (posun) topné křivky potřebujeme posunout dolu. Nyní máte nastavenou komfortní teplotu na 15,5 °C a nemůžete jít pod útlumovou teplotu a ta nemůže jít pod protimrazovou, takže změňte v tomto pořadí: 714 – 4°C; 712 – 4,5°C; 710 – 5°C.
Poté by se měla prostorová teplota snížit o cca 3°C. Více dolu, ale opravdu nemůžeme jít.
Myslím si, že byste měl zkontrolovat průtoky (teplotní spád) jednotlivými okruhy, případně jim ubral. U předimenzovaných topných hadů nelze mít teplou podlahu a nepřetápět prostor. Uvidíte. I kotel je hodně silný, je to jako jít s tankem na komára ;-)
Dobrý den, moc děkuji za rychlou odpověď. Nastavil jsem dle Vašich rad a budu doufat, že to bude stačit. Případně zkusím zregulovat průtoky. Ty jsou asi navrženy správně, projekt s nimi původně takto počítal, nicméně jsem si nechal bohužel od topenářů vnutit výkonnější kotel za prakticky stejnou cenu s argumentem, že dohřeje zásobník rychleji. To je sice pravda a už se nám to několikrát hodilo, ale nevyváží to diskomfort při topení.
Ještě jednou děkuji a přeji příjemný večer.
Dobrý večer, věřím, že průtoky byly navrženy správně, ale v praxi většinou topenáři otevřou vše na plno, aby to topilo a zákazník neotravoval. To že tam neteče úplně něco jiného, než by mělo a topný systém pracuje v lepším případě neefektivně, to už je nezajímá. Zkuste alespoň někdy změřit, že tam máte rozumný teplotní spád.
To máte naprostou pravdu, přesně tak to udělali. Ne sice úplně špatně, ale ani zrovna dobře. Průtoky jsem si pak doladil podle projektu, to byl úplně první krok před nastavováním čehokoliv, ovšem jestli délky hadů v realitě odpovídají návrhu, to z jistotou nevím. Díky za podnět s tepelným spádem, zkusím změřit.
Odesílatel: jiri@gmail.com
Poslední komentáře