Regulace kotle Junkers Eurostar

Dobrý den pane Valtře, úvodem bych chtěl poděkovat za Vaší nezištnou podporu, kterou dáváte skrze tyto stránky.
   Snažil jsme se pročíst všechny články, které by se mohly týkat mého dotazu, ale úplnou odpověď jsem nenašel, proto Vás prosím o radu. Pokusím se co nejlépe popsat topný systém a současnou situaci regulace.
   Převzal jsem po rodičích větší rodinný dům postavený roku 2008, obvodové stěny jsou z Porothermu 30cm + 10cm polystyrenu, plastová okna, nepodsklepený, zhruba na ½ plochy je obytné podkroví, neobydlená část podkroví je dle mého názoru dobře odizolována. Na celé obytné ploše v přízemí je podlahové topení + dlažba, v obytném podkroví jsou radiátory s termohlavicemi (4x malý a jeden veliký).
   Celý objekt vytápíme kondenzačním kotlem Junkers ZSE 24-4 MFA s regulací TR200. Regulátor je připevněný na zdi hned vedle kotle a společně jsou umístěni ve velice malé kotelně (cca 1,4 x 2m). Předpokládám, že umístění regulátoru není příliš šťastné, ale bohužel by jeho přemístění na vhodné místo stálo opravdu hodně sekání a vrtání do zdí. Hledal jsem nějakou bezdrátovou variantu, ale jak jsem se zde dočetl, pro tento typ kotle výrobce nic nenabízí.
   Doposud jsme topili tak, že na regulátoru byla bez rozdílu na denní hodinu nastavená teplota, na kterou kotel celou zimu topil. Tohle řešení více méně funguje, v domě je celkem stabilní teplota, pokud nedojde k náhlému poklesu venkovní teploty, pak je většinou potřeba teplotu na regulátoru doladit.
   Z důvodu úspory jsem začal přemýšlet, že na regulátoru nastavím týdenní program a v noci a přes den, kdy není potřeba tolik topit, bych snížil teplotu. Jak jsem se ale dočetl na Vašich stránkách, vzhledem k velké ploše podlahového topení by to asi nebylo příliš úsporné řešení.
   Ve Vašich příspěvcích jsem se dočetl o ekvitermní regulaci a tahle možnost mě dost zaujala. K mému kotli bych musel dokoupit regulátor TA 211 E s venkovním čidlem. Obojí jde celkem jednoduše a lacině pořídit na ebayi. Prostorovou regulaci bych, podle toho, co jsem se dočetl, asi úplně odpojil. Teplotní snímač bych mohl umístit na zeď v SZ směru, která je téměř celý den ve stínu.
   Myslíte si, že by ekvitermní regulace byla pro můj topný systém vhodné řešení? A pokud ano, je dobré mít ještě dálkové ovládání k regulaci (např. TW2) a umístit ho třeba na chodbu, aby nebylo nutné chodit do kotelny? Nebo by bylo lepší pokračovat ve stávající regulaci, případně ještě na stávajícím regulátoru nastavit týdenní program?
Předem děkuji za Vaši odpověď a čas.

Dobrý den, vaše úvahy jsou správným směrem. Pár informací mi ještě chybí, ale pokusím se s tím poprat v odpovědích.
   Ekvitermní regulace s ovládáním TW2 by byla nejlepší volba, ale u nového kotle. Váš kotel má už něco za sebou, tak úplně nevím, jestli do něho investovat. Pokud chcete zefektivnit topný systém, tak bych se zaměřil na:
 1) Nenapsal jste, na jaké teploty topný systém provozujete. Obecně, ve stále obydlených budovách není kombinace radiátory / podlahové topení moc vhodná. Pokud se teploty topné vody pohybují do 50°C a radiátory jsou nízkoteplotní (velká hloubka ke zdi), tak tento bod můžete přeskočit, jinak bych doporučil výměnu. Při nízkých teplotách topné vody je účinnost kotle výrazně větší a budete to mít připravené na nový kondenzační kotel, který přinese další úspory.
 2) Účinnost (ne papírová) stávajícího kotle a nového kondenzačního je trochu jinde. Podle investice do regulace, stavu kotle a servisního technika bych se rozhodl, jestli investice do regulace je rentabilní. Z informací, co jste mi dal, bych stávající kotel nechal nějak dožít, protože podle stáří mu můžete pomoci, ale i uškodit a přemýšlel nad novým kondenzačním kotlem. Pozor, kondenzační kotel bude potřebovat pro odvod kondenzátu odpadní kanál.
 3) Nechat kotel jednou ročně vyčistit, pokud tak nečiníte (důležité pro životnost a efektivitu provozu) a nechat zkontrolovat topný systém odborníkem. Nevěřil byste kolik se dá ušetřit správným nastavením kotle, průtoků jednotlivými spotřebiči a drobnými opravami, které se dobu provozu topného systémů můžou projevit a poznají se většinou jen na faktuře…

Dobrý den, děkuji za rychlou reakci.
   Ještě bych doplnil informace, které jsem v prvním mailu neuvedl – teplota topné vody se pohybuje mezi 45 – 50°C, radiátory mám deskové. Udělal jsem podrobný průzkum, ekvitermní regulace s venkovním čidlem a ovládáním TW2 by byla investice maximálně do 1500 Kč (montáž do kotle bych zvládl sám). Myslíte si, že je to investice, která by ještě měla u stávajícího kotle smysl?
   Pokud by dle Vašeho názoru nebyla, přiklonil bych se určitě k Vaší variantě č. 2, tzn. nechat kotel dožít a poté bych určitě pořídil vhodný nový kondenzační kotel. Vedle stávajícího mám umístěné umyvadlo, takže nebude problém s odvodem kondenzátu do odpadu. Asi to ještě není úplně aktuální otázka, ale můžete mi třeba doporučit nějakého výrobce kondenzačních kotlů, se kterým máte dobré zkušenosti? Začnu se už pomalu informovat, ať pak nejsem zaskočený, až starý kotel vypustí duši:-J
   Údržbu kotle nechávám technikem provádět pravidelně každý rok. Vloni technik říkal, že opticky vypadá vše v dobrém stavu, tak uvidíme, kolik ještě vydrží. Průtoky jsem od odborníka nikdy nastavovat nenechal, zde bych Vám chtěl ještě jednou poděkovat za radu, na to se zaměřím. V únoru přijede technik opět na kontrolu kotle, tak se určitě zeptám, jestli by byl schopný zkontrolovat/nastavit topný systém. Případně bych zkusil sehnat jiného odborníka, pokud by si náš technik netroufal.
Děkuji za Vaši odpověď a přeji hezký večer.

   Dobrý den, 1500 Kč není moc, ale chtělo by to posoudit podle kondice kotle. Měl byste o tom dát řeč se servisním technikem. Osobně bych do kotle staršího osmi let už nezasahoval, aby nebyl následně problém.
   Kotel vám zatím nedoporučím, protože nejvíce záleží na nastavení a tím i na servisním technikovi kotle. Pokud jste se stávajícím spokojen, tak se ho zeptejte, které dělá a jaké doporučuje. Poté teprve můžeme probrat výhody a nevýhody jeho navrhovaných řešení.
   Údržba je základ. Já bych si ji představoval před topnou sezónou, protože kotle „umírají“ většinou ve velkém zápřahu nebo když stojí přes léto (už se nerozběhnou, nebo jen na chvíli), ale záleží na vytíženosti servisního technika. Je důležité se na topný systém dívat jako na funkční celek a funkčnost jednotlivých dílů ovlivňuje celý výsledek. Auto příklad: Pokud v autě bude výborný motor, ale nevyvážené pneumatiky, tak to na pohled vypadá v pořádku, kór, když auto stojí, nějak to i jede, ale komfortní ani ekonomické to není. Je možná laciná náprava a výsledek bude hned znát a s přibývajícími kilometry čím dál tím více rentabilní. Chce to ale odborníka. Uvidíte. Třeba je vše v pořádku, ale za kontrolu to stojí.

Odesílatel: zsa@seznam.cz