Regulace rodinného domu

   Dobrý den, chtěl bych vás požádat o radu s regulací. Rekonstruujeme RD a máme již téměř sestrojenou kotelnu. Nicméně řeším regulaci toho systému, ale to, co projektant navrhl původně nelze realizovat, tak hledám náhradu. Na vašich stránkách jsem si všimnul spoustu informací o regulacích, ale chtěl bych se vás zeptat, zda byste mi neporadil nějakou vhodnou regulaci. schéma vytápění a další potřebné informace jsem nahrál sem…
   Původní myšlenka projektanta byla, že systém vytápění bude "podtlakový", že čerpadlové skupiny si budou nasávat vodu z hlavního rozvodu a regulace spustí kotel v případě, že akumulace nemá dostatek teplé vody. Nebylo zamýšleno, aby kotel topil do akumulační nádrže (protože nedokáže odhadnout, kolik tepla by měl do ní vložit.
   Netvrdím, že je nutné komplexně řídit vše. Někdy můžou být tři jednoduché systémy postačující a jednodušší než jeden komplexní. Zas na druhou stranu, když ty řídící komponenty o sobě ví, mohou třeba ve webovém rozhraní už zobrazit kompaktní informace.
Základní informace o domě:
Dům je vytápěn plynovým kotlem Protherm Panther Condens 15 KKO-CS/1. Současně s tím tam mám:
 - krbovky s teplovodním výměníkem a zadním přikládáním, cca 10 kW do vody, 15 kW celkem.
 - na hlavní střeše budou 4 solární fototermické panely s výkonem cca 7 kW.
 - akumulační nádrž pro soláry s jedním šnekem, 1000 L
 - nádrž na TUV, se dvěma šnekama, 500 L
 - dále tam je klimatizace s možností topení (zatím taháme jen rozvody – typ vůbec neřeším)
 - na hlavní střeše bude i fotovoltaika s baterií v technické místnosti, ale to na vytápění nemá vliv.
 - rekuperace s entalpickým výměníkem – zatím tahám rozvody vzduchotechniky.
 - chtěl bych také jednou ohřívat bazén ... koupací sud atp.
   Dům v horním patře má radiátory v každé místnosti, navíc v koupelně je podlahovka, ale řešená RTLkem jak zkrat z otopného žebříku. Slunce prosluní pouze oba dětské pokoje. V pracovně obvykle vytopí vše PC.
   Ve spodním patře je podlahovka všude a v koupelně jsou dva malé žebříky na ručníky. Celkem je dole navrženo 8 větví. Jen obývák může být osluněn sluncem, takže jestli nějaké ekviterma, tak to má smysl pro obývák a max. kuchyň. Je samozřejmě třeba se zamyslet i na odstavení topení v případě, že si zatopíme.
   Ve zkratce všechno k domu. Za každou radu budu rád. Děkuji.

   Dobrý den, asi vás úplně nepotěším. Z vašeho emailu je trochu cítit, že berete regulaci jako něco ne moc důležitého, ale regulace je pro efektivitu a fungování věc zásadní. Přirovnám-li systém k lidskému tělu, tak zdroje tepla jsou srdce, topný sytém ruce a nohy a chybí vám hlava. Bez dobrého mozku je celé tělo k ničemu.
   Jednoduché topné systémy s jedním zdrojem tepla lze řešit lacinými předprogramovanými regulátory, ale toto není ten případ, tady pokud to má fungovat k vaší spokojenosti. Dalo by se říci, že máte topný systém na zakázku (není to typizované zapojení), tak potřebujete řídicí systém také na zakázku. Například u aut také není jedna řídicí jednotka pro všechny auta, ale dělá se na konkrétní typ.
   Zaslané schéma zapojení MaR je absolutní minimum a spíše je proto, aby byl splněn úkol, ne aby systém pracoval efektivně a umožňoval co si představujete. Myslím, že byste měl oslovit nějakého MaRáka a toto s ním na místě konzultovat, nyní hlavně kvůli tomu, aby vám někde nechyběl kabel. Dále s ním proberte vaši představu fungování a ovládání. Cena „mozku“ včetně regulačních komponent, rozvaděče se může klidně vyšplhat i na celkovou cenu topenářské části (tady se většinou zákazníci diví ;-). Pokud nejste technický nadšenec, tak není potřeba jít do nadstandardního řešení, ale řešit to termostaty a jednoduchými regulátory je cesta do pekel a 90% lidí to poté předělává, a proto to jsou vyhozené peníze. Myslet si, že to pořídíte za jednotky tisíc je při dnešních cenách naivní a klasicky poslouchat topenáře, že regulace není podstatná, abyste ho neomezoval v jeho profesi, taky není cesta správným směrem. Každá profese chce své, na tu naši řídicí se hodně zapomíná, jde jen o to najít správného člověka a připravit se na to, že pokud to má být smysluplné, tak to bude něco stát. Zkuste najít někoho znalého ve vašem okolí, případně topenáři by měli také o někom vědět. Kdyby bylo ouvej, tak bych se zkusil poptat. Já vám můžu poradit s drobnostmi, ale toto je nad moje časové možnosti (už se plánuje příští rok). Doufám, že se rozhodnete správně a nesetkáme se v mojí listárně, kde řešíme většinou problémy s odfláknutou nebo špatně nastavenou regulací.

   Dobrý večer, já jsem přes kontaktní formulář se moc nechtěl vypisovat – obvykle mají omezenou délku text. pole. Nicméně je to asi přesně obráceně. Regulaci řeším již dlouhou dobu. Můj projektant nakreslil základní hydraulické schéma té otopné soustavy, ale postupem času jsem si k tomu chtěl přidat další věci (což tak nějak vyplynulo v průběhu rekonstrukce domu), takže jsem si pak schéma dokresloval sám a také jsem ho aktualizoval na základě toho, jak vodák/topenář sestrojoval technickou místnost. Už jsem na verzi 12 :-) - ale to jsou většinou jen drobné topologické úpravy na základě rozdílu schématu a reálné topologie místnosti strojovny ...
   Nevýhodou je, že jako stavař (i když jsem tuším u zkoušky z vytápění na fakultě slíbil, že to nikdy dělat nebudu a budu se věnovat své statice) nechci mít černou skříňku a chci tomu rozumět. Proto chci vidět i do řízení a regulace. Další nešťastné je, že té stavařině tak nějak rozumím (dozoruji dopravní stavby a 20 let jsem dělal statika dopravních staveb) a těm dodavatelům moc nevěřím, což se mi mnohokrát potvrdilo. A mám tendenci do toho vrtat sám ... :-(
   Původní myšlenka řízení od projektanta bylo použít čerpadlové skupiny se servopohonem, který by měl ekvitermní regulaci (Meiflow MWR3) a ten by si v případě potřeby teplé vody zavolal kotel povelem on/off. Soláry měly být řízeny samy. To by možná nějak fungovalo, ale já jsem chtěl něco, kde uvidím a budu moci sledovat, co se děje v systému, a navíc by byla stejně třeba logika na ty funkce kolem TUV.
   Protože hlavním zdrojem tepla je plynový kondenzační kotel (vždycky jsem plynový kotel měl, i doma jsme ho měli), tak jsem chtěl regulaci od výrobce kotle – v tomto případě Protherm. Ukázalo se poměrně záhy, že ani jejich nejlepší regulace (MiPro Sense) s použitím přídavných modulů Red5 nedokáže ten systém uřídit – tedy nedokáže přídavné funkce ohledně ohřevu vody a celé to ztroskotalo. Pak jsem chvilku řešil jiné regulace, jestli na tom nebudou lépe, ale zase jsem narazil na to, že sběrnice Prothermu je uzavřená a ovládání toho kotle zvenčí je možno buď ON/OFF nebo 0-10V, ale k tomu potřebuji přídavný modul SR34, a ještě jsem pro pohodlné řízení potřeboval další doplňkový "modul 4 funkcí". Nicméně se ukázalo, že dokumentace k těmto modulům je na internetu mizerná a ani to, že jsem se po čase dovolal do Vailantu a propojil se na technické oddělení nic zásadního nepřineslo. Přišlo, že ani nevědí, jak ten jejich systém funguje.
   /můj poslední a od nich nezodpovězený dotaz je: ....... Modul 4 funkcí …. Já bych potřeboval vědět, jestli některý z nastavení by fungoval tak, že z kotle pošle 230 V pouze v situaci, kdy kotel topí (ne ohřívá vodu v zásobníku TUV) a to i po dobu, kdy běží/dobíhá oběhové čerpadlo topného systému. (V nejhorším případě mohu ignorovat ohřev vody a postačí mi 230V v případě, kdy hořák hoří, a i po dobu, co se točí oběhové čerpadlo). Odpověď žádná. Tím jsem opustil dílčí regulace úplně. Před měsíci.
   Zkoušel jsem pak MicroPel – což byly pro mě sympatická PLCčka, ale firma mě odkázala na projektanty, kteří dělají větší věci a už se mi z časového zaneprázdnění neozvali. Pak jsem zkusil několik dalších firem, které pracují s PLC Siemensu, ale ti pánové mi rovnou řekli, že nebudou předělávat svá zaběhnutá schémata a buď si předělám kotelnu, nebo ať hledám jinde – začal jsem hledat jinde, protože trubky v kotelně jsme již měli rozvedené.
   Další, co jsem zkoušel je od Regulusu jejich IR14. To je také zřejmě nějaké PLCčko, ale s červenou samolepkou Regulus na sobě. Tam mám cenovou nabídku, která je rozumná, ale problém je v tom, že z nich také několik měsíců nemohu vyrazit hydraulické schéma a podrobnosti zapojení, navíc v jejich případě je to zase někam připojené přes web, je to černá skříňka a zakázkové úpravy jsou také problém .... takže to spí.
   Ze zoufalství jsem zkoušel poptat 3 firmy z internetu, 2 se neozvaly a jedna dala na ten základ nabídku na 200 tisíc bez DPH. To mě vyděsilo. (nebyla v tom ani FVE, ani vzduchotechnika, ani vyvažování podlahovky)
   Poslední, co jsem zkoušel je regulace polských Tech Controllers. Ten jejich základní systém EU-i-3 plus OT mě přišel jednoduchý se spoustou možností. Tím netvrdím, že by to vše umělo. Jen jsem si to začal rozkreslovat. (to byla chvíle, kdy jsem vám posílal schéma, na tom schématu MaR jsem dělal jen hoďku a půl – a šlo jen o ověření, kolik tam vlastně mám 3CV a jednoduchých ventilů, které budu potřebovat řídit a jak a kolik přibližně budu potřebovat čidel).
   Tady jsem pak našel z okolí topenáře, který ten Tech Controllers montuje a po předběžné konzultaci tvrdí, že to systém zvládne.
   Pak jsem na internetu podruhé objevil vaši listárnu a začetl se do jednoho článku o regulaci podlahovky (doufám, že ho pak znovu najdu, protože to mě také ještě čeká). Také jsem u vás našel odkaz na PLCčka od firmy AMiT a napadlo mě, že kdybych vám napsal a poslal hydraulické schéma kotelny, třeba byste mi poradil, jakou mašinku vybrat případně potvrdit či vyvrátit nějakou před-připravené zařízení regulace.
   Od své regulace nečekám, že bude centralizovaná (i když bych moc rád). Asi bych přežil, když se po zatopení v krbovkách spustí ladomat pomocí kapilárového termostatu a bude sám natápět akumulačku. Asi bych přežil, když solární panely (se třemi spotřebiči) bude ovládat vlastní krabička a bude pracovat "sama" - musí ovšem být přístupná přes internet a umět zobrazovat statistiky a průběhy činnosti v grafu s historií. Stejně tak přežiju, pokud rekuperace bude pracovat sama podle nastaveného schématu nebo čidla CO2. FVE bude primárně nabíjet baterku a elektřina se může prodávat (jako starosta malé obce pořád věřím, že ta komunitní energetika dopadne a budeme si vlastními přebytky živit naši čističku v obci) nebo si dokoupím do akumulačky patronu. Tu regulaci vytápění jsem tak nějak myslel, že centrální by byla akumulačka, ze které by se teplo bralo a pouze když bude studená, tak se pustí napřímo kotel do těch 3 topných okruhů.
   Když ale bude vše v kupě, nebudu proti, pokud to ale nebude stát +100 tisíc. Co chci, je, že do systému uvidím a budou v něm statistiky. A když si za čas vzpomenu, že potřebuji pro monitoring další čidlo, tak ho budu mít kam přidat a půjde promítnout do grafu....
Tedy dotazy asi měly znít:
 - čím by šla řídit takto vymyšlená strojovna (pokud tedy nemá nějakou hrubou chybu, dle vašeho soudu) nejlépe? Poměr cena / výkon; náročnost pro uživatele – šťouru
 - má smysl řešit vyvažování okruhů podlahovky nějakým dalším systémem? (8 okruhů celkem, 3 okruhy v osluněných místnostech, přičemž 2 v obýváku a tam jsou krbovky). nebo raději provést nastavení podlahového vytápění, aby všechny okruhy fungovaly a pak až možná řešit další systém?
 - má nějaké řešení, když v obýváku jsou ty krbovky a podlahovka? když si zatopím krbovkách, přestože to systém zjistí ihned, tak ta podlahovka stejně asi nestihne zareagovat (o víkendu se asi může topit déle, tehdy možná, ale ve všední dny to bude spíše několikahodinové topení večer, tam asi ne.…), nebo se pletu? Děkuji za Váš čas.

   Dobrý den, trošku mě překvapuje že někdo s vaším vzděláním a zkušenostmi má takovíto přístup. Odstavec „asi bych přežil“ mě dostal :-0 Co byste si myslel o člověku, který by za vámi jako stavařem přišel a například začal: potřebuji postavit dům, ale dveře uvnitř nebudeme dávat, stačí korále, okna s trojsklem jsou zbytečné, přežiju to s normálními a ani noviny místo oken by nevadily atd. Trochu přeháním, ale z mého profesního pohledu ne o moc. Bez urážky, vůbec netušíte, jak by to mělo správně vypadat. Je fakt, že jak lidé pořád tlačí na cenu, tak se do našeho oboru natlačilo hodně elektrikářů, topenářů a podobných, který dělají standard z něčeho, co nemá se správně fungujícím systémem nic společného a poté jsou provozní náklady několikanásobně větší.
   To jen k úvodu, protože problém sice řešíte, ale pozdě, a ne ve správném pořadí. Profese MaR vychází z požadavků profese topení, ale v některých věcech se jí musí další profese podřídit, jinak systém jako takový nefunguje efektivně v horším případě špatně. Řešit to při rozdělané kotelně je skoro pozdě. Opět bez urážky, když to vezmu z pohledu MaRáka, tak se nikomu nebude chtít naskakovat do rozjetého vlaku, k tomu mít šťouravého investora, který nepočítal s touto investicí, a tudíž nechce dát peníze do správného řešení. Jako laik se ptát u výrobců zařízení v našem oboru nemá moc cenu, protože tam jsou většinou jen obchoďáci, kteří vám udělají nabídku, ale technické věci řeší externí projektanti a montážní organizace.
   Před-připravené regulátory jsou na typizované zapojení a nesmíte uhnout stranou. Kdybych vám to měl přiblížit k vaší profesi, tak řešení mají pro Šumperák a možná další dva domky, ale ne pro vaši stavbu. Musíte si uvědomit, že záleží na počtu a provázanosti regulačních okruhů a je skoro jedno jestli to řídí například 20kW kotel nebo 2MW. Dále je tam hodně proměnných, co se týká použitých zařízení (ceny se hodně liší podle kvality a tím i životnosti), vašich požadavků na funkce a ovládání.
   Chcete připojení do internetu, statistiky, grafy a variabilitu, takže se nám to vystříbřilo na volně programovatelný řídicí systém. Takže rozhodně budete potřebovat odborníka. Za mě byste měl kontaktovat obchodního zástupce firmy AMiT, který vám doporučí nejbližší montážní organizaci, která se toho zhostí, ale najít někoho kvalitního v tomto čase a v tomto stádiu nebude vůbec jednoduché. Samozřejmě si to můžete nechat od někoho „zbastlit“, ale je to cesta do pekel. K dotazům:
 1) Volně programovatelný řídicí systém, za mě AMiT, který se naprogramuje podle vaší strojovny a není problém cokoli měnit a doplňovat. Hodně záleží, jak se toho, kdo zhostí, ale za mě je základ AMiNi5D (mozek, abyste měl nad čím koumat), který je schopen za dobré peníze uřídit vše co potřebujete a i více. Další náklady budou na snímače, rozvaděč, případně rozšiřující moduly, projekční činnost, software, webový server, uvedení do provozu atd. Podle mích zkušeností si myslím, že tech 100 tisíc je minimum, aby to mělo smysl a bylo to dlouhodobě udržitelné (nedávno jsem dodělával jeden okruh do stanice která už běhá bez problémů 22 let).
 2) Pokud se dobře nastaví teplotní spád v jednotlivých topných hadech, které jsou správně navrženy a je dobře nastavena regulace zdrojů tepla, tak není standardně potřeba jednotlivé okruhy řídit.
 3) Velmi záleží na konstrukci podlahy, jinak se bude chovat podlaha s dlažbou a jinak s plovoucí podlahou. Též záleží na konstrukčním provedení a rozdílu teplot vzduch/podlaha. To jsou spíše otázky na vašeho projektanta topení, jak to navrhl, nicméně ve volně programovatelném řídicím systému lze dělat „kouzla“, jen záleží na zdatnosti programátora.

Odesílatel: martin@atlas.cz