Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je vhodné nechat u ventilátoru jako pohon EC motor, nebo zda mám zvážit jeho nahrazení asynchronním motorem s frekvenčním měničem. Četl jsem si o EC motorech a jejich vyšší účinnosti a z hlediska EU norem ErP jsou vhodnější. Jaký je váš názor? Mimochodem mám vaši knihu, hodně mi pomáhá, děkuji . ;-)
Dobrý den, nenapsal jste výkon ventilátoru ani jeho účel, takže jen všeobecné poznatky.
Porovnání asynchronního AC motoru a EC (synchronního elektronicky komutovaného) motoru:
+ EC motor by měl mít menší spotřebu el. energie.
+ EC motor lze regulovat už od velmi nízkých otáček. U asynchronního motoru na 50Hz bychom neměli klesat pod 18Hz, protože poté už není zajištěné chlazení motoru (pokud chladící vrtuli nepohání jiný el. motor).
+ Plynulý rozběh bez rozběhového proudu.
- Složitější konstrukce.
Pro důležitý ventilátor bych použil asynchronní motor bez frekvenčního měniče a vím, že pro jeho jednoduchost a robustnost se na něj můžu spolehnout (bouřky, vlhkost atd.). Jestliže se bude jednat o vzduchotechniku, odtahový ventilátor, vytápěcí jednotku „SAHARA“, které zajišťují jen doplňkové klimatizování prostoru a bude na výběr mezi asynchronním motorem s frekvenčním měničem a EC motorem řízeným 0-10V, tak zvolím EC motor, protože už podle základních výše napsaných vlastností by použití asynchronního motoru s frekvenčním měničem byl krok zpět.
Dobrý den, moc si vážím toho, že jste mi odpověděl. Jsem začínající MaRák a tak se snažím zjistit co nejvíce.
Abych to upřesnil, tak by to mělo sloužit v oblasti vzduchotechniky. Od VZT profese budu mít další podklady ohledně tipů zařízení, ale mám zde zařízení na 6,1A / 1,3kW příkonu /230, které má sloužit pro větrání chodeb. Další zařízení o hodnotě 10A / 1,5 kW příkonu /400V a 10A/ 0,75kW/400V budou sloužit na větrání pro fitness v 1.PP a 1.NP. VZT profese mi poslala podklady a navrhli k těmto všem EC motor. Když jsem s dotyčnou osobou komunikoval, tak chtějí mít EC motory.
Někde jsem čel, že EC motory se hodí u VZT zařízení do 400W příkonu. Pro vyšší, že je vhodnější FM. Ale to mi nepřijde pravdivé.
Děkuji vám pane Valter a chtěl bych se zeptat, zda byste mi nemohl doporučit někoho, kdo dělá prezentace pro MaR či nějaká školení. Nejsem přímo programátor, i když s nimi spolupracuji.
Dobrý den, vzduchaři za motory nesou zodpovědnost (jejich dodávka), tak bych je nechal, ať tam dají, co si myslí, že je nejlepší. Nemyslím si, že EC motory tam jsou na škodu a pro vás to bude i realizačně snazší. Z vaší strany bude potřeba nejspíše napájení (230/400V), připojení termokontaktů motoru (TK), ovládání START/STOP a řízení otáček 1-10V (10-100%).
Získat potřebné informace v oblasti MaR byl a je problém, proto jsem i napsal svou knihu. Když jsem byl ve vaší pozici, tak nic takového nebylo a chybělo mi to, jako právě vám. U topení doporučuji nastudovat chování předprogramovaných regulátorů Siemens RVS http://w5.siemens.com/web/cz/cz/corporate/portal/home/produkty_a_sluzby/ibt/mereni_a_regulace/regulatory/ekvitermni/albatros2_rvs/pages/rvs.aspx a jet na školení. Mě to hodně pomohlo. U problematiky vzduchotechnik a klimatizací doporučuji moji knihu a též se inspirovat u hotových řešení výrobců vzduchotechnik. Už nějaký čas se chystám dodělat další vzor pro natápění/chlazení ve vzduchotechnikách a jen co to bude, tak bude inovované vydání mojí knihy, ale obávám se, že do vydání to ještě tak dva roky budou. Případně může přijet na Marácký potlach, který pořádám začátkem každého kalendářního roku.
Dobrý den, děkuji za odpověď. Máte pravdu. Velmi vám děkuji za poskytnuté informace, moc jste mi pomohl a velmi si toho vážím. Určitě bych se rád potlachu zúčastnil.
Odesílatel: pepa@seznam.cz
Poslední komentáře