Dobrý den pane Valter, náhodou jsem narazil na vaše stránky a velice mě potěšilo, že se konečně mohu podrobně dočíst info k regulacím. Už asi 3 roky se snažím nastavit ideální řízení vytápění na rodinném domě a pořád se to nedaří, tak aby to bylo příjemné. Proto bych se na vás chtěl obrátit s radou, případně nevím, odkud jste, jestli je možné se s vámi domluvit na osobní schůzce na místě. Určitě se někdo na podobný dotaz už ptal, ale nepodařilo se mi to v listárně dohledat.
Mám rodinný dům s podkrovím a přístavbou obývacího pokoje mimo hlavní půdorys stavby. V přízemí je podlahové vytápění a v podkroví a v jednom pokoji v přízemí jsou radiátory. Mám tedy 2 okruhy. Plus mám krbová kamna na občasné zatopení "na efekt". Mám bezdrátový termostat, který je primárně umístěný v obývacím pokoji s podlahovým topením.
Zkoušel jsem variantu nastavení bez vlivu prostoru, ale kotel si dělal, co chtěl a pokud dávám vliv prostoru u jednoho nebo druhého okruhu, tak většinou podlahovka přetápí a radiátory v podkroví jsou studené.
Chtěl bych se zeptat, jak se pokusit systém nastavit (vliv prostoru, teplotu vody, topnou křivku) a s kterými hodnotami bych měl hýbat, abych to odladil. Přijde mi, že každý mi říká něco jiného. Děkuji za reakci, případně bych vám zavolal.
Dobrý den, k relevantní odpovědi mám málo informací. Potřebuji znát co nejpodrobněji vše co se vašeho topného systému týká. Zejména: projekt topení (topenářské zapojení kotle + okruhů) + fotky skutečné realizace; přesný typ kotle + typ prostorového termostatu + případně návody; jak je objekt využíván a provozován a vše co nám pomůže problém efektně vyřešit.
Kvůli časovému vytížení se webu věnuji jen po nocích a dotazujících je více, tak reakce nemusí být okamžitá.
Dobrý den, děkuji za reakci. Posílám doplňující informace. Zkoušel jsem několik variant nastavením, ale pořád nejsem schopný udržet cca 22°C. Bud se kotel ani nesepne anebo to přetápí...Nejvíc sedělo nastavení dle Návodu-str. 62, s vlivem vnitřního prostoru do té doby, než jsme dodělali podkroví a začali ho užívat. V přízemí, kde mám položený bezdrátový termostat, tak je přetopeno a nahoře radiátory tudíž nezapnou. Ty by byly asi nejlepší řídit jen ekvitermou anebo přesunout termostat do podkroví, nevím...A celý to samozřejmě rozhodí, když zatopím v krbu, který je umístěný v nejvzdálenějším rohu v obývacím pokoji. Ale ten používám opravdu jen víkendově, když se mi chce.
Různě měním vliv prostoru a posun topené křivky, ale nevím, jestli mám sahat i do řádku 721, 760 nebo 770. Nikde jsem nenašel pořádné vysvětlení, co změna bude znamenat. Plus mi ještě někdo říkal, že si posouval minimální a max teplotu náběhu. Já mám myslím od původní technika nastaveno 25 a 37.
Posílám v příloze projekt, včetně rozpočtu, kde jsou přesně popsány všechny přístroje – kotel, čidlo, termostat atd. Našel jsem i jednu starší fotku z výstavby, pod kotlem chybí ještě zásobník na TUV Dražice.
Baxi mi tam už někoho poslali, ale toho jsem myslel že vykopnu, ale to udělal nějak pocitově a nedokázal mi ani odpovědět na dotazy. Budu rád za každý názor, děkuji. V případě dotazů pište/volejte. Děkuji. Příjemný den
Dobrý den, jako první si musíme ujasnit topenářské zapojení a jestli je topenářsky vše v pořádku:
1) V projektu nad razítkem je napsán teplotní spád pro radiátory 70/50°C a vlevo ve schématu zapojení je napsán teplotní spád 45/35°C. Dejte dotaz, který je správný. Vyfoťte radiátor seshora ať vidím, jak je hluboký (šíře ode zdi), podle toho by se dalo též trochu vycházet.
2) Vyfoťte zapojení pod kotlem a podlahový rozdělovač ať je jasné schéma zapojení. Zatím to vypadá na „hydraulické schéma 5“
3) Zkontrolujte provedení připojení radiátorů podle projektu a přednastavení ventilů u radiátorů.
4) Podle mého by mělo podlahové topení jet ekvitermně bez vlivu prostoru, kvůli velké tepelné setrvačnosti a u radiátoru bych upřednostnil ekvitermní řízení s vlivem prostoru bez jejich odstavení při natopení, protože poté by se vypla i podlaha (radiátory nejsou na samostatné větvi, ale jsou napojené přímo na kotlový okruh).
a) Opište stávající nastavení podle str. 62 návodu pro TO1 (podlahové topení) a TO2 (radiátory)
b) Nastavte pro začátek 720 – 0,5; 726 – VYP; 741 – 45; 750 – ---; 760 – ---; 1020 – 0,7 (1,4); 1026 – ZAP; 1041 – 45 (70); 1050 – 35%; 1060 – ---.
c) Prostorový přístroj přesuňte do nejchladnější místnosti s radiátory (asi pravý horní pokoj) a otevřete tam termostatickou hlavici na maximum, případně ji úplně sundejte.
d) Sledujte následně tak dva dny chování, venkovní a prostorové teploty a napište výsledek. Nezapomeňte vyřešit všechny body mailu.
Dobrý den pane Valter, omlouvám se za zpoždění, že reaguji až teď, ale nebyl zatím čas si s nastavením hrát, až teď. Navíc mám rozdělovač za pračkou, tak je to opruz vše odstavit. Takže k věci:
1 - asi bude překlep v projektu, mám radiátory určitě vysokoteplotní, a ne s nižším spádem. Radiátory jsou všechny korado 21.
2 - posílám foto zapojení pod kotlem a rozdělovač. Myslím, že je to schéma 5, jak píšete.
3 - radiátory jsou připojeny podle projektu, ale nevím, jak zjistit nastavení, ale myslím, že jsou všechny otevřený na max. Ale topí v pohodě, když dostanou impuls, že mají topit. žádná část není nikde studená, kontrolu odvzdušnění provádím každý rok před začátkem sezóny.
4 - myslím, že vaše rada je správná a taky bych si to tak představoval. A mám také od vás vysvětlení, proč jsou radiátory teplé, když v časovém nastavení nemají topit. Nastavil jsem vše podle strany 62 (první a druhý sloupec). Shodou náhod jsem potkal technika, který mi kotel spouštěl a říkal, ať vše nastavím podle strany 62 s ekvitermou. Jen pořád nějak nerozumím třetímu sloupci – Ekviterm. Ten platí pro podlahu nebo pro radiátory? Hodnoty, které píšete jsem nastavil, jak radíte. Radiátory teda na hodnoty v závorce (70°C a křivku 1,4). Jen mám od topenářů nastavený obráceně – okruh T01 radiátory a T02 podlahovka.
Co se stalo: ze začátku to vypadalo v pořádku, ale postupem času bylo v podkroví vedro, tak jsem ubral topnou křivku na 1,1 (720). No ale horší situace nastala v přízemí u podlahovky, bylo tam děsný vedro, tak jsem shodil ekvitermu (1020) na 0,3, ale nepomáhalo to. Kotel pořád topil a topil až na hodnotu 25°C. Tak jsem řádek posun topené křivky (721 a 1021) shodil na nulu. Možná to trochu pomohlo. Ale další nepříjemnost nastala v 8 večer, kdy mám ukončeno vytápění. Neustále jelo čerpadlo a nechtělo se vypnout. Tak jsem zkoušel, co to ovlivní. Na straně 21 v technickém listu je popsána Spínací diference s omezením teploty prostoru a když jsem tyto dvě hodnoty aktivoval, tak se čerpadlo vypnulo, jak popisují v návodu. Musel jsem u podlahovky dát vliv prostoru 20% a spínací diferenci (1060) zvolit alespoň 1,0. Obě nižší hodnoty způsobily opět spuštění čerpadla. Regulátor jsem nechal v podkroví.
Když chci regulovat, jaký hodnoty mám měnit, jen topnou křivku nebo také min a max teplotu nátopu? Navíc zcela přesně nerozumím hodnotě Posun topné křivky (721,1021) a Spínací diference (760,1060). Když tyto dvě hodnoty měním, tak tam asi není dobře a asi by měly být nastaveny, jak píšete, nebo dle návodu. Nevím, které hodnoty (řádky) mám upravovat.
Závěr je takový, že podkroví asi dokážu zaregulovat, když budu upravovat správné hodnoty. Ale přízemí s podlahovkou je pro mě záhada. Navíc mi nejde do hlavy, jak mám ovlivnit topení na ekvitermu bez vlivu prostoru, kdy se v místnosti vaří (to bylo včera, a to jsme museli opravdu větrat), nebo zasvítí slunce anebo když bych si chtěl zatopit v krbu. Myslíte, že by fungovala obrácená varianta, že by radiátory jely na čistou ekvitermu a podlahovka s vlivem prostoru a regulátorem v obývacím pokoji? Uvažuji správně, když bych zvažoval druhý regulátor nebo termostat?
Děkuji za reakci a přeju pohodové svátky.
Dobrý den, jako první bych začal s tím, že od vašeho topného systému čekáte něco, co není v jeho silách. Chcete regulovat dva nezávislé okruhy, ale topenářské zapojení tomu neodpovídá (máte jen jeden + kotlový/čerpadlový okruh). Musel byste vytvořit druhý samostatný okruh pro radiátory (buď čerpadlový nebo směšovaný) a oddělit jej od kotlového okruhu anuloidem pro zajištění průtoku přes kotel. Takový hybrid mezi zapojením 5 a 6 (stačili by podle mého jen přidat jeden rozšiřující modul). Nejlépe by bylo toto konzultovat s techniky od Baxi.
Po zvážení naší komunikace, vašich požadavků a stávajícího stavu, jen zdůrazním, že v tomto zapojení to uvedete do nějakého stavu, ale nikdy to nebude bezproblémový topný systém.
Ad1) Jestliže jsou radiátory opravdu Korádo 21 (lepší by byly 22) a ne 11, tak je to v pořádku. Korádo co začíná dvojkou bych považoval za nízkoteplotní. V případě že je dobře spočítán výkon.
Ad4) První sloupec je pro radiátorový topný okruh (vyšší teploty) a ekvitermní řízení S vlivem prostoru. Druhý sloupec je pro podlahové topení (nižší teploty) a ekvitermní řízení S vlivem prostoru. Třetí sloupec je pro radiátorový topný okruh (po úpravě hodnot může být i pro podlahové topení) a ekvitermní řízení BEZ vlivu prostoru.
Ad co se stalo) a) Jste si opravdu jistý, že topenáři přehodily T01 na radiátory a T02 – podlahovka, protože v návodu je to obráceně a topenáři nebývají v tomto kreativní. Typoval bych podle popisu chování, že je nastavení parametrů prohozené.
b) Pro čisté ekvitermní řízení běží čerpadlo neustále, protože stále doplňuje tepelné ztráty objektu (tepelné ztráty neustanou, když přestáváte topit).
c) Spínací diference prostoru vypíná topení, když je přetopeno (vlivem externích tepelných zisků nebo špatným nastavením ekvitermní křivky). Tímto se řeší důsledek, ne příčina.
d) Jestliže vám pomohlo nastavení „vliv prostoru“ a „spínací diference“, tak jste nenastavil, co jsem vám psal. Prostor by měl ovlivňovat jen okruh radiátorů (sloupec radiátory) a ne podlahové topení (sloupec ekviterm).
e) Měnit byste měl zatím jen sklon topné křivky, případně posun topné křivky (ne min. a max. hodnoty).
f) Posun topné křivky: jde o paralelní posun (nahoru/dolu) ekvitermní křivky, kdy je sklon v pořádku (ať je venku teplo nebo zima, tak je teplota v prostoru konstantní), ale ne ta, kterou požadujete. Paralelním posunem dosílíte navýšení nebo snížení na hodnotu požadované teploty. Viz na levý obrázek na straně 21 návodu, odmyslete si všechny křivky kromě té vaší například „1“ a paralelní posun ji posouvá nahoru/dolu. Hodnota v parametru (721,1021) je přepočtena pro „jednoduchost“ na imaginární prostorovou teplotu, takže pokud je prostorová teplota stálá například 20°C ať je venku jakkoli, ale chcete 22°C, tak do parametru dáte hodnotu +2°C.
Spínací diferenci jsem už vysvětlil výše.
h) Když vezmu váš poslední odstavec, tak se musí vrátit k mému úvodu. V tomto zapojení to nebude nikdy ono. Další věc je velká setrvačnost podlahy (k přetopení bude docházet, protože externí zisky nejde předvídat, tedy jestli podlahové topení nevypnete dopředu). Jestliže jsou tam velké externí zisky, tak druhý termostat či regulátor je cesta správným směrem, ale znamená to i topenářské úpravy, tj. vytvoření druhého samostatného okruhu.
Dobrý den, opět děkuji za postřehy a přeji vše dobré do nového roku.
-Znamenalo by vytvoření druhého okruhu nějaký velký stavební zásah? O víkendu se mám potkat s projektantem a pokusím se co nejdřív domluvit si technika od Baxi nebo firmu, která to zapojovala. Uvidím, co se dozvím, případně bych si nechal doporučit druhý bezdrátový regulátor nebo termostat, viz strana 25. Zatím se mi to jeví jako nejvíce pohodová varianta.
1 - ještě jsem se díval a jsou to opravdu 21, nechtěl jsem moc hluboký
2 - nevím, jak je to tedy nastaveno, ale určitě T01 jsou radiátory. Protože na jaře a na podzim, když svítí sluníčko a není ještě zima, tak mám okruh T02 v ochranném systému a topím jen radiátory. Nedokážu odpovědět proč to tak udělali.
3 - jelikož je kotel v technické skříni navazující na obytný prostor, tak mě bohužel neustálé hrčení čerpadla dost štvalo, proto jsem zkoušel, jak to vypnout a když jsem nastavil vliv prostoru a diferenci, tak to přestalo. Jinak jsem vše nastavil, jak jste radil, důsledek jsem psal minule. Zkusím tedy ještě jednou, přesně jak píšete, ale ponížím topné křivky (721, 1021)
4 - ještě bych se chtěl zeptat, co znamená adaptace topené křivky (726, 1026). v technickém listu je to vypnuté a Vy radíte zapnout pro radiátor
5 - ještě přemýšlím, jestli je mám u radiátorů cyklovat časy, nebo je nechat jet pořád (např. od 6 do 20.00). Má to smysl?
Děkuji za objasnění pojmů spínací diference a posun topené křivky, už jsem to snad pochopil. Tak jdu znovu na to. Děkuji a pěkný víkend.
Dobrý den, stavební zásah by to nebyl, ale topenářský trochu větší.
Ad1) Už se stalo a nevidím v tom zásadní problém.
Ad2) Také netuším.
Ad3) Jestliže čerpadlo hrčí, tak je něco špatně. Buď není odvzdušněné (může být už nenávratně poškozené keramické ložisko), špatně nastavený tlak čerpadla, velká rychlost v potrubí atd. Za normálního provozu by nemělo být slyšet, že vůbec běží.
Ad4) Adaptace topné křivky znamená, že prostorový přístroj si mapuje chování prostoru a podle toho upravuje topnou křivku. Je to výhodné pro doladění špatně nastavené ekvitermní křivky (záležitost několika dnů až týdnů), ale při špatném odstavení na léto to na podzim dělá psí kusy. Nejlepší je na jaře si opsat nastavení a po první sezóně adaptaci vypnout. Adaptaci používat jen při ekvitermní regulaci s vlivem prostoru. V našem případě jsme ji nechali vypnutou, aby nám neskreslovala výsledky.
Ad5) Raději déle na nižší teplotu topné vody než cyklovat s vyšší teplotou. U radiátorů bych na noc možná ubral požadovanou prostorou teplotu o max. 3°C a uvidíte, co bude výhodnější na spotřebu plynu. U takto malých spotřeb „kecá“ do konečného výsledku moc proměnných a je k tomu potřeba přistupovat individuálně.
Dobrý den pan Valter, po delší době navazuji na naši komunikaci, a hlavně bych Vám moc chtěl poděkovat. Situace s topením se během posledního měsíce ustálila na ideální charakter. Popravdě jsem už nehýbal s nastavením, vše jsem nechal dle poslední změny, když byl termostat v podkroví. Ale přesunul jsem ho pouze zpět do hlavní obytné místnosti a vše funguje na 100%, jak bych si představoval. Žádný prostor se nepřetápí, kotel si pomalu brumlá celý den a podlahovka drží ideální teplotu 22,5°C, a hlavně nepřetápí, a dokonce se mi zdá, že i lépe reaguje na ohřátí prostoru sluncem nebo vaření, či zatopení v krbu. V podkroví mám radiátory na 3 až 4 stupeň na termohlavicích a je tam opět ideální teplota a radiátory se nevypnou ani, když jsou jiné zdroje tepla v přízemí. Jediné, co jsem upravil, tak jsem zvýšil topnou křivku u podlahovky z 0,3 na 0,4. Bylo to v době, kdy se venku oteplilo a kupodivu to nějak nestačilo.
Je to nastaveno asi dost nelogicky, ale prostě to nějak funguje a čerpadlo v kotli nehučí v nočních hodinách, vypne se a zapne, jak má (hučí pořád stejně, už od začátku, takže špatný asi nebude). Situaci s topením jsem konzultoval ještě s několika kolegy, a co mi ještě poradili, že v případě nouze mám zkusit podlahovku na vliv prostoru, a naopak podkroví s tělesy nechat jet na ekvitermu, ale toto jsem zatím neměl potřebu zkoušet. A jelikož jsem dlouho nic nenastavoval, tak nemám ani zapsané finální nastavení. Chtěl byste ho aspoň pro info poslat?
Ještě jednou děkuji a rád bych se nějak odvděčil, co jsem dlužný?
Dobrý den, jsem rád, že vše funguje k vaší spokojenosti. Info posílat nemusíte, protože nevidím, že bych se k tomu v rozumném čase dostal (ten neutuchající zástup mailů mě začíná zmáhat).
Dlužný nejste nic, rád jsem pomohl. Hezký den.
Odesílatel: ing.petr@seznam.cz
Poslední komentáře