Dobrý den, velice se mi líbí Vaše stránky, kde se člověk dosti dozví. Můj problém asi spočívá hlavně v tom, že ,,roubuju" nové řešení na některé staré komponenty. Mám doma řízení chytrého domu, s kterým ovládám světla, vrata, zámky, žaluzie atd., zároveň mám topení osazené termostatickými hlavicemi Danfoss, které vzdáleně komunikují s řídící jednotkou chytrého domu, a tam dle plánu vytápění nastavuji na hlavicích teploty. Jediná vada na ,,kráse“ je, hlavní kotel Junkers Eurostar se zapojeným spínačem TR200. Můj problém spočívá v tom, že když dole zatopím v krbu, tak musím teplotu na TR200 přetáhnout někam nesmyslně, abych kotel topil i na hoře. Chápu, že přesné řízení vytápění je určitě lepší než natvrdo napojit spínání zapnuto/vypnuto, které by šlo lehce ovládat z řídící jednotky. Mě osobně napadá jen jedno řešení a je pravdou, že je možná trochu kostrbaté. TR200 nastavit na požadovanou teplotu dole v režimu stálého topení a připojit vzdáleně ovládané relé na svorky R a F, pokud to dobře chápu, tak by TR200 dával pokyn k topení pouze v době, kdy řídící jednotka domu sepne, že je třeba zatopit a vytopil by spodní prostory na nastavenou požadovanou teplotu. Tím vyřeším vzdálené ovládání a řízení TR200 pomocí jednotky domu. Neřeší to, ale problém při zatopení v krbu, to by dle mého možná mohlo řešit přidání dalšího dálkově ovládaného relé, které by spínalo jen svorky na kotli zapnuto/vypnuto. V tomto případě by tedy dole bylo teplo TR200 přestal topit, ale v hořejší místnosti by v případě nízké teploty řídící jednotky sepnula relé a ,,donutila“ kotel zatopit bez řízení regulace, až by se teploty vyrovnaly, bylo by to zase na TR200.
Myslíte, že to je možné? Eventuálně lze TR200 kombinovat na kotli s dalším zařízením co též sepne kotel? Velice děkuji za rady.
Dobrý den, protože jste vytvořil individuální regulaci tepla jednotlivých místností, tak i povel na zdroj tepla měl přicházet od radiátorů a kotel by neměl regulovat na prostorovou teplotu – regulace podle požadavku. Jakmile si nějaký spotřebič tepla řekne o teplo, tak nastartuje kotel s potřebným výkonem. Váš problém bych řešil takto:
1) Odpojení regulace prostorové teploty TR200.
2) Podle počtu otevřených radiátorů je potřeba dodávat proměnný výkon. Aby se výkon dodávaný kotlem přizpůsobil i klimatickým podmínkám (v zimě potřebuji větší výkon, než na jaře a na podzim) a nedocházelo k cyklování kotle, tak doporučuji osazení ekvitermní regulace. Nenapsal jste přesný typ kotle, ale obecně pro tuto řadu se používalo rozšíření TA 210 E. Konzultujte tento požadavek s výrobcem kotle, naistalujte venkovní snímač a topnou křivku nastavte tak, aby teplota topné vody byla co nejnižší a zároveň dostačující pro natopení vnitřního prostoru.
3) Následně můžete kotli dávat povel CHCI/NECHCI TOPIT na svorkách Ls/Lr. Případně můžete střídat denní (podle ekvitermní křivky) a noční (ekvitermní křivka mínus 25°C) režim na svorkách 3 a 4 na TA 210 E.
Následně bude kotel topit ekonomicky a jen když je potřeba (můžete ho povelovat, jak bude potřeba).
Dobrý den, velice děkuji za Vaše rady. Kotel mám přesně tento http://junkers-cz.resource.bosch.com/media/ttcz/dokumentace/archiv_dokumentace/01_z_v_sn__kotle/eurostar_ze_zwe24_2ae_reduk.pdf tedy Junkers ZE 24-2AE. Umí tento kotel vůbec nějak regulovat výkon? Moc jsem to popravdě z popisu kotle nepochopil, zda sám o sobě není hloupý i ve spojení s TR200.
Dobrý den, váš kotel pracuje ve výkonovém rozmezí 8 až 24 kW, řízeném podle rozdílu požadované a skutečné teploty topné vody z kotle, nebo nadřazeným signálem z TR 200 napětím 2,8 až 21,5V DC.
Dobry den, je tedy třeba dávat ekvitermní regulaci nebo ho primo spínat dle požadavku na dodávku tepla z místnosti?
Dobrý den, obojí! SEPNETE kontakt, kdy požadujete, aby kotel TOPIL (nějaký radiátor požaduje topit [nezapomeňte, že přes kotel musí VŽDY proudit voda]), a ekvitermní regulace řekne kotli, na jakou teplotu topné vody má jet, aby pracoval ekonomicky. Kotel následně upravuje svůj výkon tak, aby necykloval a držel požadovanou teplotu topné vody.
Dobrý večer, předem moc děkuji a již to chápu. Požadavek na topení půjde rovnou na kotel nebo na svorky na TA 210 E, která umožňuje nějaké vzdálené ovládání, co jsem koukal do návody. Tuhle regulaci mám již objednanou i s venkovním čidlem. Pokud na kotel tak svorky Ls/Lr se jen propojují (spojeno topí/rozpojeno netopí) nebo se na ně přivádí nějaké napětí? Děkuji.
Dobrý den, jsou tam tři svorky: Ns – nulový vodič napájení 230V; Ls – fáze napájení 230V; Lr – povel topit. Ve vašem případě Ns nepotřebujete, mezi Ls a Lr bude klema, kterou když rozpojíte, tak kotel přestane topit. Místo klemy dáte kontakt ovládacího relé.
Dobrý den, právě Ls a Lr se mi nedaří objevit. V příloze zasílám fotku + detail. Díky.
Dobrý večer, mnou popsané svorky se nacházejí vždy u přívodních. Protože máte skoro nejstarší kotel řady Eurostar, tak tam ještě nejsou, takže ovládat kotel tímto způsobem nelze. Doporučuji ovládat kotel přes ekvitermní rozšíření.
Pokud nedocílíte potřebné funkce, tak můžete zkusit ještě kotel ovládat přes svorky 24V DC:
a) Rozpojit svorky 8 a 9 (vyndat klemu).
b) Ponechat klemu 8 a 9, připínat svorku 7 ke svorce 9.
Jestliže nedocílíte potřebné funkce, tak napište ;-)
Dobré ráno, fajn zítra to otestuju. Ekvitermní rozšíření dorazí, tak do týdne, jelikož je objednáno z Německa. Na tom ekvitermním rozšíření mám potom zkusit propojit které svorky? Díky moc, jste zlatej.
Dobrý den, zatím nemám TA 210 E, ale Váš postup je odzkoušen a funguje. Kotel při propojených spojkách 8 a 9 topí a při rozpojení přestane. Tímto by to tedy šlo ovládat. V příloze zasílám manuál k TA 210 E. Pokud spíše doporučujete zkusit ovládat přes regulátor, tak co spínat? Díky
Dobrý den, odpovídám trochu se zpožděním, měl jsem teď trochu více práce.
Na ekvitermním rozšíření TA 210 E rozpojujete svorky 3 a 4. Viz bod tři úvodního mailu.
Dobrý den, tak TA 210 E je na instalována, dále jsem dal externí čidlo teploty. Akorát na rozpojení nebo spojení 3 a 4 svorky to nějak nereaguje, možná je to tím velkým horkem co je, nevím. Co by to mělo dělat? Okamžitě reagovat a přestat topit?
Případné řešení ovládání přes 24V, kdy tedy simuluju nebo nesimuluju tu klemu myslíte, že je v pořádku nebo z nějakého důvodu nevhodné? Děkuji a hezký den.
Dobrý den, jestliže máte správně nainstalováno ekvitermní rozšíření i snímač venkovní teploty, tak by kotel měl udržovat výstupní teplotu topné vody podle zvolené křivky. Doporučuji podrobně nastudovat návod ke kotli i rozšíření a rozšíření nastavit podle toho.
Jestliže budete rozpojovat klemu na svorkovnici 24V (svorky 8/9), tak budete střídat režim: TOPÍM na ekvitermní křivku / VŮBEC NETOPÍM.
Jestliže použijete svorkovnici na rozšíření (svorky 3/4), tak budete střídat režim: TOPÍM na ekvitermní křivku / VYPNUTO do +3°C nebo TOPÍM na ekvitermní křivku mínus noční útlum, podle toho jaký zvolíte režim na ovladači rozšíření. Nepopsal jste pořádně topný systém, takže zkusím střelit základní nastavení: Horní točítko (první ze čtyř) = hodnota 20; druhé ze čtyř = sluníčko a vločka (přes den topím, v noci vypnuto (pod +3°C venku zapne čerpadlo a reguluje na 10°C topnou vodu). Též můžete zvolit sluníčko a měsíček. Poté přes den topí a v noci topí na spočítanou teplotu mínus čtvrté točítko ze čtyř (spodní). Je to výhodné při špatně zaizolovaných budovách. Nevýhoda je, že pořád běží čerpadlo; třetí ze čtyř = 25°C; čtvrté ze čtyř = -40°C. Nejdůležitější je nastavení hlavního točítka na kotli, které nyní udává sklon ekvitermní křivky. Pro začátek ho nastavte na hodnotu 5.
Osobně bych volil svorky na rozšíření, protože máte ošetřenu i základní mrazovou ochranu.
Dobrý večer, děkuju za vysvětlení. Ještě mi řekněte, jak pozná ekvitermní rozšíření, zda je noc, či den? Samo asi ne, nebo ano? Toto mu říkám přes ty svorky 3 a 4, které buď propojuji, nebo rozpojuji, je to tak? Díky.
Omlouvám se, když jsem pročetl potřetí je tam odpověď na moje otázky :-).
Takže ovládám pouze propojováním 3 a 4. Kdy rozpojeno znamená, topím a spojeno vypnuto…? Díky moc.
Dobrý večer, ano mělo by to tak být, tolik teorie, ale teprve až prověříte chování vašeho kotle s tímto rozšířením, tak si můžete být stoprocentně jistý funkčností (různé verze kotlů i rozšíření).
Dobrý večer, tak vše běží, kotel ovládám přes svorky na ekvitermním rozšíření. Akorát kotel začal poměrně dost cyklovat, dá se říci, že sepne každých 10 minut, kdy zapne hořák na 2 minuty. Zkoušel jsem i to, aby hlavice byly mírně otevřené v celém baráku, jelikož je dost velký tak jsem ho dříve celý nevytápěl pořád (cca 350 m2). Možná je to tím, že ještě není pořádná zima a mám pocit, že vzhledem k tomu, že kotel neohřívá TUV, tak je možná předimenzovaný. Co myslíte? Regulace je nastavena zatím dle Vašeho popisu.
Dobrý den, ano kotel bude pro toto roční období nejspíše předimenzovaný (minimální výkon hořáku kotle je velký). Kotel se snaží regulací výkonu udržet požadovanou teplotu, ale pokud mu vyrobený výkon neodeberete, i minimální výkon je velký, tak mu začne stoupat teplota topné vody a pokud se hodně přehřeje, typicky 10°C od požadované, tak se vypne a začíná cyklování. Po zchladnutí na požadovanou teplotu se kotel opět zapíná a snaží se opět regulovat výkon. S tímto můžete udělat jen jediné, a to odebrat výkon tj. zvětšit průtok přes kotel (přidat na čerpadle nebo otevřít více radiátorů). Pokud kotel necykluje více než 6x do hodiny, tak při venkovních teplotách nad 10°C je to přijatelné. Teď jste v rámci efektivity nahraně, při vyšších venkovních teplotách raději kotel odstavit a zatopit případně na chvíli ráno a večer. S nižší venkovní teplotou se zvětší tepelné ztráty a cyklování kotle se bude zmenšovat.
Dobrý den, navazuji dále na řešení, které je funkční, ale potřeboval bych poradit s nastavením. Stále mi přijde, že kotel relativně hodně zapíná/vypíná. Když vezmu ekvitermní regulaci, tak tam mám Horní točítko (první ze čtyř) = hodnota 20; druhé ze čtyř = sluníčko a vločka (přes den topím, v noci vypnuto (pod +3°C venku zapne čerpadlo a reguluje na 10°C topnou vodu); čtvrté ze čtyř = -40°C, hlavní točítko kotle jsem měl dle Vás na 5ku, teď jsem přendal na 4ku.
Dle projektu topení je projektováno na nepřerušované vytápění, na noc většinou vypínám. Myslíte, že by bylo lepší nechat běžet stále? Hlavní točítko kotle by mělo být, kde abych měl otopnou vodu spíše co nejméně… Děkuji moc
Dobrý den, kotel cykluje, protože mu neodeberete výkon. Nejspíše máte vysoko nastavenou topnou křivku, dodáte větší výkon, než je potřeba, poté stoupá prostorová teplota, poté musejí zasáhnout termostatické hlavice a celá situace se zhoršuje. Nastavte hlavním točítkem co nejmenší teplotu, aby termostatické hlavice zůstávaly otevřené a bude po cyklování. Vaším cílem je dodat jen takový výkon, kterým nahradíte tepelné ztráty objektu, tudíž prostorová teplota je konstantní a termostatické hlavice zůstávají otevřené.
Pro stálí běh topení mluví to, že kryjete jen aktuální tepelné ztráty, tudíž můžete jet menší teplotou topné vody. Protože je větší rozdíl mezi spalinami a topnou vodou je dobrá účinnost, ale protože se jedná o starší konstrukci kotle, tak to není úplně vhodné s ohledem na životnost.
Při nočním vypínaní musíte krýt i teplotní deficit který se naakumuloval při vypnutí, takže musíte dodat větší výkon v relativně krátkém čase. Kotel musí jet na větší výkon, větší teplotu vody „teplo vám utíká komínem“, ale horší účinnost je kompenzována dobou odstávky.
Závěr: Hodně záleží, jak dobře jsou výkonově navrženy radiátory. Pokud přihlídnu ke všem aspektům, tak pokud se pohybujete kolem teploty topné vody 55°C, tak kotel přes noc vypínejte.
Dobrý den, děkuji za informace. Abych v baráku udržel přes den 21, v noci 19 stupňů, tak ekvitermní regulace při venkovní teplotě 1-3 stupně natápí na topnou vodu 41stupňů a je to dostatečné. Je to tak v pořádku a v tomto případě kotel nevypínat? Díky.
Dobrý den, ano v tomto případě bych kotel v „jarní/podzimní sezóně“ vypínal. Podle popisu nám spotřebu ovlivňují nepříznivé vlivy a narušují ideální stav, takže musíme rozdělit topnou sezónu na „jarní/podzimní“, která je nad -5°C a „zimní“, která je pod tuto hodnotu. Kolem venkovní teploty -5°C udělejte denní test, jak se bude topný systém chovat při vypínání a bez vypínání se sníženou teplotou. Odečtěte spotřebu plynu v jednotlivých dnech a porovnejte. Podle výsledku se zachovejte pro „zimní období“.
Odesílatel: info@cara.cz
Poslední komentáře