Rozdělení okruhů

   Zdravím. Na Vaše stránky mne upozornil kamarád a rozhodně jsem nelitoval času na čtení. Nicméně v této oblasti jsem laik a tak bych si dovolil požádat o radu. Přestavujeme starý přízemní RD, resp. jednu část. Měly by vzniknout vlastně 2 bytové jednotky. Dům jsme dosud vytápěli jednoduchým kotlíkem Destila Ocelot. Podle projektu jej má nahradit kotel Protherm Panter 25 KKO. Ten je umístěný vlastně na předělu mezi oběma prostory a já bych rád rozdělil vytápění na 2 okruhy, každý ovládaný samostatným prostorovým termostatem. Má představa je taková, že do místa kde se vytápění dělí, umístím elekroventily, které budou prostorové termostaty přes relé ovládat a zároveň budou paralelně ovládat i provoz kotle. Topenářská firma mi nebyla schopna poradit a bohužel nemám v okolí schopného topenáře - proto se obracím o radu na Vás. Je takové řešení reálné? Jaké elektroventily použít a je nutné doplnit další oběhová čerpadla? Uvažované okruhy jsou o výměře cca 80 a 60 m-2. Uvažoval jsem o elektoventilech BELLIMO - ale nemám přehled o možnostech.
Je mi jasné, že se ptám matematika na malou násobilku - ale o to víc budu vděčen za radu. Děkuji a přeji krásný den.

   Dobrý den, důležité je vždy zachování průtoku přes kotel, takže topenářské zapojení by mělo vypadat přibližně takto: Rozdělit výstup z kotle na dva okruhy samostatně uzavíratelné zónovými ventily např. www.esbe.cz/download/esbe_zonove_ventily_zv.pdf. Pro zajištění průtoku při uzavřených ventilech paralelně s kotlem osadit přepouštěcí ventil diferenčního tlaku např. www.oventrop.com/CZ/products/hbtd/db_1085006_cz.pdf. Toto zapojení je možné, jen pokud kotlové čerpadlo bude dostatečně výkonné. Výkon čerpadla nemohu garantovat, protože neznám tlakové ztráty topného systému. To musí posoudit topenář podle použitých komponentů topného systému.
   Co se týká elektrické části, tak se osadí dva prostorové termostaty s beznapěťovým kontaktem a dvě pomocné relé. Při snížení teploty v místnosti sepne prostorový termostat napájení do zónového ventilu (pozor nejlépe objednat zónový ventil „pod napětím otevřeno“ a vratnou pružinou) a tím ho otevře. Zároveň sepne pomocné relé, které „řekne“ kotli, že je potřeba natápět topnou vodu. Tyto dvě relé se zapojí paralelně na vstup kotle pro prostorový termostat. Tím dojde při aktivaci alespoň jednoho okruhu k spuštění kotle. Při natopení obou topných zón, se ventily uzavřou, zmizí požadavek na kotel a přes přepouštěcí ventil kotel doběhne do odstaveného stavu. Pokud je kotel předimenzován může docházet při rychlém uzavření k jeho přetopení, proto je dobré do přepouštěcího okruhu vložit jeden menší radiátor pro odebrání přebytečného tepla.
   Toto je jedno z mnoha řešení problému. Pro řešení vašeho problému se mi zdá jako nejlepší. Já osobně bych ve vašem případě navštívil projektanta topení a nechal si projekt přepracovat. Projektant, který kotel navrhl, ho určitě dobře zná a ví, co si může dovolit. Já píšu jen obecné řešení.

Odesílatel: kd@seznam.cz