Dobrý den, mám kotel junkers novatherm zw20 kd a chtěl bych na něj připojit bezdrátový termostat FK Technics Euro-305. V návodu od kotle je napsáno, že termostat se připojuje na svorky 214 (nyní propojka 1-4) a spínací hodiny na svorky 318 (nyní propojka 1-8). Přijímač termostatu má svorky L,N,NC,NO,COM. Z vašeho web jsem vyčetl, že oddělám propojku 1-4 a propojím s COM a NO v přijímači (1-COM a 4-NO nebo opačně, mělo by to být jedno, co je správně, prosím?), svorky 2 v kotli a NC v přijímači zůstanou neobsazeny. Do přijímače přivedu ještě L a N ze stejných svorek v kotli. A poslední dotaz: Oddělám i propojku 1-8 na svorkovnici 318 nebo ta tam má zůstat? Je tento postup správný a bude to fungovat? Děkuji předem za odpověď.
Dobrý den, v podstatě máte ve všem pravdu a mělo by to fungovat, ale popořadě:
1) Svorkovnice číslo 163/1, kde jsou svorky 214 je opravdu pro připojení prostorového termostatu. Vyndáte klemu z 1-4 a tam zapojíte COM-NO. Správně elektrikářsky je, jak jste napsal, ale funkčně je to jedno.
2) Propojka 1-8 na svorkovnici 315 zůstane zapojena. Tyto svorky jsou jiný typ řízení.
Dobrý den, funguje to, už jsem si to tak nachystal, moc děkuji za potvrzení. Poslední 2 dotazy, předpokládám, že regulátor teploty otopné vody přímo na kotli dám na max. (dle návodu 90°C), aby mi po dosažení nastavené teploty vody v kotli topení nevypínalo, i když termostat ještě chce topit, protože není dosažená požadovaná pokojová teplota? (resp. překonaná o 0,5°C než nastavená, protože tenhle termostat neumí diferenci 0,0°C). A na vašem webu jsem ještě četl diskuzi ohledně plynulé regulace, předpokládám, že tenhle kotel je tak starý, že se ho plynulá regulace netýká, takže použitý termostat je ok? V údajích o přístroji jsem vyčetl, že topný výkon je dvoubodově regulovaný. Děkuji předem za odpovědi! Pěkný víkend.
Dobrý den, aby kotel moc necykloval je dobré mít teplotu topné vody jen o trochu větší, než je potřeba. Proto se už konečně více prosazuje ekvitermní regulace, která tuto funkci dělá. Poté prodleva mezi zapnutím a vypnutím kotle je větší a dochází k úspoře (každý start kotle je z hlediska účinnosti a tím i spotřeby plynu špatný). Nepíšete, jaký máte topný systém, ale podle kotle to bude klasický s radiátory s tepelným spádem 90/70°C. V základu bych nastavil 80°C v zimě a 60°C jaro, podzim.
Při použití prostorového termostatu je 0,5°C diference minimální možná. Spíše doporučuji 1°C, právě z důvodu cyklování kotle. Vyzkoušejte 1°C a pokud budete cítit kolísání, tak diferenci snižte.
Ano, tohoto kotle se plynulá regulace netýká. Věřte, že jinak bych si do vás rýpnul ;-)
To jsem přesně čekal, tak jsem nejdřív otevřel ten návod, když jsem tam nikde plynulou regulaci nenašel, tak jsem vás oslovil, jinak bych běžel ten termostat vrátit.
Mám klasický s radiátory, v návodu píšou sepnutí po poklesu o 10-15°C nebo 3 min nečinnost. Právě jsem si říkal, že když dám max. teplotu vody (poz. 7 = 90°C), tak těch startů bude vlastně nejméně možný počet – buď se to stihne vytopit před dosažením teploty kotlové vody a vypne pokojový termostat anebo vypne kotel kvůli teplotě vody, ale to až na nejvyšší možný ohřev. Ale upravím to podle vašeho doporučení.
Ohledně termostatu, on to v podstatě asi 1°C je, protože to má horní a spodní diferenci a obě jdou nastavit na min. hodnotu 0,5°C, takže když mám nastaveno 23,5°C, tak termostat sepne při 23,0°C a vypne při 24,0°C.
Takže si myslím, že s vaší pomocí už pro tento byteček toho více udělat nemohu. Jinak na jaře začnu stavět, oslovím vás s poptávkou vytápění rod. domku, pokud budete mít zájem. Vidím, že jste člověk, který tomu rozumí. Děkuji vám za váš čas.
Dobrý den, díváte se na to ze špatného úhlu. Musíte brát dům jako jeden celek. Tento celek má nějaké tepelné ztráty a pokud chceme udržet konstantní prostorovou teplotu, tak mu musíme dodat takový výkon, který tyto ztráty pokryje. Tepelný výkon je dán rozdílem topné a vratné vody + průtok. S teplotou vratné vody ani s průtokem ve všedním provozu v uvozovkách nic neuděláte, takže zbývá regulace teplotou topné vody. Když bude teplota topné vody vysoká, tak dodáváte velký výkon větší, než jsou tepelné ztráty a teplota v prostoru roste a kotel vypnete. Čím větší je rozdíl mezi dodaným výkonem a tepelnými ztrátami, tím více kotel cykluje. Pokud byste ideálně zvolil teplotu topné vody, tak by se tepelné ztráty rovnali dodanému výkonu a prostorový termostat by nemusel ani zasahovat. Protože kotel nemá regulaci výkonu, tak nemůže výkon ubrat a poté by jen cykloval na dosažení výstupní teploty topné vody. Takže bude spínat nejméně. Nicméně při špatně zvoleném topném systému, jako celku, například nevhodně vysokém výkonu kotle, může dojít k opačné situaci a je vhodné dodávat výkon skokově při použití prostorového termostatu a vysoké teploty topné vody, kdy se naopak vyvarujeme spínání na termostat topné vody v kotli. Kdyby kotel nevhodně cykloval v přechodných obdobích, tak vyzkoušejte i tuto variantu.
Jestliže budete stavět, tak doporučuji si nechat udělat projekt topení. Vyvarujete se plno problému, včetně nefunkčnosti, vysoké spotřebě i dohadování s topenáři. Neznám nikoho, komu by se tato investice nevyplatila, i když pořádný projekt něco stojí. Se mnou moc nepočítejte, protože už teď jsem do podzimu plný :-(
Odesílatel: nej@volny.cz
Poslední komentáře