Těžké začátky

   Dobrý den pane Valter, velice děkuji, že jste sepsal knihu Regulace v praxi, aneb jak to dělám já. Do problematiky regulace se snažím pomalu dostat, ale je toho tolik. Vaše kniha mě dost pomáhá. Nevím, jestli na Vás mohu mít dotaz, ale zkusím to. Můžu, pokud si na to troufnu, dělat regulaci v jednom menším rodinném domě. Ten se teprve staví, takže se zatím plánuje. Chtějí mít kotel na tuhá paliva (na dřevo) a plynový kotel. Přitom přemýšlí o solárních panelech na ohřev vody a akumulační nádrží. V přízemí bude podlahové topení a jinak radiátory. Můj dotaz tedy je, jaký systém a systém regulace byste zvolil? Jestli solární panely pouze na ohřev TUV? Vím, že lze přihřívat i vodu v okruhu topení, má to cenu? Mám jim navrhnout ke kotli na tuhá paliva i akumulační nádrž? Má poté cenu motat tam i solární panely? Jak by potom vypadal nákres podle vás? Chtěl bych to udělat co nejlépe, abych si udělal trochu jméno a lidé viděli, že to dokážu.

   Dobrý den, z mailu jsem vytušil, že začínáte a zdá se mi, spíše nezdá :-), že jste si pro začátek ukrojil velký krajíc. Aby to bylo v dobré kvalitě, tak potřebujete dostatečně zvládnout 3 okruhy vědomostí tj. topenářská část, elektro část a technologicko-softwarová část.
   Topenářská část – otázky zodpovím níže, ale doporučuji si od topenáře zpracovat projekt a na ten poté navázat s regulační částí. Nevěřím, že jste v tuto chvíli schopen určit čerpadla, dimenze atd.
   Elektrická část – zkuste si to navrhnout, ale určitě bych to konzultoval s nějakým výrobcem rozvaděčů (správně byste si ho neměl dělat, pokud na to nemáte oprávnění) a následně s revizním technikem.
   Technologická a softwarová část - s tou vám mohu v rámci svých možností, hlavně časových, pomoci.   Toto jen na okraj a pro začátek jen stručně k dotazům:
1) Můj dotaz tedy je, jaký systém a systém regulace byste zvolil? Pokud to chcete řešit pořádně a komplexně, tak bych zvolil volně programovatelný systém, kde můžete zákazníkovi udělat skoro cokoli. Já jsem spokojen s řídicími systémy AMiT. Výběr stanice se určí následně podle velikosti aplikace tj. I/O.
2) Jestli solární panely pouze na ohřev TUV? Vím, že lze přihřívat i vodu v okruhu topení, má to cenu? Cenu to má hlavně v přechodných obdobích jaro/podzim. Zároveň s tím vyřešíte i ochranu před přetopením v letních měsících.
3) Mám jim navrhnout ke kotli na tuhá paliva i akumulační nádrž? Akumulační nádrž je vždy plus a měla by tam být. Nyní mě napadá jen jeden případ, kde by nemusela být a to, když bude automatický kotel na tuhá paliva (automaticky si přikládá podle teploty výstupní vody) a zároveň má topný systém dostatečný obsah vody (alespoň nějakou akumulační schopnost).
4) Má poté cenu motat tam i solární panely? Solární panely doporučuji, pokud je počítáno třeba i v budoucnu s bazénem, jinak je poměr cena/výkon podle mého ne tak úplně dobrá. Ale s pohledem do budoucna jsou to dobře uložené peníze, pokud je člověk má a nečeká rychlou návratnost.
5) Jak by potom vypadal nákres podle vás? Nejprve musíte mít topenářské schéma. Do toho zakreslete vstupně/výstupní prvky pro regulaci a následně se můžeme o něčem bavit. Když vám to navrhnu, tak se nic nenaučíte a to nemluvím o tom, že z časových důvodů nejsem schopen to udělat.
   Jsem rád, že kniha pomáhá tam kde má. Přesně pro tento účel byla vytvořena, protože když jsem já začínal, tak jsem nic podobného nesehnal. Ať se daří a ozvěte se, až to bude mít jasnější obrysy.

Odesílatel: J@seznam.cz

Komentáře

Podpora vytápění solárními panely

To je opravdu velký oříšek hned na začátek. Je potřeba vzít v potaz několik faktorů.
Pokud budeme uvažovat o klasice s glykolovým okruhem, tak je to v našich končinách dle mého názoru nic moc. Spotřeba tepla je přesně obrácená křivka proti ziskům ze slunečního záření. V létě se netopí a tepla je přebytek, v zimě je málo i pro přípravu teplé vody. Pokud to budete chtít dohnat plochou, tak je to ten nejhorší způsob, protože budete díky věčné stagnaci každý rok měnit glykolovou náplň. Když ne, tak všechno zalepíte takovým pěkným "karamelem". Existuje ještě DBS systém, který je jednoduše prázdný a napouští se pouze při používání. Nemám s ním ještě zkušenosti a nevěřím řečím lidí, kteří ho potřebují prodat. Takže nepovím, zda je to pro přitápění lepší varianta. No a pak je tu samozřejmě návratnost. Na školení jedné nejmenované, ale renomované firmy nám řekli, že u nás je to spočítáno na cca 54 let. Samozřejmě s jejich systémem. Pokud pujdete do nějaké china varianty, tak to můžete zkrátit, ale myslím, že to bude stále v desítkách. Teplá voda je OK, ale přitápění bych neřešil.
K té teplé vodě ještě drobná poznámka. Pokud ohříváte ve vícevalentním zásobníku teplou vodu solárem, tak vězte, že se vždy nechává polovina "studená", řekněme jednoduše pro případ, že začne svítit slunce. Regulátor totiž neví, kdy začne svítit a pokud byste ho udržoval nahřátý celý, tak pok by při slunečném počasí neměl solární okruh kam teplo dávat. Občas totiž slyším stesky, že v zimě nestačí teplá voda a v létě je jí přitom dost. Zásobník je zjednodušeně řečeno potřeba navrhnout tak, aby polovina stačila na pokrytí dodávky teplé vody pro domácnost.