Topení elektrokotel

   Přeji dobrý den p. Valter. Četl jsem vaše články týkající se některých dotazů ohledně podlahového topení. Letos jsem si zhotovil také PT (podlahové topení) o celkové ploše 106 m2. Tuto plochu mám rozdělenou do 8 okruhů, nejdelší trubka je 115m (nechtěl jsem dělat spojky do podlahy), trubka je 16. Jednotlivé okruhy mají plochu cca 15 m2 o vzájemné rozteči trubek 15 cm. PT natápím el. Kotlem Protherm Rey 12 KE. Tepelnou ztrátu mám spočítanou na 9 kW, kotel jsem zvolil o třídu vyšší.
   Od října jsem zahájil zkušební provoz na 15 °C bez venkovního a vnitřního čidla, kotel jsem nastavil ručně, pomocí odporové dekády. Po zakoupení sady termolink P2 a montáži venkovní čidla 10.10.2020 doporučeného výrobcem, jsem začal laborovat s ekvitermní křivkou nastavenou takto:
 1. na začátek jsem křivku na P2 nastavil na hodnotu 1, korekce venkovní teploty na 0
 2. počátek křivky na kotli 20°C
 3. prostorový termostat vypnutý kvůli cyklování
 4. po odpojení P2 a nastavení na kotli (křivka 1, výstup vody 30°c) stejný
Kotel natopil podlahu na 20–21°C a dál se mu nechce, ať hýbu s křivkou nahoru nebo dolu žádné velké změny. Při zapnutí na P2 vnitřní teploty (25°C) nic. Na displeji kotle se stále zobrazuje výstupní teplota 30–32°C. Procházel jsem nastavení podle manuálu, nic extra nastavený nemám. Čerpadlo je nastaveno na ECO do systému dává 6,5l. U rozdělovače mám také nastavitelné čerpadlo GRUNFOS z důvodu většího průtoku, při jeho zapnutí se zvýší průtok na o 1 l. Průtokoměry mám nastaveny na 1,5 – 2 l (uvažuji o předávce tepla?). Rozdíl teploty na rozdělovači vstup – výstup cca 5-6°C???. Také jsem prováděl na kotli několikrát reset – stejný. Dále jsem zjistil závislost průtoku vody na výstupní teplotě. Větší průtok – teplota stoupne a naopak. Kotel mi spíná NT (nízký tarif), když není sepnutý tak displej ukazuje 30°C. Přitom výstupní teplotu mám na 50°C. Ohřev TV vody vypnutý, mám bojler.
Plno poznatků jsem načerpal z vašich odpovědí na dotazy. Proto chci s vámi provést konzultaci o mém problému.

   Dobrý den, nechci Vás, ani mailovou komunikaci podceňovat, ale tady to vypadá na soustavu problémů jak v topenářské části (čím větší průtok, tím menší teplota, fyzika je fyzika), tak v elektrické části. Myslím si, že by topný systém i kotel měl uvést do provozu odborník, ať Vás topení (kotel) poté „nesežere“ na provozních nákladech. Poté to můžeme doladit, případně upravit. Je důležité vidět topný systém jako celek, a to je velmi těžké na dálku zprostředkovat (hlavně, když systém ještě nebyl uveden do provozu profesionálem a můžou tam být i zásadní chyby).

Dobrý den, vaši zprávu akceptuji, a po nastavení technikem podám zprávu. Prosím o jedno, jaký má být rozdíl teplot (vstup – výstup) na rozdělovači.

   Dobrý večer, koukněte se do projektu, na jaké teploty byl topný systém navržen například 40/35°C. Teplotní spád se určí z rozdílu teplot. V našem případě 5°C. Když neznám teplotní spád, tak nastavuji cca 5°C. Pozor, tento teplotní spád se nastavuje při „hladovém“ objektu. Jak se bude prostor natápět, tak bude menší odběr tepla a teplotní spád se bude snižovat.

   Dobrý večer, projekt jako takový nemám. Podlahové topení jsem si celé dělal sám bez projektu. Asi se chytáte za hlavu, (ani bych se nedivil, nebyl byste sám), ale sehnat solidní firmu je dnes celku problém, proto jsem se rozhodl takto.
   Než jsem začal tak jsem sbíral moudra kde se dalo, internet ???, od fachmanů, co neměli čas. Nechat to dělat tomu co zbyl na ulici se mi nechtělo. Stojí to na zemi (starý barák), složení:
- základní vyrovnávací beton s kari sítí, 6 cm
- vzduchový prostor z iglú výška 18 cm, odvedení vlhkosti
- beton s kari sítí 5 cm + ipa
- polystyren 100 síla 15 cm
- odrazová folie s rastrem
- položení trubek, zalití anhydridem (firma O.K.), síla 5–6 cm
- zbroušení, položení krytiny vinylu, teplota podlahy 20–21°C
   Pokud máte zájem mohu doložit foto. Proto jsem se obrátil na vás ohledně nastavení, servisáka budu kontaktovat ohledně záruky na kotel. Se synátorem se stále dohaduji o rozdílu teploty, proto jsem chtěl vědět vaši zkušenost. U radiátorů to je mnohem větší.
   Při nájezdu PT byla teplota rozdílná cca 10°C potom se snižovala až na těch cca 5°C. Přisuzuji to rozteči trubek, kterou mám 15 cm. Pokud vás nějak obtěžuji, nebo zdržuji klidně to napište.

   Dobrý den, ne neobtěžujete, v pohodě. Rád trénuji hlavu :-).
Zjednodušeně je přenos tepla dán rozdílem teplot a průtokem. Jak klesá přestup tepla (rozdíl mezi teplotou topné vody a prostorem), tak klesá i teplotní rozdíl. Podle klesajícího rozdílu je patrné, že konstrukce podlahy je v pořádku a 10°C, bych to bral jako ještě OK. Jediná nevýhoda je, že pocitová teplota podlahy je na začátku a na konci hadu rozdílná (10°C už poznáte). Proto se doporučuje 2-5°C, kde se zdá podlaha všude stejně teplá.
Pokud chcete docílit menšího teplotního spádu, tak musíte zvětšit průtok (pokud to lze). Koukněte, jestli jde čerpadlo nastavit na vyšší otáčky. Snažte se nastavit všechny hady na stejný teplotní spád.

   Dobrý den, souhlasím s vaším názorem, rozdíl teplot se mi pohybuje o 5°C. Tento rozdíl přisuzuji rozteči potrubí, kdy je to více rovnoměrně prohřáté a o zbytek se stará čerpadlo.
Nevím, jestli znáte manuál el. kotle Protherm rey. Podle něho mám nastavené čerpadlo na eco a na "0" což je aut. Průtok, který je 15%. (lze nastavit až 100%). Jak jsem dříve psal, při větším průtoku stoupá výkon a naopak, což je logický. Při tomto nastavení kotel ukazuje průtok 6–7 L do celého systému. V rozdělovači mám nastaveny průtoky cca 1L. Rozdělovač je bez jakékoliv elektroniky, myslím o starosti méně.
   V současnosti mám kotel nastaven: výchozí bod křivky na 18°C, křivka je na 0,5 (velká venkovní teplota). Kotel reguluje po 2kw (12kw), nyní topí do 4kw, když najíždí tak 6kw do1h sjede na 4kw.Výstupní teplota nepřesáhne 32°C. Myslíte, že ty 4 kW na 100 m2 je málo nebo hodně? Teplota v domě je 20°C. Kotel jede přes termolink P2, mám vypnutou aut. křivku a pokojovou teplotu.

Dobrý den.
 1) Psal jste rozmezí 10 až 5°C. Měl by být 5°c až 2°C, kvůli rovnoměrnému prohřátí podlahy. Rozteč potrubí, když vynecháme extrémy, v rozdílu teplot nehraje vůbec žádnou roli. Když to přirovnám k autu, tak rozteč je jen druh motoru (velký nebo malý). Rozteč udělá délku hadu a tím maximální výkon, který do místnosti můžu dodat. Podobné je to s průměrem topného hada. Jak „motor“ budu provozovat je už něco jiného.
 2) Nyní jste napsal „větším průtoku stoupá výkon a naopak, což je logický.“, s čím souhlasím já jsem reagoval na špatné tvrzení v prvním mailu tj. „Větší průtok – teplota stoupne a naopak.“
 3) Myslím si, že podlahovém rozdělovači byste měl mít nastaveny průtoky 2 až 3l/min. Čerpadlo v kotli by mělo jet na větší otáčky. Nastavil bych ho manuálně tak, aby kotel ukazoval průtok kolem 16l/min (cca 1m3/hod).
 4) Pokud máte spočítanou tepelnou ztrátu 6kW, tak 4 kW při těchto venkovních teplotách je cca v pořádku.

   Zdravím, tak jsem si hrál s průtoky, leccos mi to napovědělo. Nyní při těchto venkovních teplotách při zvětšení průtoku na 2,5 L, čerpadlo jede cca 10 L podle výstupní teploty, s výkonem jedu na 2kW mimo nájezdu. Teplota v místnostech cca 20°C.
   Jak jsem vám psal o výstupní teplotě, že nejde výš jak na 30°C, tak jsem zjistil že ji ovlivňuje teplota nastavená na pokoj. termostatu. Ze začátku jsem ji měl vypnutou. V parametrech jsem našel teplotu vody určenou termostatem. Kotel ji potom asi povýší o venkovní + křivku, ta je pak větší.
   Chtěl bych vás poprosit o vysvětlení, nebo nějaký odkaz ohledně hydraulické křivky. Hledal jsem na internetu, ale po zadání názvu hydr. křivka jsem se většinou dostával na ekvitermní křivku. Myslím si, že to není stejné.
   Jinak si s kotlem začínám pomalu rozumět. Jen je mi divný, když je to taková strojovna proč to nemá v dnešní době komunikaci s PC, kde by se daly zobrazovat hodnoty jak v číslech, tak v grafu. Asi Protherm někde udělal chybu.

   Dobrý den, každé čerpadlo má svojí „výkonovou“ křivku (závislost průtoku a dynamického tlaku). Pro pochopení závislosti dejte do vyhledávače slovní spojení „charakteristika čerpadla“.
   Co se týká připojení k PC, tak zákazníci jdou při koupi po ceně a málo se jich kouká co kotel vlastně umí. Šáhněte si do svědomí, jak jste vybíral kotel vy ;-), takže výrobci se tomuto trendu přizpůsobili, a tak věci které nejsou nezbytně nutné k funkci kotle řeší interními nebo externími zařízeními za příplatek. Až u špičkových kotlů je možné počítat s větším komfortem, ale tam jste nevybíral.


   Zdravím, omlouvám za delší odmlku, ale hrál a zkoušel různé varianty průtoku a teploty. Dospěl jsem k uspokojivému závěru. Kotel nyní topí dle mé představy ohledně spotřeby/teploty. Zjistil jsem, že to nechce mu moc zasahovat do vstupních hodnot, protože on si dle mého názoru, ukládá optimální nastavení dle zadání, podle kterého potom jede.
Děkuji vám za váš čas a přínosnou komunikaci, která mi pomohla pochopit některé věci. Jsem elektrikář a vše člověk znát nemůže.
Ještě jednou děkuji, a hlavně v dnešní době přeji zdraví.

Odesílatel: lada@tiscali.cz