Rád bych se pozeptal na pár drobností ohledně zamýšlené úpravy mojí otopné soustavy.Je možné zaslat mailový kontakt, že bych to zkusil rozepsat a přidal nějaké skici?
Dobrý den, měl Vám přijít odpovědný mail, kde jsou mé kontakty. Poslat to samozřejmě můžete, pokud budu vědět, tak vám odpovím. Jen upozorním, že nejsem projektant topení a ani se ho nesnažím nahradit ;-)
Hezký den, děkuji za info. Zítra jsem celý den v Praze na EZÚ, tak se to pokusím dát dohromady v pátek či o víkendu.
Jde mi spíše o praktické věci. Stávající otopná soustava je ve stylu uhelný automat Kovarson, za ním 4CV, jedno čerpadlo pro primární okruh a druhé čerpadlo, které honí spojené tři domovní větve "v poměru 10:5:5 kW"
Otopnou sestavu jsem si počítal před pár lety sám a na první pokus to jakýmsi způsobem dopadnulo. Tak budu zase po pěti letech koumat znovu a počítat ztráty na kolenech, přednastavení TRV a podobně :)
Momentálně chci trochu "investovat" rozseknout stávající řešení jednoho výstupu z 4CV jedním čerpadlem "pasivně" do třech okruhů na tři samostatné s budoucí možností jejich řízení separé.
Myšlenka je taková, že uhelný kotel vzhledem k ceně uhlí a jeho nutné obsluze přestává být udržitelný a začínám koumat buď nad plynem, nebo TČ.
Chtěl bych proto "rozdělit investici" a nachystat část otopné sestavy za kotlem už teď instalovat rozdělovač, tři čerpadla, v podstatě i HVDT a mít to nachystané, abych pak jenom utnul uhelný kotel a přepojil na plyn či TČ a nemusel řešit "dvě proměnné".
Stávající kotel by byl připojený už teď přes HVDT skrz "nevyzpytatelné" čerpadla v plyňáku či TČ. Tím bych oddělil průtokově a tlakově obě části a na tu domovní už pak teoreticky po změně zdroje nemusel šahat do průtoků a podobně. Pouze dorovnal průtok na čerpadle zdroje do HVDT. Průtok na čerpadle za stávajícím 4CV bych nastavil na "zaručeně vyšší" než na součtu zbytku, pokusil se doregulovat ty tři nové samostatné větve / termokamera + čidla na přívodech a vývodech do radiátorů / a posléze ubral průtoku na čerpadle mezi 4CV a HVDT tak, aby HVDT nebyl "celý červený" ale tvářil se jako HVDT tedy něco jako 50:50 :-) Čerpadlo krmící HVDT by pak jelo v režimu konstantního tlaku nastaveného na této hodnotě při maximálně otevřených TRV a tři výstupní buď jako autoadapt / čemuž moc nevěřím :-) / nebo jako klasický režim s regulovaným výstupem. HVDT a rozdělovač od Regulusu, čerpadla od Wila.
Čerpadlové skupiny se mi moc nepozdávají, protože nemají mně sympatická čerpadla Wilo a už vůbec ne typy Stratos Pico s možností komunikace. Předpokládám, že to má na výstupu nějaký UART a půjde to tedy vyčítat Linuxem.
Nehledě na nekřesťanské ceny těchto hotových sestav... V době budoucí bych pak rád před čerpadla zařadil 3CV pro regulaci a řešil každý okruh zvlášť. Mimochodem napadá vás důvod, proč se v čerpadlových skupinách nepoužívají 4CV, ale jenom průtok omezující 3CV? K topení jsem se dostal před pěti lety a od doby, kdy jsem ho realizoval jsem k teorii nesednul a v praxi se nevyskytuju, takže mi možná unikají některé praktické souvislosti... Jde mi tedy o tři věci :-)
1. Co si o tom celém myslíte / krom toho, že to bude stát 50k :-)
2. Co si myslíte o použití HVDT za předpokladu, že na to půjdu vědecky a pokusím se seřídit ty průtoky s pomocí techniky tak, aby to zhruba sedělo / do armatury pak nastrkám kontrolní teploměry, ať vidím, co se tam děje a že se to nehoní jenom v rámci okruhů před a za HVDT při podvyživené větvi na jeho přívodě / A při instalaci to ověřím dočasnými čidly na radiátorech a termokamerou. U čerpadel je to bez použití taktovací nádoby patrně praktická nutnost a u plynového předpokládám, že na oddělení obou soustav kotle a rozdělovače s čerpadly taktéž. Či máte jiný názor? Tedy, že by třeba čerpadlo v plynovém kotli krmilo "sériově" rozdělovač a ten měl na výstupu tři čerpadla paralelně do třech okruhů bez oddělení. Nebrzdilo by to plyňákové / TČ čerpadlo ty další tři zařazené za ním paralelně svojí regulací, nebo něco takového? Na tom HVDT ušetřit nepotřebuju... takže mi jde spíše o praktickou zkušenost a jistotu, že bude dobře odděleno za předpokladu vždy mírně vyššího průtoku na přívodu do HVDT, než součtu výstupů...
3. Co si myslíte o použití zpětných klapek? Přemýšlím nad nimi na výstupu z rozdělovače / za čerpadly... případně na zpátečce?
Jde mi o to, že bych rád měl komponenty od Regulusu a jejich rozdělovače jsou relativně subtilní konstrukce / narozdíl od některých starých kotelen, kde jsou jako rozdělovače použity trubky o průměru 10cm :-) / Tak se trochu bojím toho, aby se čerpadla nepřetahovaly mezi sebou a neměly snahu krást vodu svým sousedům :-)
No, a tak jsem to nakonec asi celé popsal i bez obrázků. Snad budete mít dostatek trpělivosti to celé přelouskat... Díky za ochotu!
Dobrý den, máte rozumné uvažování, ale možná, možná přeceňujete své síly. Psal jste, že jedete na EZÚ, tak předpokládám, že jste elektrikář. Kdybychom to otočili a přišel za vámi topenář, že něco zná z elektriky (převeďte si svůj předchozí mail do elektra) a chce si udělat doma celou elektriku sám, co byste si o tom myslel? Nebilo by to, něco ve stylu „to to zase dopadne“? Každá profese má své a nelze dosáhnout ideálních výsledků bez znalostí všech souvislostí. Nové zdroje tepla například tepelné čerpadlo ale potřebují ideální podmínky pro provoz a každá drobnost v dnešní době navýší provozní náklady o tisíce (kotel na tuhá paliva vám odpustí hodně, například TČ už NE). I já bych si nechal zpracovat projekt (podle mých požadavků) a to něco o tom vím. U elektra, když něco předimenzujete, tak to nebezpečně, ale funguje, u správně navrženého topení je málo špatně, hodně také. Navrhnout správně ventily (Kvs), čerpadlo, potrubí se zdá snadné, ale z praxe vím, že bez projektu je to v 3/4 špatně.
Rozdělit investici na dvě části je správný směr.
Při použití HVDT budete muset asi 4CV odstranit/nahradit, záleží na zapojení. Jestli mám něco posoudit potřebuji schéma. Taky se blbě posuzuje zapojení rozvaděče bez plánů ;-)
Čerpadlové skupiny určitě nekupovat, zbytečně drahé a musíte vědět přesně co potřebujete.
Základní rozdíl 4CV a 3CV: Čtyřcestný ventil zajišťuje konstantní průtok na primární i sekundární straně. Trojcestný v základním zapojení jen směšuje dvě vody o rozdílné teplotě a zajišťuje průtok jen na straně spotřebičů tepla, tj. odebírá jen potřebný výkon.
Ad1) Trochu jsem to nastínil výše. Můžete to projektantovi připravit (zapojení, použít věci od Regulusu atd.), ale bez projektu bych do toho nešel. 50K to stát nebude, to bude víc ;-)
Ad2) HVDT musíte mít. Dvě čerpadla v sérii jsou vždy problém.
Ad3) Zpětné klapky osadit za čerpadly, ale tak aby šlo čerpadlo odvzdušnit. Nezapomeňte, že pro moderní čerpadla s permanentními magnety je magnetický filtr nutnost, jinak je budete při starším topném systému měnit jak na běžícím pásu.
Hezké ráno, ano zaobývám se vývojem elektroniky, vláknové optiky, EMC a homologacemi = compliance testingem všeho druhu.
Semnou to bude těžké, vždycky jsem si všechno dělal sám na bázi předchozího studia problematiky a celkem střízlivého rozhodnutí, zdalipak do toho jít, nebo si to nechat zkazit někým jiným, ovšem královsky zaplaceným. Dělal jsem si tak všechno, od elektra, vody, komplet topení až po všechny stavebně zednické činnosti. A vždycky to nakonec dopadlo celkem obstojně.
Co se týká topení... už když jsem se před lety stěhoval a rozhodnul o vykuchání přímotopů jsem projektanty TZB naháněl a za malou otopnou soustavu chtěli 45-60 tisíc což jsem odmítnul a začal studovat teorii... po měsíci ve skriptech jsem se naučil v techconu, který mi nějak omylem aktivovali, nakreslil dwg baráku, doplnil sestavy a napočítal tepelné ztráty místností, k nim pak stanovil radiátory, k nim zase průtoky, k průtokům trubky pro rychlost proudění do 0,5m/s, k tomu pak zase ztráty jak armaturou, tak trubkami, dif tlaky na ventilech, jejich přednastavení.. nakonec instaloval na zpátečku každého radiátoru škrťák pro jistotu a pak to spustil. Až na malé zádrhele to celkem funguje. Postupně jsem do toho hrábnul ještě víc a pokusil se omezení průtoku přenést z ventilů na škrtáky, abych jim nehrabal do regulačního rozsahu a proporcionality, a přitom na nich byl jenom rozumný dif. Tlak. Termokamera a čidla pomohly, a to taky zhruba dopadlo...
Tudíž jak vidíte, je to semnou těžké a s tím projektantem to /asi" nedopadne... pokud by to nebyla práce za nějakou symbolickou částku /5000 :-)? / pro ověření mých komponent. Jednotlivé větve jsou jakž takž zregulovány, tudíž předpokládám, že bych pak dorovnával pouze funkci čerpadla HVDT vůči těm třem výstupním.
O funkci 3CV vs 4CV samozřejmě vím, jenom mi 3cv přijde jako taková zmršenina, tak že ho všude dobrovolně dávají :-)
Co říkáte na zpětné klapky na zpátečce... tedy na vstupu do HVDT. Celé by to prakticky vypadalo úplně stejně, jako dole na obrázku. Akoráte se třemi čerpadly a vstup do HVDT by krmilo čerpadlo na 4CV kotle. Které se servem reguluje jeho výstupní teplotu do domu a odděluje tak primární okruh 70°C od sekundárního 20-60 °C. V budoucnu by pak HVDT živil patrně plyňák a před čerpadly by ch osadil směšovací ventily se servy.
O víkendu zkusím nakreslit. Díky za ochotu a trpělivost s nekonečným koumákem :-)
Dobrý den, 3CV a 4CV nemůžete porovnávat, protože jsou určeny pro odlišné použití.
Při uzavřeném topném systému záleží, kam umístíte čerpadlo a expanzomat (část topného okruhu chodí v přetlaku a část v podtlaku od čerpadla). U zpětné klapky na tom teoreticky nezáleží, ale podle mého by to mělo být v přetlakové části nejlépe o zrodu přetlaku, tj. u čerpadla.
Podobný obrázek jsem už viděl a řešil tam nějaký zásadní problém. Zkuste vyhledat v listárně. Pokud nenajdete, zkusím dohledat já.
Při zachování 4CV musíte mít na primární části HVDT dvě čerpadla, při použití trojcestného ventilu jen jedno, ale asi nemá cenu do toho šahat, jen je to zdroj dalších případných problémů.
Hezký večer, jdu tedy zkusit pohledat v listárně, jaká byla zrada u varianty HVDT + rozdělovač a čerpadla... obrázek jsem ukradnul z googlu od nějakého topenáře...
CO se týče dvou čerpadel před HVDT, tak ty předpokládám pouze po dobu dočasnou = dokud pojede uhelný kotel. Tedy bude jedno mezi kotlem a 4CV a druhé mezi 4CV a HVDT. S tím nic nenadělám a v podstatě s tím počítám...
Celý fígl je v tom, že potřebuji kotelnu přesunout do jiné místnosti, kde to navíc vychází lépe s dvěma vývody k okruhům. Tudíž by v jedné místnosti byl zatím kotel a 4CV a v druhé už rozdělovač, čerpadla okruhů, HVDT a podobně. Tudíž bych do staré části okolo kotle nerad zasahoval nějak víc "na chvíli“...
Odesílatel: stanislav@gmail.com
Poslední komentáře