Dobrý den, nevím, jestli jde o závadu, ale minimálně mi jde o to, jestli se tím kotel neničí. Vytápíme rodinný dům, kotel je nový, radiátory i rozvody také. Radiátory jsou osazené termostatickými ventily (i v referenční místnosti, tam je nastaven na max.) Máme el. kotel Bosch Tronic Heat 3500. Kotel dům vytopí, ale náhodou jsem zjistil (kotel je ve sklepě), že se vypíná (mimo časy HDO). Mám nastavenu adaptivní regulaci (ekvitermní jsem zatím nepoužil), teplota otopné vody 65°, ovládám ho prostorovým termostatem (starší, od původního el. kotle).
Snad to dobře popíšu. Kotel se prostě vypne, úplně, ne, že jen přestane topit, a za minutu se zase zapne. Někdy se znovu vypne za minutu, někdy za 5 minut, někdy třeba za 2 hodiny, a to se opakuje. Nevím jak často a v jakých intervalech, ale předpokládám, že to nedělá pořád, protože jinak by dům nevytopil (můj laický názor).
Chybu žádnou nehlásí, jen se zapne a začne topit. Teplota otopné vod je vždy nižší, než když se vypnul. Max. teploty otopné vody ,65°, ani nedosáhne (jen co jsem vypozoroval), max. měl 62°. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, to co popisujete je vámi nastavená adaptivní regulace. Obecně elektrickému kotli cyklování nevadí, jen se opotřebovávají spínací prvky. Výrobce má toto ošetřeno. Abyste měl čisté svědomí, tak můžete provést tyto úkony:
1) Kontrola statického tlaku v topném systému. Měl by být 1 bar a více. Nedal jste mi moc informací, ale řekl bych, že by se měl pohybovat mezi 1,2 až 1,5 Bar při vypnutém čerpadle (aby nám do tlaku „nekecal“ dynamický tlak čerpadla).
2) Nastavit vysokou požadovanou teplotu na prostorovém termostatu. Kotel by neměl cyklovat. Pokud nebude, tak cyklování dělá adaptivní regulace a je to v pořádku.
3) Zkontrolovat, jestli starý prostorový termostat je „hloupý“. Jestliže by to byl „chytřejší“ prostorový termostat s PI regulací, tak by se adaptivní regulace a PI regulace prostorového termostatu duplovala, a to nedělá dobrotu.
4) Zkontrolovat, jestli topenářská firma správně nastavila výkon čerpadla a teplotní spád v radiátorech pro efektivní provoz topného systému (kontrola vyčištění filtru na vratné vodě; správně nastavené čerpadlo, správný teplotní spád podle projektu). Více na mém webu.
Dobrý den, moc děkuji za odpověď a za rady. Upřesnil bych to, a ještě se na něco zeptal, jestli Vás to už nebude obtěžovat.
Add 1 - tlak v systému mám 1,3 - 1,5 bar, když běží čerpadlo 1,8 - 1,9 bar.
Add 2 - to už jsem zkoušel a stále cykloval. Takže podle toho, co jste psal v bodu 2, pokud stále cykluje i po zvýšení teploty, tak cyklování nedělá adaptivní regulace?
Add 3 - termostat máme 30 let starý, Eberle (foto v příloze), takže předpokládám, že bude spíš hloupý. Pokud by byl chytřejší, tak vyměnit? Poradil byste ev. jaký?
Add 4 - kontaktoval jsem topenáře, nastaveno je to prý tak jak to má být, filtr jsem čistil.
Pokud bych nastavil ekvitermní nebo PID regulaci, cykloval by kotel stále? I při stávajícím termostatu? Cyklování – myslíte tím, že kotel jen přestane topit, nebo že se úplně vypne? Mě se kotel vypíná úplně. Moc děkuji za odpověď.
Dobrý den.
Ad1) OK
Ad2) Může být a nemusí. Zkuste nastavit na prostorovém termostatu 30°C a vypnout adaptivní regulaci. Musíme nejprve vyzkoušet, jestli není problém v topenářské části. Pokud to nebude dělat, tak cyklování způsobuje adaptivní regulace. Pokud i poté bude cyklovat, budeme hledat dále.
Ad3) Eberle INSTAT 2 je „hloupý“ dvoustavový termostat. Když prostorový termostat sepne má kotel běžet, když vypne má kotel stát (bez adaptivní regulace).
Ad4) OK
PID regulaci bych nevolil, protože se musí správně nastavit, jinak funguje hodně špatně.
Nevím, co myslíte tím, že se kotel vypne úplně. To jako, že i ovládací panel je „mrtvý“? Případně udělejte fotku při běžícím a odstaveném kotli. Kotel by měl fungovat tak, že po natopení prostoru nebo topné vody se vypne ohřev, potom je nějaký čas doběh čerpadla a poté je STOP až do dalšího požadavku na teplo. Hodně do toho „kecá“ adaptivní regulace, která podle spínání prostorového termostatu (časy ZAP versus časy VYP) spíná ohřev podle svého. Vypněte jí, odzkoušejte správnou funkci a teprve poté můžete případně zapnout adaptivní regulaci.
Může být i problém v prostorovém termostatu. Zkontrolujte spínání a vyměňte v něm baterie.
Dobrý den, díky za info, vyzkouším to, nafotím a pošlu. Může chvilku trvat, než ho vystihnu a vyfotím. Tím že se kotel vypne úplně myslím přesně to, co píšete, ovládací panel je "mrtvý ", zhaslý, na minutu je kotel jako by ho vypnul HDO, nebo já jističem. Pak znova naskočí ovládací panel. A představoval bych si to, jak píšete, kotel vytopí, vypne ohřev a zapne ho, když je potřeba, ale ne, že se vypne i s ovládacím panelem. Ten by měl, podle mě, pořád "svítit " a ukazovat co kotel dělá nebo nedělá, pokud není vypnutý HDO. Podle mě by neměl ani termostat, ani jakákoli regulace úplně vypnout kotel, tím myslím, že vypne, zhasne, i ovládací panel (můj laický názor).
Dobrý večer, máte pravdu, nic z ovládání by nemělo vypnout kotel tak, aby byl mrtvý ovládací displej. HDO (levá tečka na displeji) ani prostorový termostat nesmí blokovat silový přívod do kotle. Zapojení musí být podle návodu k instalaci a údržbě. Tady je něco elektrikářsky špatně. Typoval bych:
1) Špatně zapojeno. Ovládání je vytvořeno silově, což je špatně. Nechat zkontrolovat servisního technika nebo šikovného elektrikáře.
2) Povolená svorka. Nechat zkontrolovat servisního technika nebo šikovného elektrikáře.
Dobrý den, děkuji za rady a ochotu. Zapojení kotle dělal elektrikář od firmy, která dělala radiátory. Samozřejmě jsem mu volal, prý se ozve, nemá čas. Takže musím počkat, nebo se mu pořád připomínat, nebo sehnat někoho jiného, což není tak snadný.
Co se týká HDO, to mě vždycky vypínalo kotel úplně (i ovládací panel), o levé tečce na displeji vím, ale popravdě, ještě jsem jí neviděl svítit.
Mohl byste mi, prosím, ještě vysvětlit .... špatně zapojeno, ovládání je vytvořeno silově...? Nemohl by to dělat třeba poškozený napájecí kabel? A jak moc mám na kontrolu kotle spěchat? Moc děkuji za ochotu.
Dobrý den, napájecí kabel může být poškozen, ale viděl bych to jako nepravděpodobné, tedy jestli jste tedy třeba nevrtal například poličku blízko vedení tohoto kabelu ;-)
Dříve elektrokotle neměli žádnou řídicí elektroniku a byli konstrukčně robustní (materiálově předimenzované), a proto se skoro všechno ovládání (hlavně HDO, případně prostorové spínání atd.) dělalo mimo kotel v silové části (napájecí kabel) a kotel to vydržel. Jak se tlačilo na cenu elektrokotle a jeho velikost, tak se většina komponent zmenšila a jsou náchylné na „špatné zacházení“. Pokud HDO vypne silově kotel, nedojde k vychlazení topných spirál čerpadlem a kotel trpí a velmi se zkracuje jeho životnost. V krajním případě dojde ke spálení spirál. Představte si rozžhavenou spirálu a najednou jí nic nechladí (je odstaven kotel včetně čerpadla). Je to jako byste jel autem 100 km/h a zatáhl ruční brzdu. To není dobře, protože u starších kotlů se to rozprostřelo v mase vody a železa, tady nemá kde.
Zároveň byl větší požadavek na efektivitu, tak se toto řízení muselo přesunout do kotle, aby „věděl“ kdy má topit (měl všechny informace), aby vychlazoval čerpadlem topné tyče, optimalizoval provoz (adaptivní regulace) atd. proto by všechny vstupní informace měly jít do kotle a ten zařídí efektivní provoz. Chtělo by to zkontrolovat, jestli HDO i prostorový termostat jsou zapojeny do elektroniky kotle a nedochází k regulaci „postaru“ v silové části (přívodní kabel).
Při chybném zapojení nebo problému v silové části by docházelo k popisovanému problému. Při chybném zapojení by se to mělo napravit, aby se nezkracovala životnost, ale není to úplně urgentní (nějaký čas to kotel vydrží). Pokud je problém v povoleném spoji, špatném kontaktu při spínání atd., tak by se to mělo řešit co nejdříve, protože je jen otázkou času kdy něco odejde.
Dobrý den, moc děkuju. U napájecího kabelu máte smajlíka, ale předělávali jsme kuchyň a potřebovali jsme skrz zeď do el. skříně (jističe na nové spotřebiče). Původní instalace se dělala už dávno, takže tam byl změť kabelů a samozřejmě dva naťukli, vyhodilo to pojistky, takže se to hned kontrolovalo. Byla narušená jen izolace kabelů, ale všechno zkontrolovali a zaizolovali. A jeden byl řídící kabel kotle. Stalo se to zrovna v době, kdy byl kotel vypnutý HDO, takže si s tím dali dost práce, než na to přišli. Všechno rozdělali a kontrolovali a podle měřáků bylo vše v pořádku. Pak HDO sepnul a kotel normálně naskočil.
Mám obavu, že se kotel reguluje postaru, silovou částí, protože HDO všechno vypne. Je samozřejmě napojen na původní přívodní kabel. V el. skříni myslím technik nic nedělal, ani nekontroloval. Takže pokud sepne HDO, kotel by měl přestat topit, ale ovládací panel by měl svítit? A čerpadlo chladit? Termostat snad funguje, jak má. Předpokládám, že se to snad dá správně zapojit. Povolený spoj tam snad nebude, ale zkusím technika zaurgovat.
Ještě mě napadlo, kotel spínal starý stykač, v létě ho měnili za moderní. Nemohl by být problém tam (špatně zapojeno)? Předem moc děkuji za další info. Přeji hezký den.
Dobrý den, ano, při vypnutí HDO by kotel měl být pod napětím (nerozpínat přívod stykačem), ale zapojit podle návodu k instalaci a údržbě https://www.bosch-homecomfort.com/ocsmedia/optimized/full/o308726v52_6720859228.pdf strana 22 až 24. Čerpadlo poběží podle nastavení a potřeby kotle.
Nový stykač špatně zapojen nebude (to by nefungovalo), ale samozřejmě může být povolený drát na cívce stykače. Povolený spoj může být jak v kotli, ale jak to popisujete spíše bych viděl problém v rozvaděči elektro. Povolený spoj, drát špatně ve svorce – hodně podobné chování (někdy se dá drát za kovovou část svorky, ta se utáhne, ale drát tam drží jen mezi kovovou a plastovou částí, ne ve svorce, a spoj je nedokonalý, blbne, hlavně při větších odběrech což elektrický kotel je; i mně se to občas stane, ale odhalím to zataháním za drát, když dotáhnu svorku), zlomený drát atd. Začal bych pozváním elektrikáře.
Dobrý den pane Valter, moc děkuji za pomoc. Začnu s tím elektrikářem a el. skříní. Ale podle toho, co píšete, se bude muset zkontrolovat i ovládání kotle. Díky za odkaz. Kdyby to bylo nutné, mohu se na Vás ještě obrátit? Ještě jednou moc děkuji za pomoc. Přeji hezký den.
Dobrý večer, samozřejmě můžete. Budu rád i za jakoukoli zpětnou vazbu. Třeba to pomůže dalším s podobným problémem. Za listopad mi Google nahlásil už 131 000 zobrazení webu za měsíc, co mi říká, že mé snažení má i další rozměr než pomoci konkrétní osobě.
Dobrý den, určitě napíšu, jak to dopadlo. Myslím, že pomáháte hodně. Díky. Přeji hezký den.
Odesílatel: r@unet.cz
Poslední komentáře