Akumulační nádrž s kotlem Licotherm

   Dobrý den, moc bych Vás chtěla požádat o radu s připojením kotle Licotherm combi 26kW (7-24kW). Součástí stávajícího kotle na tuhá paliva Viadrus Herkules U26 – 15kW, je akumulační nádrž 1000 litrů. V topné sezoně natápí také TUV. Stále tápu, zda je nutné nádrž zachovat v případě výměny za automatický kotel viz výše. Uvádí se, že optimální výkon pro kotel je 60%. Neměl by tedy topit na minimální výkon a dusit se. Ani časté usínání není optimální. Topenář mi radí zachovat nádrž a topit na minimální výkon – kotel topí na minimum stále a využívá se voda z nádrže. V diskuzích spíše čtu, že aku není třeba. Vidina volného prostoru a místo nádrže skladovat peletky, a ještě bych utržila za ni nějakou kačku se mi zamlouvá. Ale pokud má nějakým způsobem chránit celý topný systém? V dokumentaci o domu jsou uvedeny ztráty 8,5kW při -15°C. Tam je tedy uveden zplynovací kotel Atmos DC14R s požadovaným výkonem 10,6kw. Děkuji moc za rady a postřehy.

   Dobrý den, pro začátek si ujasníme výkony. Váš dům má tepelné ztráty 8,5 kW při venkovní teplotě -15°C. Kotel Viadrus měl při topením dřevem výkon 6 až 8 kW podle kvality a vlhkosti dřeva. Nový kotel má při topení peletkami výkon 24 kW. Z toho nám vyplývá, že kotel by vytopil 3 takové domy, jaký je ten váš! Nejčastější výkon (jaro/podzim) kde se budeme pohybovat je mezi 2 až 4 kW, který je menší, než je minimální výkon kotle (7 kW), takže bude většinu času v útlumu. Kdybych chtěli, aby v období, kdy už běží, běžel efektivně, tak potřebujeme, aby běžel delší dobu a na 70 až 80°C, proto úvaha akumulační nádrže je správná (nezaobírám se vhodnosti takovéhoto kotle pro váš dům).
   Provoz kotle by měl vypadat: Kotlem natápět akumulační nádrž na 80°C s hysterezí cca 15°C. Teplotu vratné vody 55°C (nízkoteplotní koroze) regulovat trojcestný termoventilem (45°C) na vratné vodě, nebo ventilem + servopohon + regulátor Adex 2010. Topný okruh by měl odebírat teplo v jen takovém množství, jaké je potřeba. Toto množství regulovat teplotou topné vody do radiátorů trojcestným ventilem na výstupu do topného systému. Inspiraci můžete načerpat s doporučených zapojení výrobce, viz https://www.agromechanika.cz/images/Dokumenty/Sch%C3%A9mata/12_2021/CMT.pdf.

   Dobrý den, předem Vám moc děkuji za informace. Jsem totální laik, ale tomu, co píšete můj selský mozeček rozumí :-)
Ano byl by vhodnější slabší kotel, ale v dnešní době je problém vůbec něco sehnat použitého a za nemalé peníze nového s čekací dobou.
A já jsem uvázaná u kotle. Defacto v té kotelně bydlím. O štípání dřeva apod. nemluvě, jsem sama ženská, a tak peletky je pro mě nejsnazší možnost. Ten kotel mám pouze zamluvený. Myslíte, že bych se opravdu měla pohlédnout po nějakém slabším? Doporučujete jaký? A poté by zapojení bylo jaké? Opravdu jsem vděčná, konečně se se mnou někdo baví:-)
Zapomněla jsem dodat, že jaro, podzim řeším 6kW krbovou vložkou v obýváku (bez výměníku).

   Dobrý den, co se týká topení ve Viadrusu, tak velmi záleží na typu, kvalitě a vlhkosti dřeva. Pokud byste si koupila tvrdé dřevo (je dražší, ale ztopíte ho cca o 1/3 méně než měkkého, takže provozně to vychází +- stejně), nechala ho rok vyschnout a topila většími kusy, tak při rozumném topení tam půjdete přibližně jednou za 4 hodiny a déle.
   Peletkové kotle, pokud mají chodit efektivně, musí být správně nastavené a topení, hlavně zatápění je trochu složitější (abyste na to byla připravena a kvůli potřebě nastavení na typ peletek budete muset kupovat jeden druh peletek od stejného dodavatele). Peletky taky nejsou laciné a provozní náklady na topení se vám cca zdvojnásobí, a to počítám se správným kotlem a napojením do topného systému.
   Ve vašem případě bych vyhledal projektanta topení, který navrhne správný kotel včetně napojení na topný systém a bude za to ručit. Tato investice se vám do roka vrátí na správné funkci, nízkých provozních nákladech a možnosti dohnat někoho k zodpovědnosti, pokud něco nefunguje, jak má. To se týká jak montážní firmy, tak projektu. Není nic horšího, než utratit spoustu peněz za něco co špatně funguje, a ještě se vás to snaží zruinovat na provozních nákladech.

Odesílatel: an@seznam.cz