Akumulační nádrž u TČ

   Hezký den, Mám zapojené tepelné čerpadlo s plynovým kotlem v hybridním provozu viz obrázek. je možné že taktovací nádoba je špatně zapojená? Topím-li plynovým kotlem na 45°C čidlo z obrázku č. 11 ukazuje 45 °C, taktovací nádoba čidlo č 12 ukazuje 41 °C max 42 °C a čidlo č. 3 vstupu do radiátorů 40 °C max 41 °C, zpátečka z radiátorů čidlo č.4 cca 36 °C.
   Abych se dostal na vstupní teplotu 45 °C do radiátorů musím nastavit na plynovém kotli tak na TČ na 50 °C. Neměla by být napojená taktovací nádoba jinak? Děkuji za případnou radu. Hezký den.

   Dobrý den, akumulační nádoba funguje jako velký HVDT (hydraulický vyrovnávač dynamických tlaků – anuloid). Nejspíše je velká rychlost v okruhů zdrojů tepla. Snižte výkon čerpadel ve zdrojích tepla, tak aby rozdíl teplot topná/vratná voda byl 5 až 10°C. Poté mi napište, jak se změna projevila a teploty na všech čtyřech vývodech z AN.
Jinak podle schématu se zdá AN zapojená správně.

   Dobrý den, snížil jsem výkon čerpadla v plynovém kotli na minimum což je 11,1 L/min a jelikož ve vnitřní jednotce TČ je také čerpadlo snížil jsem průtok také na minimum což je 9 L/min – bohužel výsledné teploty byly ještě horší. Poté jsem ponechal minimální nastavení průtoku u plynového kotle a u TČ jsem zvýšil průtok na 16 L/ min výsledek se zlepšil, ale ještě to není ono. V přílohách jsou hodinové teploty.
   Měřil jsem i teploty na povrchu trubek – Výstup z kotle 44 °C vstup do AN 43°C vratka z AN 38 °C uprostřed AN čidlo 12 – 42 °C, výstup do topení /radiátorů/ 41 °C a vratka z topení /radiátorů/ 37 °C.
   Ještě doplním jedná se o monoblokové tepelné čerpadlo, proto běží i při topení plynem čerpadlo ve vnitřní jednotce, objem vody podlahové topení cca 80 L a radiátory cca 50 L + AN 50 L. Máte nějaké další nápady?

   Dobrý den, to že běží oba zdroje souběžně je zásadní informace ;-)
Čerpadla ve zdrojích tepla mají různé charakteristiky + tlakové ztráty v potrubí (napojení, kolena atd.) a vzájemně se „přetlačují“. Bude nutné podle teplot a teplotního spádu najít správné nastavení, aby se správně vyplachovali. Poté můžete doladit průtok na straně spotřebičů tepla (sekundár nádrže) tak, aby teplota topné vody odpovídala teplotě+ vstupu do AN.

   Dobrý večer, děkuji, takže zjednodušeně musím nají vhodnou kombinaci průtoku čerpadel ve zdrojích tepla. Ještě dodám TČ je napojeno trubkou do AN CU 28 a do ní T kus redukovaný TČ 28/ plynový kotel 22/ AN 28 - původní zdroj je plynový kotel rozvod cu 22 - je to správně. Můj instalatér navrhoval zapojit AN do série na zpátečku z radiátorů. Ještě jednou děkuji.

   Dobrý den, čím větší trubky, tím menší hydraulický odpor, tím je potřeba menší výkon čerpadla. Protože se pohybujete výkonem čerpadel nízko, neviděl bych v dimenzích ani v napojení zásadnější problém.
   Kde jsou ty doby, kdy topenáři při spojování dvou proudů svařily „kalhoty“ (https://www.vtp-tvarovky.cz/litinovy-t-kus-dvojity-oblouk-pozink-2/). Tam „přetlačování“ skoro nebylo a byl potřeba jen minimální dynamický tlak čerpadla. To mědi ale neuděláte, takže nezbude nic jiného než vyvážit dynamické tlaky čerpadel tak, aby docházelo ke správnému vyplachování obou zdrojů.
   Zapojení AN do zpátečky z radiátorů nedoporučuji. Toto se používalo při použití vysokoteplotních radiátorů v kombinaci s nízkoteplotním podlahovým topením, aby se využila energie ve vratné vodě z radiátorů. Toto není váš případ. Úplně se mi nezdá, že by toto rozumný topenář navrhoval, ale třeba jen špatně vyjádřil myšlenku. Kdyby jen od ruky nakreslil principiální schéma, dalo by se to posoudit.

   Dobrý den, děkuji, budu ladit rychlosti čerpadel. Ještě se zeptám není AN malá, vody podle návodu k tepelnému čerpadlu je dost už v topných okruzích. Minimum je podle návodu v chladnějších podmínkách 32 L vody, čerpadlo je invertorové 8,5 kW, někde jsem četl že je potřeba 10 L na kW. Hezký den.

   Dobrý den, předpokládám, že tepelné čerpadlo je vzduch/voda (nenapsal jste typ). Zde je AN jako bezpečnostní zásoba topné vody pro odmrazování. Tepelné čerpadlo si „krade“ teplo zpět pro odmrazení výměníku. Pokud by nebyla dostatečná zásoba, tak by mohl prasknout výměník (což už jsem viděl). Jako další k bezpečnostní funkci je zde AN jako HVDT aby se oddělily zdroje a spotřebiče tepla. Pro všechny tyto funkce z mého hlediska obsah dostačuje, jen upozorním, že při venkovní teplotách pod 10°C by teplota AN neměla klesnou pod 25-30°C.

Dobrý den, ano, čerpadlo je vzduch / voda, děkuji za odpovědi, až doladím dám vědět, jak to dopadlo. Hezký zbytek dne.

Odesílatel: lehy@seznam.cz