Akumulačního vytápění částečně nechat nebo kompletně vyměnit

   Dobrý den, hledám někoho, kdo by mi pomohl v mém rozhodnutí. Bohužel firma Komextherm ukončila činnost, a tudíž není možné se poradit s nimi. Existuje pouze jeden člověk, který mi občas opravuje regulátor, ale ten topenařině až tak nerozumí. Zato umí skvěle tu starou elektroniku. Nechal jsem si také udělat dvě nabídky na TČ vzduch voda a obě firmy chtějí systém komplet vyměnit. Já si jen chci ověřit, zda je to nutné a zda je ten systém opravdu přežitý. Nebo stačí jednoduše připojit TČ a jede se dál.
   Stručný popis systému: 30 let v provozu / akumulační nádrže 2250 + 750 litrů / původní podlahové topení / rozvaděče obyčejné bez hlavic / ekvitermní regulátor Komexterm RET/ do systému je asi 7 let doplněna krbová vložka Aquatic WH85 18-27 kW resp.12-19 kW do vody / záložní zdroj na čerpadla a regulátor / dochlazovací smyčka / topná tělesa v nádržích původní / expanzní nádrže jednou měněné / původní záložní zdroj na uhlí zrušen / sazba D26d/ jističe 3x 46 / pošlu ještě nákres kotelny.
   Stručný popis domu: dvougenerační RD / suterén nevytápěný (část, resp. sokl nad terénem nezateplený) 1NP a 2NP (cca 280 m2) - obálka plynosilikát + 5 cm polystyrenu / nová okna trojskla / dodatečně zateplený strop na půdě / možno ještě zateplit strop v suterénu / fasádu zatím z finančních důvodů ne / bojler na teplou vodu v tarifu (NT) 280 l. / dva sporáky dvě ledničky dvě pračky.
   Celková spotřeba energie za poslední rok: 18MW (NT) a 7MW (VT) z toho čistě topení odhaduju 14 MW + pár kubíků dřeva. Pro představu před 10 ti lety jsme měli spotřebu třeba i 35–40 MW
Jak jsem četl vaše příspěvky, tak jsem velmi zvědavý na odpověď, zda mám tedy příští rok začít od znova.

   Dobrý večer, začnu odzadu ;-)
S eliminováním tepelných ztrát jste začal rozumně. Jako další krok v zateplení bych viděl zateplení stropu v netopeném suterénu. Něco ušetříte a pokud bude teplo od nohou, tak není potřeba tolik topit.
   Trochu jsem si započítal a pořízením tepelného čerpadla ročně ušetříte cca 50 000 Kč (instalační firmy Vám určitě řekly více, ale toto je reálný odhad se započtením všeho), takže pokud bude investice do cca 250 000 Kč, tak bych do toho určitě šel. Pozor, v TČ jsou velké rozdíly, jak v preciznosti provedení, tak v hlučnosti (jednotky dB je velký rozdíl, hlavně v noci).
   Akumulační nádrže bych se snažil zachovat pro krbovou vložku (bez používání el. spirál).
   Regulace Komextherm jsem přestal opravovat před 20 lety, protože zamrzli v 70tých letech. Sám víte, že to je nekonečný příběh. Když nevyschnou kondenzátory, tak odejde baterie ve spínacích hodinách nebo samotné hodiny, přestane fungovat pohon atd… Sice mám rád jednoduché věci, a ještě mě drží určitá nostalgie k operačním zesilovačům, ale už 25 let tady fungují firmy které to umí lépe a hlavně bezporuchově (ADEX, RVS atd.). Komexthermu bych se zbavil.
   Největší riziko tohoto podniku je v montážní firmě, tj. provedení, vícepráce, reklamace. Aby vše proběhlo k vaší spokojenosti, a za vše jako celek, byl někdo zodpovědný postupoval bych takto: Jasně definovat (písemně) co přesně požadujete a nechat je to ocenit. Jen pro představu: Demontáž …, zrušení staré regulace a nahrazení nové včetně ekvitermní regulace, montáž TČ včetně napojení na topný systém, el. zapojení včetně revize atd. Když něco „vypotíte“ včetně schématu stávajícího i budoucího, tak vám to můžu projít. Poté bude vše jasně dané, a i firma se bude muset pořádně zamyslet nad praktickým řešením.

   Dobrý den, děkuji za Váš investovaný čas. Začínám rozesílat poptávky, tak uvidíme, s jakými specialisty se potkám. Je ve hře i fotovoltaika kvůli velké střeše na jih. Rozpočet bude tak tak na TČ, takže začnu asi s topením. S Komextermem se tedy tuto zimu rozloučím, tak doufám, že mě ani tu poslední zimu nezklame.
   Využít alespoň jednu nádrž pro ten krb je dobrý nápad. Když jsem byl kluk, tak mě táta nechal ty nádrže za takovou dřevěnou příčkou obkládat skelnou vatou. Ještě dlouho jsem se pak drbal. Nyní si to zopakuji při demontáži :-D Schéma stávající mám, ale na nový si netroufám. Dávám i pár fotek pro lepší představu. Snad jsem to nepřehnal s velikostí příloh. Mějte krásný den.

   Dobrý večer, určitě bych nechal strojovnu předělat jako celek, ať nejsou dohady. Princip bych viděl takový to: Krbová vložka topí do akumulačních nádrží. Pokud jsou dobré zachoval bych obě. Vyměnil bych čerpadlo i trojcestný ventil se servopohonem. Elektronické čerpadlo má nyní mnohem menší spotřebu, trojcestný ventil si to zaslouží. Regulace by byla ekvitermní. Pokud by nebyla teplota v akumulačních nádržích, tak by zapnulo teplené čerpadlo, které by neohřívalo AN, ale bylo připojeno přímo na okruh podlahových rozdělovačů. Regulace též ekvitermní, možná s vlivem prostoru.

Odesílatel: petr@doka.com