Bastl regulace kotle na tuhá paliva v rodinném domě

   Dobrý den. Mám klasický kotel na tuhá paliva, čtyřcestný ventil. V radiátorovém okruhu na výstupu z čtyřcestného ventilu první oběhové čerpadlo. V kotlovém okruhu druhé čerpadlo, přes který je dohříván bojler. Mám k dispozici dva přídržné termostaty. Jeden je umístěn na výstupu teplé vody s kotle a spíná čerpadlo v radiátorovém okruhu. Druhý termostat je umístěn na zpátečce a spíná zpátečkové čerpadlo. Je toto zapojení správně? A jaké spínací teploty nastavit na těchto termostatech? V domě mám nachystán kabel na prostorový termostat. Díky za radu.

   Dobrý večer, realizovat regulaci pomocí dvou termostatů je jako realizovat auto, pokud máte k dispozici jen kola a podvozek. Oboje jde, ale je to hloupost. Kde je regulace čtyřcestného ventilu? Kam chcete zapojit prostorový termostat?
   Měla by se realizovat alespoň minimální regulace. Pokud chcete hodně muziky za málo peněz, tak je možnost použít regulátory firmy Adex (http://www.ktr-adex.cz/). Viděl bych tam asi tento regulátor: http://www.ktr-adex.cz/numi_3pt/Numi_3pt_pdf.pdf. Pozorně si prostudujte návod, protože je to nejlacinější zařízení, co by podle mého splnilo požadavky. Nemá to ani displej, ale protože to funguje samo a není tam skoro co nastavovat, tak je to celkem jedno. Jen je hloupé že nevidíte teploty. Do prostoru doporučuji prostorový termostat Honeywell CM 707, tam je poté vidět a jednoduše ovládat co potřebujete.
   Pokud si nedáte říci a stejně budete chtít jen ty dva termostaty, tak trochu pomohu: V radiátorovém okruhu spouštíte čerpadlo od výstupní teploty cca. 40°C. Pokud je kotlový okruh udělán samotížně, tj. čerpadlo není potřebné pro kotlový okruh, tak termostat umístíte na topné vodě a nastavíte teplotu větší než je požadovaná teplota v boileru. Pozor není ošetřeno přetopení boileru např. 90°C a může dojít k opaření osob! Pokud budete ovládat čtyřcestný ventil ručně, tak pozor na přetopení kotle.

   Dobrý večer. Samozřejmě o nějaké regulaci uvažuji. Díky za tip.
Ovládání čerpadla v radiátorovém okruhu rozumím. Kotlový okruh zřejmě samotížný není, když je tam čerpadlo.
Takže čidlo pro toto čerpadlo umístím kam? Díky za odpověď.

   Dobrý večer, záleží jestli je čerpadlo v kotlovém okruhu, nebo v odbočce na nabíjení bojleru. Též záleží, jak je bojler zapojen do kotlového okruhu. Pokud je čerpadlo přímo v kotlovém okruhu, tak se bude spouštět stejně jako čerpadlo do topení. Pokud je čerpadlo na odbočce do bojleru, tak termostat umístěte před tuto odbočku a nastavte teplotu cca. o 2°C větší než je požadovaná teplota v bojleru (aby nedocházelo k vychlazování bojleru přes kotlový okruh).

Odesílatel: dic@centrum.cz