Čisté ekvitermní řízení BAXI

   Dobrý den, prvně bych Vám chtěl poděkovat za Vaše skvělé stránky, které na internetu ohledně problematiky nemají konkurenci. Chtěl bych se také přidat s problematikou ohledně nastavení kotle BAXI NOVULA LUNA 3 COMFORT. Novostavba cihlová, řadová, zateplená i strop. Venkovní čidlo (vnější sonda) zapojena a snímá. Dálkové ovládání je pouze v kotli. Nastavení: CH SL – 65; EXT c – 9; CH O – 39; CH S – 37; CH MX – 85; CH MN – 30; HW O – 30; HW S – 35; HW MX -65; HW MN – 35; YSELF – 1; AMBON – 0; MODUL – 1; HW PR – 2; F10 – 02.
   1) Pokud nastavím KREG na 1.2 tak kotel při venkovní cca teplotě cca 10C sepne a udržuje ideální teplotu v místnosti. Pokud teplota v noci klesne k cca 0C, teplota v místnosti více vroste na můj vkus (kotel zbytečně moc topí). Zkusil jsem si pohrát s parametrem BUILD měnil jsem z 6, 8, zkusím asi 10. Má vliv parametru BUILD na topení? Pokud nastavím vyšší číslo BUILD měla by se teplota v místnosti snížit, kotel by nemusel tak častěji spínat?
   2) Doufám také, že mám správně nastavený kotel, při použití venkovní sondy a dálkové ovládání v kotli (dálkové ovládání v kotli je nejspíše k ničemu, protože je kotel v nejteplejší místnosti v domě, takže doufám, že to běží správně pouze na venkovní sondu?!?).
   3) Pokud nastavím KREG na 0.9 - kotel při venkovní teplotě cca 15C zase vůbec nezapne. Tak nevím, jestli nastavit nějak K REG 1.2 ideálně, nebo občas snížit na KREG 0.9 manuálně což je otravné. Nevím jak pohnout správně s nastavením křivky KREG.

  Dobrý den, funkci BUILD bych viděl na hodnotě 5-8. Ekvitermní křivku bych viděl jako 1.2 v pořádku. Ostatní parametry též, i když mi chybí nějaké informace. Pokud vám v nočních hodinách nevyhovuje tak použijte časový program. V časovém programu si volíte režim Comfort (ON) a Economy (OFF). Těmto režimům jsou přiřazeny požadované teploty v prostoru (ECONM a COMFR). Protože máte ovládání v kotli a jsou to požadované pseudoteploty. Základ je 20°C – zde topení jede na vámi zvolenou křivku. Cokoliv nad posouvá křivku rovnoměrně nahoru (paralelní posun) a též opačně, cokoliv pod křivku paralelně snižuje. Takže zkuste nastavit hodnotu COMFR na 20°C (teplota z kotle přesně podle ekvitermní křivky) a ECONM na 16°C. V časovém programu nastavte požadovanou dobu nočního útlumu. Následně by to mělo fungovat podle vašeho zadání. Uvítám informaci o výsledku.

   Dobrý den, děkuji mnohokráte za radu. Časový program využívám - doufám, že půjde nastavit pro různý čas fce. COMFORT vs. ECONOMY. Takže jestli to chápu, měl bych nastavit přes den - COMFORT 20C režim a na noční režim zvolit - ECONOMY 16C. Nastuduji návod, vyzkouším a o výsledku podám zprávu :)

   Dobrý den, tak přepínat mezi comfort a economy jde, ale symbol na displeji po stisku tlačítka vždy zmizí, tak nevím, jestli je pak aktivní comfort, když jako poslední svítilo logo comfort. Z výroby už bylo nastavené COMFORT 20C, ECONOMY 16C - nenašel jsem jak na kotli nastavit, COMFORT nebo ECONOMY pro určité topné fáze, spíše pokud není topná fáze = ECONOMY, pokud je topná fáze = COMFORT viz str. 9 http://www.baxi.cz/res/data/003/000388.pdf?seek=1230545211
  … v rámci časového pásma má teplota prostoru hodnotu COMFORT, mimo tento usek hodnotu ECONOMY… Můžu to chápat tak, že když mám časové pásmo pro topení např. od 14-24 hod tak pro tento úsek platí hodnota COMFORT, na zbytek dne není topné časové pásmo, takže v ostatních hodinách by měla být hodnota ECONOMY? Možná by mi mohlo pomoci nastavit hodnotu COMFORT na 19C a ECONOMY na 17C a čas topení stanovit pouze 14-24 hod. Tím pádem by kotel v noci tolik netopil? Nebo si to myslím chybně?

   Dobrý den, ano vysvětlujete si to správně. Když je časové pásmo proto topení, platí hodnota Comfort, jinak je hodnota Economy. Hodnotu Comfort i Economy si nastavte, tak jak potřebujete (je teplo nižší hodnotu, je vám zima vyšší teplotu). Protože nesnímáme prostorovou teplotu, tak zadávaná hodnota je imaginární a nastavená teplota 23°C může klidně odpovídat 20°C nebo 27°C v natápěném prostoru. To musíte vyzkoušet. Podle toho si upravte hodnoty pro den (comfort) i noc (economy). Ekvitermní křivka by měla tento stav držet nezávisle na venkovní teplotě tj. ať je venku teplo nebo zima. Pokud bude teplota kolísat, musí se následně změnit sklon ekvitermní křivky. Pozor, po změně ekvitermní křivky dojde k následnému posunu skutečné teploty oproti imaginární zadávané teplotě.

   Dobrý den, tak nakonec jsem pseudoteplotu na kotli vs. venkovní čidlo (pouze jedu na venkovní čidlo) vyřešil způsobem: K REG 1.0; BUILD 8; vše stejné jak níže v prvotním e-mailu.
   Nastavené časové pásmo pro topení 5:30-7:00 + 12-24 = teplota comfort na 18C která nejspíše ovlivnila křivku KREG? Mimo nastavené časové pásmo = teplota economy na 16C, která také nejspíše ovlivnila křivku KREG? Tím pádem to pomohlo prvotnímu záměru, abych v noci zbytečně tolik netopil. Zatím se mi toto nastavení jeví jakožto ideální.
   Děkuji moc za radu, budu to dále pozorovat, ale myslím, že jsem se ve spolupráci s Vámi dobral dobrého výsledku. Zdravím a děkuji za velice cenné odborné rady.

Odesílatel: 16@seznam.cz