PODPORA UKRAJINĚ:

 Jednoznačně podporuji Ukrajince v jejich spravedlivém boji proti okupantům!

 K aktuálnímu postupu Ruské armády (díky bohu nekompetentnímu) a pro povzbuzení morálky bych rád připomněl legendární bonmoty někdejšího ruského premiéra z let 1992-1998 Černomyrdina, které napovídají, jak to dopadne:


 * Mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky.

 * Za nás to bylo v pr..., ale existovala nějaká naděje. A za těchhle to je nějaká úplně beznadějná pr...
 (V soukromém rozhovoru o současné ruské vládě)

Komentáře

regulace průtoku radiátorů

Dobrý den, koupil jsem si Vaši knihu Regulace v praxi a přečetl jsem ji jedním dechem. Tolik odborných informací na dané téma jsem nikde jinde nenašel. Moc Vám děkuji za tuto knihu. Mimochodem, druhé vydání po 10 letech ještě nevyšlo? Nyní k mému dotazu. Chci zaregulovat průtoky radiátorů dle postupu uvedeného v knize. Píšete, že u starších systémů se počítal tepelný spád 90/70°C a u novějších 75/55°C. Tedy rozdíl 20°C mezi vstupem a výstupem z radiátoru. Při popisu nastavení průtoku však uvádíte tepelný spád 60/50°C, tedy jen 10°C. Mohu se zeptat, z jakého důvodu je zde uveden nižší tepelný spád pro nastavení průtoku?  děkuji Vám za vysvětlení s pozdravem Aleš Hanzal 

Regulace průtoku radiátorů - odpověď

   Dobrý den, druhé rozšířené vydání je hotovo, ale s vydavatelem je těžké pořízení, takže uvidíme, kdy kniha vyjde…
K dotazu: teplotní spád určuje projektant topení a všechny se používají. Podle jakého klíče nevím, ale až budu mluvit s projektantem tak se ho zeptám. Dobrá otázka a nikdy mě nenapadla…
   Nicméně pro zaregulování jsem zvolil tyto teploty, protože 60°C není úplně horká voda, takže případně nedojde při nehodě k opaření. Jak dochází k natopení prostoru, tak se předává méně tepla, a i teplotní rozdíl klesá. Nepředpokládám úplně vychlazený prostor a 10°C rozdíl je dobrý kompromis. Dále je to takový střed mezi teplotním spádem 20°C a 5°C, které se používají. V konečném důsledku nám při zaregulování průtoku nejde tak o rozdíl, ale aby byl všude stejný. Rozdíl případně můžeme upravit průtokem.

regulace průtoku radiátorů -2-

Děkuji za rychlou odpověď. Jen pro dokreslení. Na vstupu do radiátorového okruhu v kotelně je teplota 60°C a na vratu z radiátorového okruhu je 50°C. Takže v rámci topného okruhu se zdá, že to je OK, ale ujde o to, dosáhnout, jak píšete, stejného rozdílu teplot na jednotlivých radiátorech. To bude tedy předmětem seřizování průtoku. Ještě mě napadl další dotaz. Projektant mě navrhl do místnosti o podlahové ploše cca 36m2 dva ploché radiátory Korádo typu 21 o rozměrech 80x60cm o výkonu 1030W/ks. Protože se jedná o největší místnost v domě, trvá vytopení této místnosti logicky nejdéle. Dům je zateplený 10cm polystyrénu oproti původně projektovaným 5 cm. Po vytopení je schopen tento výkon radiátorů teplotu udržovat, tedy výkonově radiátory stačí. Mám však v plánu vyměnit radiátory v této místnosti za typ 22 o rozměrech 100x60cm pro větší rezervu výkonu a rychlejší vytopení. Je to správná úvaha? Ještě jednou děkuji za Váš čas a ochotu. Aleš Hanzal

Regulace průtoku radiátorů -2- odpověď

   Ano, princip je, aby voda tekla kudy má. Jde samozřejmě cestou nejmenšího odporu, takže pokud nepřiškrtíme ty s menším odporem, tak se nedostává na ty s větším odporem. Příklad: na vstupu máte 60/50°C a topný systém s dvěma radiátory. První bude s malým odporem a pojede na 60/59°C, protože je tam velký průtok a druhý pojede 60/40°C a kvůli nedostatečnému průtoku nebude místnost dotápět. Na vstupu hezké parametry, jen topný systém funguje špatně ;-)
   Ano, vaše úvaha je správná. Zvětšíte plochu a tím i výkon, jen bych s tím počkal až po seřízení průtoků. Topný systém se správně nastavenými průtoky se chová o 300% lépe a většinou zmizí většina problémů.

Ruský medvěd

Kéž by se lidé dokázali uskromnit a nepodporovali pořád toho Ruského medvěda. Už by bylo po válce :-(