Aplikace a software AMiT, poradenská činnost MaR, řídicí systémy a vše co jste chtěli vědět o regulaci :-)
Přes vánoční svátky chci zpřístupnit druhé vydání mé knihy. Jak bude čas, budu web postupně doplňovat a celkově by mělo být všechno funkční do 1. 1. 2025.
Komentáře
regulace průtoku radiátorů
Regulace průtoku radiátorů - odpověď
Dobrý den, druhé rozšířené vydání je hotovo, ale s vydavatelem je těžké pořízení, takže uvidíme, kdy kniha vyjde…
K dotazu: teplotní spád určuje projektant topení a všechny se používají. Podle jakého klíče nevím, ale až budu mluvit s projektantem tak se ho zeptám. Dobrá otázka a nikdy mě nenapadla…
Nicméně pro zaregulování jsem zvolil tyto teploty, protože 60°C není úplně horká voda, takže případně nedojde při nehodě k opaření. Jak dochází k natopení prostoru, tak se předává méně tepla, a i teplotní rozdíl klesá. Nepředpokládám úplně vychlazený prostor a 10°C rozdíl je dobrý kompromis. Dále je to takový střed mezi teplotním spádem 20°C a 5°C, které se používají. V konečném důsledku nám při zaregulování průtoku nejde tak o rozdíl, ale aby byl všude stejný. Rozdíl případně můžeme upravit průtokem.
regulace průtoku radiátorů -2-
Regulace průtoku radiátorů -2- odpověď
Ano, princip je, aby voda tekla kudy má. Jde samozřejmě cestou nejmenšího odporu, takže pokud nepřiškrtíme ty s menším odporem, tak se nedostává na ty s větším odporem. Příklad: na vstupu máte 60/50°C a topný systém s dvěma radiátory. První bude s malým odporem a pojede na 60/59°C, protože je tam velký průtok a druhý pojede 60/40°C a kvůli nedostatečnému průtoku nebude místnost dotápět. Na vstupu hezké parametry, jen topný systém funguje špatně ;-)
Ano, vaše úvaha je správná. Zvětšíte plochu a tím i výkon, jen bych s tím počkal až po seřízení průtoků. Topný systém se správně nastavenými průtoky se chová o 300% lépe a většinou zmizí většina problémů.
Ruský medvěd
Kéž by se lidé dokázali uskromnit a nepodporovali pořád toho Ruského medvěda. Už by bylo po válce :-(