Přestavba ÚT a TUV (koncepce)

Dobrý den pane Valtere, jsem sice stavař, ale v TZB či dokonce MaR jen „amatér“. Přesto jsem ve svém RD (2 b.j., celkové tepelné ztráty cca 20 kW) zahájil přestavbu ÚT a TUV. Z výše uvedeného důvodu si ale nejsem jist, zda je vše navrženo správně a optimálně (i s ohledem na cenu) a tedy Vás snažně prosím o radu. Měl jsem kotel na tuhá paliva (TP) a plynový kotel Destila DPL 25. Topný systém (vše bez MIXů) byl regulován pomocí Etathermu s ETH-1, s funkcí 0/I pro Destilu a havarijním spínačem pro otevření všech hlavic při kritické teplotě v kotli TP. TUV připravoval přímým ohřevem John Wood 120 l. Chci TP zaměnit za kotel na dřevo (Agromechanika – AM 23), stařičkou (byť spolehlivou) Destilu nahradit kotlem Baxi Eco Four 24 (s průtokovým ohřevem TUV) coby záložním zdrojem a doplnit 4ks solárních panelů (GEO-TEC GSE 2000). Nově bych osadil i akunádrže DZD (NADO 750/100 v3 + NAD 750) s takto předpokládaným provozem: Solár – Drain Back systém s řízenými otáčkami čerpadla – v létě přes oba trubkové výměníky v NADO, v zimě pouze přes spodní. ÚT – pyrokotel s ovládáním tlačného ventilátoru, záložně kotel Baxi s připojením do horní poloviny NADO. TUV – předehřev solárem v NADO, případný dohřev průtokově přes Baxi (za směšovacím ventilem TUV). Regulace – uvažuji o použití regulátoru používaném u Atmosů ACD-01 (což je vlastně Honeywell SDC12-31), který je údajně již nastaven pro pyrokotle, má ekviterm, ale asi nemá regulaci otáček solárního čerpadla a ventilátor pyrokotle ovládá jen 0/I a hlavně není mi jasná jeho spolupráce s ETH1, jehož se nechci zbavit (ani užitečné funkce otevření všech hlavic). Na druhé straně se mi cena ACD zdá přiměřená – u čidel už je to asi horší a myslím bych oželel i pokojovou jednotku SDW10 (za dalších 3,5 tis.), ale co pak s adaptací topné křivky…
Pane Valtere, má ta moje „slátanina“ rozumné řešení? Dovoluji si Vám pro názornost v příloze zaslat schéma předpokládaného zapojení.



Dobrý den, prozatím jen stručně: Regulace – regulátor ACD-01 nemá regulaci otáček, ale propracovaný algoritmus spínání, takže efektivita je rovna, možná i lepší, než u plynule řízených otáček čerpadla solárů; ventilátor pyrokotle ovládá jen 0/I – souhlas, ale více přece není potřeba; spolupráce s ETH1 jde připojit přes variabilní vstup; adaptace topné křivky – křivka bude stabilní (pokud je správně nastavena netřeba ji upravovat (kdež neberu v potaz útlum)) a vše zařídí hlavice etatherm. K systému etatherm se dodá modul spínání kotle, který bude odstavovat topnou větev (možná už je osazen).
Tento vámi navržený systém bude funkční, ale protože je to PEVNĚ naprogramovaný řídicí systém, je nutné přesně dodržet topenářské zapojení (jinak to nebude pracovat správně), zároveň se musíte vzdát dálkového dohledu a povelování i případného ovládání přes PC. Též uživatelské ovládání není jedno z nejjednodušších, ale to už je dáno univerzálností výrobku.
Je důležité si určit priority tj. laciné nebo univerzální a uživatelsky příjemné. Pokud jste pro druhou variantu, tak bych volil z ohledu na topenářské zapojení volně programovatelný řídicí systém, kde se sw dělá pro konkrétního zákazníka, tudíž není problém udělat jakékoli změny. Hlavní výhody:
- uživatelský sw, není potřeba se držet topenářských schémat, kdykoli lze cokoli změnit či doplnit (opravdu lze udělat cokoli).
- komfortní ovládání jak v prostoru, tak u zařízení. Možnost použití LCD, touchscreenu, ovládacích jednotek v prostoru atd.
- možnost vytvoření vizualizace na PC v různých cenových relacích podle požadavků investora.
- možnost dálkového dozoru a ovládání pomocí mobilního telefonu.
- možnost napojení jiných zařízení např. zabezpečení objektu, větrání, světel, žaluzií atd.
Cena je sice vyšší, ale návratnost je též vyšší, takže v konečném důsledku je toto lepší volba do budoucna. Prvotní je sice kvalitní zdroj tepla, ale hned zatím je z pohledu šetření energií regulace, takže zde není vhodné šetřit ani na jednom zařízení. Z ohledu na vzdálenost bych vám mohl doporučit kolegu z Uherského Hradiště, který by vám mohl případně vytvořit regulaci, k vaší plné spokojenosti (dám za něj ruku do ohně), jinak pozor na vlastní realizaci. Pokud má váš systém chodit kvalitně (není až tak jednoduchý), tak si zde nevystačíte s nějakým kutilem :-)


Vážený pane Valtere, děkuji Vám za opravdu rychlou reakci. Mohu-li, pak bych měl ještě pár doplňujících poznámek a otázek: - pyrokotle (stejně jako ostatní kotle na TP) mají jistou setrvačnost při zvyšování výkonu a tedy mám za to, že by snížení počtu otáček ventilátoru při určité teplotě spalin bylo ku prospěchu plynulosti výkonu a možná i efektivnosti spalování.
- nepochopil jsem hierarchii ETH x ACD a jejich spolupráci při řízení systému, resp. vytápění – můžete mi to prosím objasnit?
- u solárů mám zájem o co nejvyšší teplotu z kolektorů (hlavně mimo topné období), abych nemusel dohřívat TUV – proto ten požadavek na řízení otáček čerpadla solárů, zvláště v přechodných obdobích s nižšími zisky. V některých případech při řízení 0/I se údajně stává, že teplonosná kapalina se nedostane ani do boileru (zůstane "v půli cesty" bez užitku), neboť vodní obsahy kolektorů jsou poměrně malé a než dojde do bojleru, tak čerpadlo vypne, nebo v druhém extrému čerpá teplonosnou kapalinu, která se vlivem rychlého průtoku kolektory nestačila dostatečně ohřát.
- píšete "K systému etatherm se dodá modul spínání kotle, který bude odstavovat topnou větev (možná už je osazen)“ – nepochopil jsem, čeho se to týká – máte na mysli spínání kotle Baxi? ETH1 mi dříve spínal Destilu DPL, tedy takový spínač opravdu mám.
- co se týče ceny individuálně programovatelného systému, o jaké částky by se asi v mém případě jednalo (pouze řízení a zobrazování vlastního systému v uvažovaném rozsahu na PC, bez ovládání mobilem). Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den, vezmu to popořadě:
*) pyrokotle – obecně platí, že u kotlů na tuhá paliva chceme kotel provozovat při nejlepší účinnosti, což je kolem 80–90°C výstupní teploty. Proto tam jsou i ty akumulační nádrže. Kotel provozujeme na optimálních podmínkách a požadovanou teplotu odebíráme z akumulačních nádrží, tj. mícháme na požadovanou teplotu.
*) spolupráce ETH x ACD – Etatherm by říkal, jestli chci nebo nechci topit a toto sdělovat regulaci ACD přes konfigurovatelný vstup. Při požadavku topit regulátor zajistí ekvitermně zregulovanou topnou vodu, pokud je k dispozici, tj. je v nádržích případně odblokoval plynový kotel. Zde není uspokojivě vyřešen náhradní zdroj tepla – to už chcete na ACD hodně.
*) soláry – toto je problém u laciných a regulací. U propracovaných regulací se pracuje s cyklováním čerpadla porovnání více hodnot atd. Můžete věřit, že docílíte stejného nebo lepšího efektu než točením sníženými otáčkami. Samozřejmě jsou aplikace, kde to je lepší řešení, ale to není váš případ.
*) ETH1 modul spínání kotle – viz výše – etatherm bude říkat regulaci jen chci/nechci topit.
*) cena individuálně programovatelného systému – pokud vezmu srovnatelné řešení tak vychází stejně až o 1/3 dráže ale, protože toho umí více, tak si zákazníci přejí více a v konečném důsledku jsme většinou na ceně o 1/2 větší než u předprogramovaných regulátorů. Ale odpadá řešení problémů s topenáři, že udělají něco jinak a poté se to musí skoro celé předělat, aby to regulátor dokázal zregulovat, nebo použít jinou regulaci (pokud nemám topenáře pod palcem od začátku, tak mám s tím špatné zkušenosti). Další věc je že pokud se dává laciná regulace, tak to šidí i topenáři a dávají laciné věci, netěsné ventily atd. a většinou není zákazník spokojen. Poté mu musím vysvětlovat, že to chtěl, že jsem mu říkal, že regulátor umí jen toto a ostatní prostě NE, což nikdo nechce slyšet. U volně programovatelných systémů tento problém odpadá a vše lze upravit podle místních podmínek a požadavků investora a vše je vždy v pohodě, proto se pevně naprogramovaným regulátorům bráním. Takový regulátor na půl cesty je např. systém Adoreg
http://www.amit.cz/cz/adoreg/index.htm, který je předprogramován, tudíž odpadá položka za sw a zároveň lze sw uživatelsky změnit, upravit, doplnit. Výrobky firmy AMiT používám 10 let a bez problémů. Je to prostě jiná práce než s černou skříňkou, s kterou nemohu nic udělat a místo aby se skříňka přizpůsobila vám, tak se musíte přizpůsobit vy. Cenovou nabídku lze udělat až po delší konzultaci (určitě osobní), protože některé drobnosti navýší cenu hodně a některé základní méně, proto se to musí probrat celkově, podrobně a s vyhlídkou do budoucna. Lze to tady poté řešit jako udělat základ a další okruhy doplňovat podle potřeb a financí.

Dobrý den pane Valtere, děkuji moc za Vaše rady a doporučení. Teď jsem natrefil na UVR1611, který se zdá být pro mne rozsahem i cenou ideální, jen se nějak popasovat s jeho naprogramováním – ten "strojní" překlad do češtiny, který jej provází, je dost hrozný a pro neodborníka až matoucí…
Děkuji a přeji hezký závěr léta.

Dobrý den, cena je jistě zajímavá ale…
Udělat regulátor není problém, ale prodat ho, to už je něco jiného. Proto bývají další poplatky skryty v dalších položkách (programovací sw je placený) nebo nejsou vloženy prostředky do programovacího SW a ten je poté buď nedostatečně vybaven pro naprogramování složitějších struktur programu, nebo je pro programátora tak nepřívětivý, že vytvoření programu je velmi časově náročné.
Tímto jsem chtěl říci, že regulátorů je spoustu, ale jen pár jich je podle mého vhodných (poměr cena/výkon). Proto rozhodující je až koncová cena tj. součet položek: regulátor, snímače a další periférie, včetně aplikačního software do regulátoru.
Ve vašem topenářském zapojení a návrhu je pár nejasností (skoro bych řekl chyb), které by chtěli vyřešit. Protože jsem od vás dost daleko, tak jsem váš návrh probral s kolegou, který je o dost blíže, je schopen vám poradit a byl by schopen i realizovat případnou zakázku. Pokud chcete vědět více, tak ho můžete kontaktovat.

Odesílatel: p.vk@centrum.cz

Komentáře

Atmos ACD 01 a zapojení solár. okruhu

Dobrý den,
mám od r. 2011 nainstalovanou novou kotelnu dle tohoto schématu: http://oze.tzb-info.cz/docu/clanky/0072/007209o2.jpg
Kotel Atmos DC 25S+ Laddomat, regulace ACD 01 (verze SW 3.0), 2x800L nádrže (primární HSK 800, regulus; sekundární obyč. AN,)topení přes ovládaný 3 cest směš. ventil ESBE do radiátorů.
Dle schématu mám ovládání ZV (zónového ventilu) přes dva temostaty a relé - bez vlivu regulátoru). Řeším nyní připojení solárního okruhu do obou výměníků (horní a spodní v primární nádrži). Záměr zapojení je viz výše uvedené schéma a realizace by byla dle Servisní příručka ATMOS ACD 01 pro SW 3.3, strana 71 (5.3.9.17.3 Hydraulický příklad 10 se solárním ohřevem akum. zásobníku )- k displozici zde: http://www.atmos.cz/czech/files/ekvitermni-regulator/acd01-servisni-prirucka.pdf

Rovnou přiznávám, že moje schéma zapojení je jiné než oficiální schémata ATMOS, ale dle mého úsudku by mělo i tak vše fungovat s regulátorem ACD 01.
Prosím o konzultaci a o posouzení kombinace "neAtmos" zapojené kotelny a regulace dle uvedeného schematu. Při snaze o konzultaci s tech. oddělením ATMOS mě bohužel oznámili, že moje zapojení kotelny není dle oficiálních schématů ATMOS a že nejsou schopni mě dát záruku na správnou funkčnost mnou zvoleného systému.

Díky předem za Váš čas.
S pozdravem, Přemysl Hrubý, Valašské Meziříčí
 

Odpověď na Atmos ACD 01 a zapojení solár. okruhu

   Dobrý den,já vám záruku na správnou funkčnost regulátoru též nedám :-), ale mohu posoudit systém jako celek.
  1) Technologické schéma (z portálu TZB-info): vlastní topenářské zapojení je dobře promyšlené a pokud je kvalitně zrealizované mělo by být plně funkční. Zde bych pochválil za jeho výběr a určitě bych v něm nedělal žádné změny.
  2) Zde bych viděl jako nešťastné zvolení regulátoru ATMOS ACD 01. Podobný případ jsem řešil nedávno, viz http://jvalter.cz/rvs-jak-tedy-ne. Pokud by tam už nebyl nasazen tak bych vám řekl určitě nedávat. Tyto přeprogramované regulátory mají jasně daná topenářská zapojení a vše mimo je více-méně průšvih. Při osazení volně programovatelného řídicího systému můžete pružně reagovat na změnu technologie tj. libovolně ji měnit a rozšiřovat. Poté odpadají problémy vašeho rázu a zároveň není nutné regulaci devastovat přídavnými termostaty atd. Pokud se v topném systému děje o čem regulátor neví, tak je to vždy na škodu. Technologie je vymyšlená pro nejefektivnější využití tepla, ale nevhodnou regulací tento systém degradujete na tokový horší standard. Tímto nechci říci, že regulátorem ACD 01 tento topný systém neuregulujete, ale nikdy to nebude tokové, jaké by to mohlo být.
   Pokud se vrátím k otázce, tak regulátorem ACD 01 zregulujete i solární ohřev. Nejspíše budete muset do horní části nádrže instalovat snímač SLVF do středu PF a dolu KSPF a experimentovat s nastavením regulátoru. Musel bych to pořádně nastudovat, ale myslím si, že to proveditelné je, ale vůbec vám nezávidím to nastavování regulátoru a experimentování s osazením snímačů.
   Hodně zdaru a příště pozor na výběr regulace.