Nastavení teplot vody a radiátorů

   Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o pomoc při nastavení kondenzačního kotle immergas victrix zeus 26kW. Instalace je provedena v zrekonstruovaném, nezatepleném domě. Bohužel se mi nedaří vytopit poslední místnost v domě, která je shodou okolností ložnice, většinou 18-19C při vytápění. Radiátor mám v oné místnosti otevřený naplno. Termostat mám jednoduchý Salus a na něm nastavenou spodní teplotu 20C. Při topení mám v obývacím pokoji 21-22C.
   Jde mi o to, že nevím, jak nastavit teplotu vody a radiátorů přímo na kotli, abych docílil zvýšení teploty v ložnici. Měl jsem 55 vodu a 50 radiátory, ale zřejmě to je málo. Chtěl bych se tedy zeptat, jaký je ideální rozdíl těchto teplot? A jaké teploty jsou mezní, tak aby zůstala zachováno účinnost kotle?

   Dobrý den, u kondenzačních kotlů platí, že čím studenější vratná voda tím lépe. Tato teplota by neměla přesahovat 55-60°C. Ideální stav je do 40°C.
Váš problém je nevhodný průtok a dynamický tlak v topné soustavě. Postupoval bych takto:
 1) Vyčištění filtru na topné vodě.
 2) Zaregulování průtoku jednotlivými radiátory. Jestliže nejsou „přiškrcené“ přední radiátory, tak se nedostává na ty vzadu, ale o tomto problému jsem toho už napsal spoustu.
 3) Zkontrolovat nastavení čerpadla.

   Dobrý den, snížením teploty vody na kotli jsem docílil zvýšení teploty v místnostech, včetně ložnice. Přijde mi to trochu nesrozumitelné, protože bych očekával spíše opačný efekt. Nyní mám vodu 53C a radiátory 50C a v poslední místnosti mám 20C, což je dostačující. Jinak radiátory jsem přiškrcené měl už předtím a nastavení čerpadla a vyčištění filtru nechávám na každoroční kontrolu servisního technika.
Mohl bych se Vás ještě zeptat, jaký je ideální rozdíl teplot vody a radiátorů nebo je to individuální? Nikde ani na internetu totiž nenacházím žádná vodítka ani typové příklady.

   Dobrý den, snížení teploty topné vody a zvýšení teploty v místnostech nebude spolu souviset, protože platí, že pokud tam dáte méně energie, tak jí je tam prostě méně. Viděl bych to na změnu venkovní teploty, sluneční osvit nebo něco jiného co se změnilo. V ložnici se zvedla teplota nejspíše proto, protože se přivřely radiátory před ní a byl dostatečný tlak i pro ni.
   Neznám váš topný systém, ale podle toho, jak to popisujete si stále myslím, že je problém v nedostatečném dynamickém tlaku čerpadla, nedostatečném průtoku či v zaregulování průtoku radiátory. Jestliže není systém rozsáhlý, tak by teplota, která vstupuje do radiátoru, by měla mít skoro stejnou teplotu, jako má kotel. Výstupní teplota (vratná voda) by měla být hodnotu, na kterou byl teplotní systém navržen. Nyní se topné okruhy navrhují nejčastěji na teplotní spád 75/55°C to znamená, že při výpočtové venkovní teplotě ve vašem regionu (okolo -15°C) do radiátorů má natékat topná voda 75°C a průtok radiátorem má být nastaven tak, aby z něho vycházela 55°C vratná voda. Takže rozdíl teplot je v tomto případě 20°C. Popsal jsem to mnohokrát. Klíčová slova pro hledání jsou teplotní spád a zaregulování průtoku.

Odesílatel: karel@gmail.com

Komentáře

Nastavení teploty na kotli immergas victrix zeus 25

Dobrý den,  chtěla bych poprosit o Vaši radu ohledně nastavení ideální teploty na kotli Immergas. Na různých stránkách jsem se dočetla, že ideální teplota ohřevné topné vody by měla být u kondenzačního kotle do 45 stupňů C. Nastavila jsem takto teplotu a stejně tak i ohřev užitné vody. Nicméně mám pocit, že se v bytě 90m2 teplota stále pohybuje okolo 19-20 stupňů. Dálkový termostat je nastavený na 22, ale do této teploty se byt nevytopí. Zkoušela jsem uškrtit přední radiátory, ale nic se nezměnilo. Kotel je zhruba rok starý, byt zateplený, konzultovala jsem takévýměnu radiátorů, ale nerada bych se do ní pouštěla, pokud je problém pouze s nastavením kotle. V 3kk bytě máme v obýváku a kuchyni dva podlahové konvektory, a ve dvou pokojích radiátory o rozměru 110x60x10cm. Na chodbě pak radiátor   90x60x6cm. Chtěla bych se zeptat na Váš názor, jaká teplota by podle Vás měla být na kotli nastavena, aby se neztratila funkce kondenzace a zároveň kotel elektivně pracoval? Předem moc děkuji.

Nastavení immergas - odpověď

Dobrý den, pro lepší pochopení rád věci zjednodušuji, ale vy jste si to zjednodušila až moc ;-D
 1) Podlahové konvektory jsou většinou počítány na vysoké teploty, takže topnou vodou 45°C místnosti nevytopíte. Ve vašem případě budou na vysokou teplotu počítány i radiátory (nejspíše počítané před použitím kondenzačního kotle). Toto byste měla všechno najít v projektu topení.
 2) Ano, kondenzační kotle mají největší účinnost při nízké teplotě vratné vody (velký rozdíl teplot mezi spalinami a topnou vodou). Čím nižší teplota topné vody a tím i vratné vody, tím lepší. Nad cca 60°C teplotou topné vody už kondenzace skoro neprobíhá (můžete sledovat na trubce odvodu kondenzátu – taková „pračková“ hadice vedoucí z kotle do „kanálu“).
 3a) Byt má tepelné ztráty závislé na venkovní teplotě. Čím je venku větší zima, tím více tepla „uteče“ do venkovního prostředí. Abyste udržela uvnitř konstantní teplotu, tak musíte dodat stejné množství tepla, které jste ztratila.
 3b) Ve vašem případě můžete množství dodaného tepla ovlivnit jen teplotou topné vody, takže teplotu topné vody se snažte držet co nejníže, ale tak, abyste vytopila obytný prostor.
 3c) Jestliže byste chtěla mít toto automatické, tak to zvládá ekvitermní regulace kotle, ale to by se musel osadit snímač venkovní teploty. Prověřte u svého servisního technika, možnost realizace a osazení venkovního snímače.
 4) Jestliže byste chtěla co nejvíce optimalizovat vytápění, kontaktujte projektanta topení, který by přepočítal a navrhl změnu ve výkonu spotřebičů tepla (podlahové konvektory, radiátory), případně další změny. Hezký den.

Povrchová teplota litinového radiátoru

Dobrý den,na základě nějakého vašeho příspěvku dovoluji si vás oslovit s dotazem:Jaká má být (nominální) povrchová teplota radiátoru? Nebo i teplota vody na vstupu. Existuje nějaká současná norma, která toto říká? Všechny tabulky, které se mi o výkonu radiátorů zatím podařilo nalézt, mluví o teplotě 80°C. Nejběžněji je ale u nás v domě povrchová teplota radiátoru < 50°C.Při t=80°C se udává u litinového článku 200-500 výkon 134 W, 0,27m2. Zajímá mne výkon při t=45-50°C a nemyslím, že klesne lineárně. Děkuji předem, Janda.

Povrchová teplota - odpověď

   Dobrý den, výkon radiátoru je dán hlavně teplotním spádem. Je potřeba znát typ radiátoru, plochu radiátoru, vstupní teplotu (teplota přívod), výstupní teplotu (teplota vratka), teplotu místnosti a další parametry.
   Obecně teplota < 50°C nevadí. V prováděcím projektu topení by mělo být napsáno na jaké teploty a teplotní spád byl radiátor spočítán. Nemyslím si, že si dokážete (amatérsky) dobře spočítat výkon radiátoru. Obraťte se na projektanta topení. Ten posoudí váš problém, najde příčinu (nemusí to být teplota topné vody, ale například průtok) a navrhne řešení ;-)

Povrchová teplota2

Děkuji, v podstatě mne zajímá "norma". V prodejně mají radiátor a u něj je uveden výkon ve watech. To znamená, že se s nějakou teplotou (pro danou plochu radiátoru) už nějak počítá. Nemyslím, že 80°C. Dík, budu pátrat dál.

Povrchová teplota2 - odpověď

   Dobrý večer, podle vašich představ žádná norma není. V prodejně mají nějakou základní hodnotu, ale v podstatě to nic neznamená. To je jako by v prodejně aut napsali, že tento model jede 100 km/h, ale to auto může jet samozřejmě víc nebo míň. Pro představu vám posílám v příloze výpočet výkonu pro radiátory Radik Klasic, ale i to je jen jako pomůcka pro projektanty topení a nejsou tam započítány další vlivy. Můžete pátrat, ale pokud to má být dobře, tak na to potřebujete vzdělání a ani já si na to netroufám, protože bez všech potřebných znalostí může být chyba velká.