Regulace plynového kondenzačního kotle

   Dobrý den, pane Valter potřebuji poradit ohledně regulace plynového kondenzačního kotle. Baxi Duo Tec Compact 1.24 e, 3 - 24 KW, venkovní zásobník TUV 120l, regulace pokojový termostat PT 21, venkovní čidlo QAC34. Je nový, uvedený do provozu v teď v červnu. Rodinný domek, přízemí, patro, zateplený stěny 14 cm PS, střecha 18 cm PS, okna Uw 1,0. Tepelné ztráty cca 7 KW. Občas přitápím krbovými kamny. Jedná se mi, jestli mám ponechat tuto regulaci s PT 21 a venkovní čidlo nebo by bylo lepší nahradit nějakým inteligentním regulátorem. Dá se provádět také korekce (naklopení) ekv. křivky, více by mi to vyhovovalo. Topení velkoplošné, teplovodní radiátory, ne podlahovka. Na původním nízkoteplotním plynovém kotli jsem měl nastaveno stále 50 stupňů, řízení pomocí PT 21, stačilo to po celou zimu bez problému. Děkuji moc za odpověď.

   Dobrý den, úvodem bych začal kotlem. Píšete, že tepelné ztráty jsou 7 kW. Tyto ztráty se udávají při místní nízké venkovní teplotě cca -15°C, které jsou cca 3 dny v roce. V nejdelším období v roce (jaro/podzim) se budou pohybovat kolem 2 kW, což je pod minimálním výkonem kotle, ten bude cyklovat a tím pracovat neefektivně. Měl být zvolen menší kotel (2-12 kW) a ne (3,4-24 kW). Jediné, co by se prodloužilo, by byla doba ohřevu zásobníku TUV, ale to většina zákazníků nepozná a případně se dá problému předejít použitím většího zásobníku. To jen pro příště, a pro ostatní, když chcete kotel provozovat efektivně.
   Jestliže používáte rodinný domek k trvalému bydlení, tak bych nechal proběhnout jednu zimu a sám uvidíte, jestli nebudou problémy při topení v krbu, jestli kotel příliš necykluje, jestli je rozumná spotřeba.
   Pokud je topení provozováno nepravidelně, bude problém při topení v krbových kamnech, či chcete topení ovládat přes mobil, tak můžete použít například BAXI MAGO. Je to ale investice, která se vrátí až za delší dobu a nejspíše nebude možné následně použít na jiný kotel, ale ovládání je komfortnější a řízení kotle efektnější. Určitě bych volbu konzultoval se zástupcem firmy Baxi a svým servisním technikem kotle.

Dobrý den, pane Valter děkuji mockrát za odpověď.

Odesílatel: den@seznam.cz

Komentáře

Regulace BAXI kotle

Dobrý den, našel jsem úplnou náhodou tuto diskusi a zjistil jsem, že něco podobného řeším právě nyní i já. Takže bych s dovolením lehce navázal na předchozí. A hlavně, pane Valter, ve vaši odpovědi je přesně to, co se děje i u nás, ohledně cyklování. Koupili jsme RD, 2 patra + mezonet, takže celkem vysoký dům na malé ploše asi 80m2. Dům zateplen, ale bohužel jen cca 10cm, ztráty odborníkem vypočítané nemám, ale odhaduji dle spotřeby energii a tabulek na internetu něco kolem 6-7kW. Plynový kondenzační kotel relativně nový, cca 5let. Je to BAXI Nuvola +33, proč tak velký výkon netuším, prý aby stačil rychle ohřívat TUV (má integrovaný zásobník na vodu) a taky kvůli 3 patrům domu a celkem 14 radiátorům.... každopádně min. výkon tohoto kotle, jestli se nepletu je 3,3kW. Na všech radiátorech termohlavice, které zvláště v horních patrech dost často zavírají, protože je tam již teplo. Takže není pak potřeba takový výkon, podle mě by stačilo klidně 1-2kW, to ale kotel neumí, pak asi cykluje. Kotel měnit zatím nechci, když je relativně nový. To bylo spíše na úvod. Pokud budete ochotný a čas dovolí, mám jednu myšlenku:
 1) Nepomohlo by, kdybych do systému "vložil" akumulační nádrž, aby kotel necykloval? Ještě bych zmínil, že mám všude radiátory, pokusem jsem zjistil, že na vytopení domu stačí teplota otopné vody 50°C.
 2) Otázka, pokud natopím AKU nádrž, jak dlouho zvládne vytápět dům, přece jen to není podlahovka, zda se vůbec investice do AKU vrátí.
 3) Jiným způsobem zregulovat kotel.
 4) Spotřeba plynu není nic hrozného, ale proč to neudělat lépe, když by to šlo.....
 5) Mám malou FVE elektrárnu 5,5kWp, která by s natopením AKU pomohla, ale asi až od března, přes zimu nic.
 6) Někdo radil na přechodné období, kdy ještě svítí elektrokotel, ale nevím, kombinace kond. kotle a elektrokotle, zda to není blbost. Děkuji vám za jakékoliv info.

Regulace BAXI kotle - odpověď

Dobrý večer, vaše úvahy se ubírají správným směrem...
 Ad1) Akumulační nádrž by pomohla, ale její cena se směšovacím okruhem, navazující regulací atd. by se velmi blížila novému menšímu kotli, který by problém vyřešil.
 Ad2) Doba se odvíjí od velikosti, nabití nádrže a odběru z ní. Projektant topení by musel provést přesný výpočet.
 Ad3) Tady cesta není. Je to jako byste měl velký náklaďák a chtěl odvést tašku s nákupem. Ať pojedete, jak pojedete, tak spotřeba bude už z principu velká.
 Ad4) Může být až poloviční, záleží na hodně okolnostech. Pokud spočítáte že ušetříte 1/4 a investice se vrátí do 3 let, tak bych do toho šel hned.
 Ad5) Jestli máte takovouto FVE rozhodně bych s ní nahříval bojler, případně dohříval na vyšší teplotu. Třeba kotlem na 40°C a FVE na 80°C (samozřejmě osadit na výstup termoregulační ventil, aby se nikdo neopařil. To by mělo rozhodně velký vliv na spotřebu plynu, protože čím větší teplota kotlové vody, tím teplejší vratná voda a tím horší účinnost kotle.
 Ad6) Kombinace kondenzační kotel a elektrokotel není blbost, ale návratnost je mizerná. Musel by k tomu být výkon FVE a rozumný důvod, který tady zatím nevidím.

K plynu elektrokotel

Dobrý den, velice vám děkuji za komentář k mé problematice.
Zkouším nyní oslovit nějaké projektanty topenáře, aby mi případně udělali nějaký propočet, protože původní projekt topení není k dispozici, nastěhovali jsme se v roce 2014, kdy už bylo vše hotovo.
 Ad5) Ano, pomocí FVE od března cca do září/října nabíjím bojler, tím ušetřím cca 8x30 = 240m3 plynu ročně za ohřev vody, což je super. V zimě holt musím nahřívat TUV plynem.
Než jsem kupoval klasický bojler, měl jsem ještě myšlenku, že bych koupil nepřímotopný zásobník s el. patronou na léto (FVE) a v zimě by mi vodu nahřívala voda z topení přes výměník, ale od toho mě pak někdo odradil, nevím, zda by bylo reálné topnou vodou 50° ohřívat šnekem TUV v bojleru taky na teplotu 50° a zda by to přes veškeré ztráty netrvalo dlouho a úspora by tím pádem nebyla žádná, zda by to vůbec fungovalo???
 Ad6) Spíše mi pořád leží v hlavě doplnění systému elektrokotlem, jestli nedělám někde při výpočtu chybu tak, pokud bych uvažoval el. kotel 2-12kw, pokud uvažuji že by jel konstantně 10h denně, na výkon 2kw, v Brně moc zima nebývá :-) tak jsem i s distribucí, pokud bych měl nízký tarif na 20kw x 3-4 kč = 70korun za topení denně. A když vezmu plyn, nyní za 10h je to plynu cca 5-6m3, tj kolem 110kč. Buď dělám někde chybu nebo je úspora 40kč/den. A navíc březen až květen může pomoci s elektřinou FVE.
Pokud byste k tomuto mému zamyšlení měl jakýkoliv postřeh budu rád. Jinak vám přeji hezký den

K plynu elektrokotel - odpověď

Dobrý den, vyjdu z čísel, které jste mi poslal.
Za 10 hodin topení jste spotřeboval 5-6 m3 plynu za 110 Kč. Základní přepočet objemových jednotek plynu na kilowatthodiny je jednoduchý: 1 m3 zemního plynu = 10,55 kWh energie. Když vezmeme že nemáte 100% účinnost, tak jste dodal 50-60 kWh tepla. Pokud byste chtěl zachovat stejný teplotní komfort, tak stejný výkon musíte dodat i elektrokotlem. Opět když vezmeme základ, tak 1 kW elektrické energie = 1 kW tepla, takže když vezmu spodní hranici 50 kWh * 3,5 Kč = 175 Kč. Asi nemusím pokračovat. Při stávajícím stavu a nynějších cenách vyhrál plynový kotel ;-) U tepelného čerpadla by to bylo „o prsa“, ale při započtení vstupní investice se to též nevyplatí. Hezký den.

K plynu elektrokotel2

Dobrý večer, děkuji za uvedení do reality :-)
Jsem laik, proto mě to takhle přepočítat na teplo a porovnat nenapadlo. Všude píšou že topit el. je dražší než plynem, teď jste mi to potvrdil.
Super, že existují lidé, odborníci jako vy, kteří dokáží poradit nebo aspoň nasměrovat.
Zkusím tedy s topenářem spočítat, zda by se nevyplatila aspoň nějaká ta akumulačka. Případně později nahradit slabším kotlem. Ať se vám daří.