Atmos + AKU a jeho regulace

   Dobrý den, jsem již druhou sezónu majitelem Atmosu. Jsem víceméně spokojen, řešení dodané instalační firmou je funkční, ale po dvou sezonách má provozní mouchu a bylo mi řečeno, že to není z jejich strany řešitelné. Prosím Vás tedy o vaši konzultaci. Možná je něco špatně zapojeno, možná by bylo třeba do systému něco doplnit a možná mají pravdu. Já jsem z IT oboru, oboru MaR nerozumím, používám jen to, co mi "dává logiku".
   Co mám v kotelně? Atmos DC25S, regulátor Thematronic JBR-1 (vnitřní i venkovní čidlo a hromada bižuterie kolem kotle), 2x 600l AKU, 160l boiler, za kotlem není Laddomat, ale nějaké vlastní řešení s čerpadlem a trojcestným ventilem, nad rozdělovačem je jedna zóna topení, druhá zóna TUV.
Systém má jednu vlastnost, která mi nevyhovuje:
 1. Priorita topení do radiátorů až pak do nádob – Chci mít systém tak, aby po zatopení se prioritně topilo do radiátorů a až následně se začaly přebytky tepla postupně plnit AKU. Dřevokotel po zatopení nejdříve nahřívá část AKU, radiátory začnou být teplé až za 2 hodiny a komfort v zóně (tedy „na mikinu“ a pocitové teplo) je tam nejdříve za 3-4 hodiny… to je zatraceně nekomfortní řešení, zejména pokud v zimně v pátek odpoledne dorazíme na chalupu, kde je 8°C.
 2. Asi to souvisí s předchozím, ale teď v zimně jsem byl několikrát na chalupě sám a díky tomu, že jsem vytápěl jen část domu, se mi podařilo kotel přetopit. To, že pak začne kotel topit „kde se dá“, chápu, snaží se sám sebe vychladit (nemám zapojenou chladící smyčku)… ale co jsem nepochopil (a to asi právě souvisí s chybějícím „managementem“ nádob), kotel začal v tu chvíli tlačit do okruhů i teplou vodu z AKU… jednak v tu chvíli zbytečně snížil efektivitu chlazení sám sebe a druhak vypustil teplo z nádob a po vystydnutí kotle bylo potřeba zatopit komplet nanovo… zde by podle mě měl kotel odstavit nádoby (kde nechá zásobu tepla), hnát do radiátorů a „všude, kde to jde“ teplo jen „ze sebe“, aby se co nejdřív vychladil. A zároveň by pak bylo možné využít akumulované teplo v nádobách, než se znovu v kotli zatopí pro topení do zóny… řeším to zatím manuálním uzavřením nádob při přetopení a po vychladnutí následným otevřením a je znát, že k chlazení dojde rychleji a AKU pak pohodlně udrží teplo v místnostech. Pokud bude existovat nějaký „management“ nádob (související s bodem 1), pak očekávám, že toto kotel (řízení kotle) bude dělat sám(o).
   Rád Vám váš konzultační čas zaplatím a případně si od Vás rád nechám i řešení dodat. Tuto topnou sezónu už dojedu s tímto řešením, ale rád bych to vyřešil na jaře / létě 2025 a na příští podzim bych rád už měl kotelnu upravenou dle výše uvedeného.
   Pokud JBR-1 výše uvedené neumí, nebráním se ani kompletní výměně regulace za něco jiného, co bude umět to, co JBR-1 a navíc „management“ AKU.
Předem děkuji za jakoukoliv zprávu, nasměrování nebo cokoliv, co problém posune k řešení.

Dobrý den.
 Ad1) Toto chování je nejspíše způsobeno nevhodným topenářským zapojením. Pošlete mi prosím prováděcí projekt topení + fotky, ať můžu projít, jestli je problém v principu nebo provedení topenářské části.
 Ad2) Ano, JBR-1 je předprogramovaný regulátor a jeho funkce jsou omezené. Netuším, jestli popisované chování je dáno programem nebo jen špatným nastavením. Celé to na mě dělá dojem neprofesionální práce a náprava nebude jednoduchá.

   Dobrý den, děkuji za rychlou reakci. V příloze jsou fotky z kotelny a schéma zapojení. Na fotkách ještě není osazena regulace (čidla, servopohony a jednotka), tyto fotky jsem nedělal (nikdy jsem je nepotřeboval). Pokud něco z toho potřebujete, dejte vědět. Budu v kotelně v pátek, vyfotím, cokoliv bude třeba.
Nápravě, jakkoliv složité se nebráním, ba naopak ji uvítám.

   Dobrý den, váš případ je ukázkou toho, když se nechá zapojení vymyslet řemeslníkovi. Vynechá věci, aby to bylo lacinější, protože někdy ani neví na co jsou (například regulační ventily průtoku), o tom že by to měl nastavit ani nemluvím. Zapojení zkopíruje z předešlého projektu, ale že zapojení bylo pro stále obydlený objekt už neřeší.
   Za mě nevhodné topenářské zapojení a od toho se všechno odvíjí. Vratná voda zapojena přes nádrž, takže není jen na přebytky tepla, ale voda vždy musí přes ní. Není možnost omezit průtoky, takže voda jde cestou nejmenšího odporu, a ne tam kam chceme. V zapojení jsou hrubé nedostatky, proto si pozvěte dobrého projektanta topení, dejte mu schéma zapojení, popište problém a ukažte mu to na místě. Věřím, že vám navrhne nejméně bolestivé a nejlacinější řešení. Na 70% by to mohl zvládnout i použitý regulátor. Následně mi řešení můžete poslat a já vám k tomu můžu říci svůj názor (někdy projektanti topení nedotáhnou dokonce možnosti pro regulaci).

   Dobrý den, děkuji za informace. Už jsem žil dle informací dodavatele v pocitu, že si vymýšlím něco, co nejde, ale nechtěl jsem to vzdát. Dal jste mi důležitou informaci, že to je realizovatelné a vzdávat to rozhodně nemám. Moje důvěra v současného (doporučeného) topenáře byla veliká. Pokud Vás to zajímá - www.kacirek.cz
   Dobrého projektanta topení si rád pozvu, ale to je pro mě hledání, které začne u vyhledávače a může dopadnout stejně, jako minule. Nejsem v situaci, kdy šetřím každou korunu, takže rád kvalitní práci, která povede k výsledku, zaplatím, ale nepoznám ji. Nemáte nějaký kontakt / tip, kam se s důvěrou obrátit?
A jak se mohu odvděčit Vám?

   Dobrý večer, ano realizovatelné to je. Když použiji své oblíbené přirovnání k autům, tak nyní máte rodinný minivan, ale vy potřebujete teréňák na chalupu. Nebojte nebudete kupovat jiné auto, ale změny si to vyžádá ;-)
   Ono, když se zeptáte zedníka, jestli vám postaví dům bez projektu, tak jich taky dost řekne, že ano. S příchodem moderního pojetí topení, jsou chyby výrazně víc vidět a hodně se promítají do provozních nákladů a funkce. Montážní firmy trochu chápu, protože „ono to vždycky nějak funguje“, většina lidí to chce za minimální peníze a pokud nejste jeden z nejlepších, tak se vám ty kompromisy za nějaký čas dostanou pod kůži, a i proto je důležitý projekt. Největší problém je, že je u lidí (investorů) malé povědomí o tom, že se má dělat nějaký projekt, že je nějaký stavební dozor, který by vám to měl říci a pohlídat, že topenáři podle projektu dělají a samostatná kapitola je, že spousta lidí si myslí, že když projekt neudělají, tak ušetří. To jen k vysvětlení.
   Nejlepší doporučení je od známých. Zkuste se poptat ve svém okolí. Když se staví nový dům, tak musí být projekt topení pro stavební povolení a u nějakého stavebníka byste mohl chytit inspiraci na kvalitního projektanta topení.
   Mně se nijak revanšovat nemusíte, dělám to jako koníček. Mně je odměnou kvalitní dotaz a rozumný přístup k problému. Ani nevíte, jak je to vzácné. Ať se dílo podaří.

   Pan Kačírek byl právě na doporučení okolí a limit na finance kupodivu neměl, chtěl jsem od něj "raději koupit vše, co je potřeba než šetřit". Je po Benešovsku poměrně vyhlášený a patří k těm, co vám o něm lidi řeknou "ten je dobrej". Mnoho známých po okolí v domě trvale bydlí, takže můj (Kačírkův) systém užívají k plné spokojenosti... Mě to vlastně, když se systém rozjede, funguje také uspokojivě. Ale ten rozjezd je nekomfortní.
   Prosím, opravdu nemáte na někoho tip? Bojím se znovu lovit a pak zase řešit a tak dále dokola... raději jednou zaplatit někoho kvalitního z dálky i s cestou než pak znovu shánět, předělávat potřetí...
Děkuji za Váš čas, moc si toho vážím.

   Dobrý den, kvůli doladění detailů je vždy nejlepší použít místního projektanta topení, který bude mít na sebe navázané i dobré místní firmy, ale pokud se to nezdaří, tak můžu doporučit:
JAN PLUCAR
Autorizovaný technik ČKAIT v oborech
TE01 – technika prostředí staveb, vytápění a vzduchotechnika,
TE02 – technika prostředí staveb, zdravotní technika,
TT00 – technologická zařízení staveb, držitel oprávnění MPO pro zpracovávání průkazů energetické náročnosti budovy, pro provádění kontroly provozovaných kotlů a rozvodů tepelné energie a pro provádění kontroly klimatizačních systémů.
firma: Jan Plucar
provozovna: Karlov 30/IV., 377 01 Jindřichův Hradec
tel: *** *** ***
e-mail: ***
  Ten Vám navrhne topenářské úpravy, ale my jsme bohužel časově velmi zaneprázdněni, tak nemůžu zaručit, že vám dáme dokupy regulační část.

Odesílatel: ilda@post.cz

Komentáře

Problém přetopení

Narazil jsem na podobný problém a souvisí to s tím, jak se spíná oběhové čerpadlo kotle. Normálně se zapíná termostatem, který měří teplotu na výstupu kotle. Pokud se např. čerpadlo sepne při překročení teploty 60st a z aku do kotle se vrací nižší teplota, je vše v pořádku. Jenže jakmile je aku nabitá tak, že se vrací vyšší teplota, pak je na výstupu kotle vyšší teplota než co spíná termostat i v situaci, kdy kotel dohoří. Čerpadlo pak točí vodu tak dlouho, dokud se z aku nezačne vracet nižší teplota. Přidal bych ještě spalinový termostat

Problém přetopení - odpověď

Ano, spalinový termostat by nejspíše řešil problém vychlazování nádrže po přetopení, ale neřeší další problémy, například natápění nádrže bez přebytků tepla. Za mě se musí začít topenářským zapojením ;-)

Problém přetopení (2)

Přiznám se, že jsem to celé nečetl a ani jsem se nedíval, jak to má pan provedené. Bohužel jednou věcí je schéma zapojení a druhou skutečné provedení. Z toho, co vidím na fotce jsou tam dvě nádrže propojené paralelně a není použité tříbodové zapojení, jak je to na obrázku, ale dvojbodové zapojení. Na zapojení vidím paralaleně k čerpadlu kotle bypass, zřejmě s gravitační klapkou. Pán zřejmě počítá se samotížným nabíjením AN. V tom případě ale nemůže použít dvojbodové zapojení a navíc nemůže udělat odbočení k rozdělovači těsně u kotle. Takže ano, je potřeba nechat si navrhnout zapojení od člověka, který tomu rozumí a nechat to realizovat topenáři, který si nebude vymýšlet vlastní řešení.