Dobrý den, chtěl bych vás požádat o radu. Mám první sezonu na chalupě nainstalovaný elektrokotel Protherm Ray 12 KE /14 EU (včetně ÚT a krbových kamen s výměníkem) a seznamuji se s ním. Předtím nebyla chalupa vůbec temperována, byly zde pouze lokální topidla – přišlo se a zatopilo se...
Topný okruh s elektrokotlem jsem instaloval, pouze abych si před příjezdem zatopil, protože na chalupě přespáváme pouze 1x-2x za topné období…
Chalupa je zabezpečena proti mrazu – užitková voda je vypuštěna …, topný okruh je napuštěn nemrznoucí směsí. Samotný elektrokotel je vybaven funkcí ochrany před mrazem, která je popsaná následovně: „Klesne-li výstupní teplota pod 8 °C, oběhové čerpadlo topení se automaticky zapne. Pokud výstupní teplota opět stoupne a dosáhne 10 °C, oběhové čerpadlo topení se opět automaticky vypne. Je-li výrobek připojen k elektrické síti a výstupní teplota klesne pod 5 °C, výrobek se automaticky spustí a ohřeje topný okruh výrobku na cca 25 °C. Klesne-li výstupní teplota pod 3 °C, objeví se na displeji F.161. V tomto případě informujte instalatéra.“
Můžete mi, pokud danou řadu elektrokotlů znáte, popsat funkci ochrany proti zamrznutí tohoto kotle detailněji? Zdá se totiž, že v popsaném algoritmu je ještě časová konstanta pro opětovné spuštění kotle, ale to jen moje domněnka založena na vzdáleném monitoringu teplot…
Jinak bych rád bych tuto funkci kotle, ochranu před mrazem, omezil na minimum, ale zároveň měl možnost spustit kotel před příjezdem vzdáleně. Vím, že jde o nestandardní požadavek, ale lze takový požadavek elegantně vyřešit? Těším se na odpověď.
Dobrý den, nestandartní požadavek to úplně není. Rozdělím odpověď na části:
1) Otázka protimrazové ochrany je spíše na výrobce. Může se mírně lišit podle verze kotle (firmware).
2) Monitoring teplot nebude mít úplně vypovídající hodnotu, protože do toho může „kecat“ doběh čerpadla, anebo naopak absence průtoku, jiná teplota v kotli a jiná na potrubí atd.
3) U staršího typu kotle (K) šla protimrazová opatření vypnout (parametr D.50) u vaše ho kotle by to mělo jít nejspíše také (D.154).
4) Vzdálené ZAP/VYP kotle lze řešit hodně způsoby. Beznapěťový kontakt ovládacího zařízení (například Wifi termostat) se zapojí na svorkovnici X17 svorky RT24, GND.
Dobrý den, děkuji za odpovědi. Technickou podporu výrobce jsem oslovil již dříve ... než jsem psal Vám ... informace dopisuji níže ...
Ad1) technická podpora mě odkázala na manuál – viz popis co jsem vložil ... nic víc jsem se nedozvěděl :-(
Ad2) Souhlasím ... ale aspoň nějaká informace na vzdálenost 300km ...
Ad3) Také jsem si to před koupí kotle myslel ... od technické podpory jsem se však dozvěděl, že ochrana před mrazem nelze vypnout – údajně bezpečnostní požadavek EU. Parametr D.154 by měl sloužit k odblokování kotle, pokud ochrana před mrazem zafunguje a zablokuje elektrokotel ... neměl jsem možnost to zatím ověřit / vyzkoušet ...
Ad4) Ano, to je mi jasné a provozuji to takto ...
S informaci od technické podpory, kterou jsem nezmínil v úvodním dotazu, že ochrana před mrazem nelze vypnout, jsem dotaz směřoval spíše jak to udělat, aby se kotel cítil "komfortně" a do mnou předem definované teploty se nespustil a pak se spustil na mnou požadovanou dobu, případně bych jej spustil jen před příjezdem .... toto jsem schopen zajistit.
Pokud však funkce ochrany před mrazem funguje tak (můj předpoklad), že interní čidlo teploty kotle (nevím které, ale předpokládám na výstupu kotle) zjistí teplotu < 8°C, zapne OČ a nasaje vodu k teplotnímu čidlu na výstupu kotle a po nějakou dobu (po nějakém časovém intervalu) vyhodnocuje teplotu – dle naměřené teploty se řízení kotle rozhodne co dál ... viz popis funkce .... Pokud čidlo zjistí teplotu <= 3°C, tak se ohřev kotle nesepne a kotel se odstaví = kotel nepůjde vzdáleně sepnout.
Od poslední návštěvy chalupy, kdy byly mrazy a nyní oteplení je vnitřní teplota v chalupě cca 5°C a kotel v cca 24h intervalech automaticky sepne (bez sepnutí termostatu = předpokládám aktivaci funkce ochrany před mrazem), topí cca 20-30minut a opět vypne (otevřeny pouze 2 radiátory v jedné místnosti)... Předpokládám, že tak jak se chalupa postupně ochlazuje jednou dojde k tomu, že kotel nasaje z vratky vodu s teplotou <= 3°C a odstaví se ... Tím pádem externě jej nebudu schopen znova nastartovat ...
Jedinou možností, která se nabízí, jak tomu předejít, je předehřev trubky v oblasti interního čidla teploty kotle nebo předehřev zpátečky kotle, aby si kotel myslel, že je vše OK ...
Přeji pěkné svátky a zdraví v roce 2025.
Dobrý den, nechci vás k ničemu nabádat, ale nějaké elektro vzdělání asi máte, tak vám nastíním taky jedno řešení ;-)
V instalačním manuálu je charakteristika vnitřních NTC čidel. Pokud by se ke snímači teploty paralelně připojil odpor 20K, tak by měl být problém vyřešen. Zkuste si projít výpočty. Při nízkých teplotách se držíme nad 10°C a při vyšších teplotách není rozdíl teplot zásadní (do 5°C). Psal jste, že ho budete provozovat nárazově, takže když budou provozní teploty 50 až 75°C, tak chyba je minimální a klady řešení převažují.
Příště při výběru kotle dávejte pozor, jestli je ho možné provozovat podle vašich představ.
Dobrý večer, díky za tip. To by šlo. Vyzkouším s čidlem na výstupu ...
Odesílatel: jiji@seznam.cz
Komentáře
Mrazovka Protherm
Protherm protizámrazová ochrana
Protherm protizámrazová ochrana - odpověď
Omlouvám se, že nebudu moc konstruktivní, není to míněno osobně, ale myslím, že je důležité, aby to tady opět zaznělo:
• V základních požadavcích na místo instalace kotle je napsáno „Neinstalujte výrobek v prostorech ohrožených mrazem“. Pokud kupuji zařízení, které potřebuje nějaké podmínky, tak si buď musím přečíst návody, abych věděl, co potřebuje, nebo se poradit s někým, kdo to má načtené. Vy nyní provozujete kotel v prostředí, na které není určen a stěžujete si, že funguje špatně. Nemá cenu plakat nad rozlitým mlékem, ale setkávám se s tím čím dál častěji a u stejných osob i opakovaně, což mě zaráží, proto to zde píši.
• Umístění snímače teploty si opět můžete přečíst v návodu k instalaci a údržbě.
• Řešení si opět můžete přečíst výše v úvodním článku (konverzaci). Ano, nevhodně řešíme důsledek, ne příčinu, ale tu už nenapravíme a za mě je to „nejčistší“ řešení, které až tolik neovlivňuje funkčnost kotle. Protože původní tazatel se už neozval, předpokládám, že to funguje k jeho spokojenosti (když to už funguje, lidé se ozvou minimálně).
Mrazovka Protherm (2)
Mrazovka Protherm (2) - odpověď
Dobrý den, výběr zdroje tepla (elektrokotel) je nejspíše v pořádku, ale musí se zvolit správný typ. Takový, který může fungovat s nemrznoucí směsí. Tento typ kotle Protherm je navržen na provoz jen s topnou vodou, a proto si striktně hlídá mrazovou ochranu. A to v celém topném systému, tím i vytápěném prostoru, a proto ta spotřeba.
Zde jednoduché řešení není. Šel bych za topenářem, který vám kotel doporučil a nejspíše i dodal ať problém vyřeší. Když to nebude schůdné, zkuste kontaktovat servis firmy Protherm a pokud ani tam nechodíte, tak nezbývá než vyměnit kotel nebo mé řešení s odporem, které problém neřeší, ale obchází ho.
Mrazovka Protherm (3)
Mrazovka Protherm (3) - odpověď
Podle Jirky výše: Parametr D.154 by měl sloužit k odblokování kotle, pokud ochrana před mrazem zafunguje a zablokuje elektrokotel ... neměl jsem možnost to zatím ověřit / vyzkoušet“. Souhlasím s ním, ale z mé strany je to jen teorie.
Mrazovka Protherm (4)
Pro Michala: koukněte do návodu k instalaci, v něm jsou na str. 12 "Trvalé systémové přísady pro ochranu proti zamrznutí", takže zakázané to není. Ale také to není nic levného, mě to do malého domku vyšlo asi na 10t.
Jen je podivné, že kotel nemá od výrobce možnost přepnutí na režim s nemrznoucí směsí.
Mrazovka Protherm (4) - odpověď
Naplnit kotel nemrznoucí směsí zakázané není, problém je jinde. V minulém komentu jsem se nechal trochu unést, abych přijatelně vysvětlil spotřebu. Mělo tam být co jsem psal výše tj., v základních požadavcích na místo instalace kotle je napsáno „Neinstalujte výrobek v prostorech ohrožených mrazem“. To bude nejspíše kvůli legislativě, nebo kvůli jiným materiálům, aby kotel nepraskl, když zapne velký výkon do prochladlého kotle. To je spíše otázka na výrobce. Podle mého to bude mít důvod, když u předešlých generací elektrokotlů Protherm to vypnout šlo. Nechtějte po mě podrobně studovat podklady ke kotli, který jste si špatně vybrali (nehledejte problém u výrobce, ale u sebe). Já vám jen pomáhám s důsledky.
Protherm protizámrazová ochrana (2)
Pozor samotný stykač nestačí, pokud totiž kotel detekuje teplotu nižší, než 3C tak se vám v mrazu už nezapne. Takže je třeba buď něčím "ohřát" kotel nebo přemostit to čidlo odporem viz výše. Já jsem prozatím dal do kotelny přímotop ovládaný wifi zásuvkou.
Do budoucna asi zkusím namontovat dovnitř kotle poblíž teplotního čidla malé topné tělísko nebo omotat kolem potrubí topný kabel. To topné tělísko můžu spínat wifi zásuvkou, takže při zapnutí kotle se da snadno vypnout.
To řešení s odporem by bylo lepší, ale obavám se, jestli to neovlivni normální regulaci teploty vody při vytápěni.
Pokud počítám správně, tak trvale zapojených 20W sežere za měsíc jen asi 100 Kč. Jen nevím, jestli 20W bude stačit a spočítat to neumím. Tak možná použít silnější tělísko a spínat ho teplotním čidlem.
Protherm protizámrazová ochrana (2) - odpověď
Dobrý večer, budu stručný.
1) Nápady s vyhříváním čidla vezmou za své jen co přiteče studená nemrznoucí směs z topného systému. U tohoto řešení jsou jen dvě možnosti. Buď nespolehlivé (slabé vyhřívání) nebo nákladné, a to už skoro můžete ten kotel nechat zapnutý. Třeba se vám to podaří, ale nespoléhal bych na to.
2) Odpor samozřejmě kotel ovlivní, ale v mezích, co jsem napsal. Pokud chcete vědět jak, tak v instalačním manuálu máte charakteristiku čidla a například zde https://www.digikey.cz/cs/resources/conversion-calculators/conversion-calculator-parallel-and-series-resistor máte kalkulačku paralelních odporů.
3) Samozřejmě vám nic nebrání tento odpor odpínat, ale použil bych relé se zlacenými kontakty, protože tam potečou malé proudy.
4) Pozor, šaháte, kam nemáte a chyba může mít zásadní důsledky.
Protherm protizámrazová ochrana (3)
Dobrý den, děkuji za vysvětlení. Máte samozřejmě pravdu, Vaše řešení s paralelním odporem je velmi elegantní a mnohem jednodušší. Měl jsem z toho trochu obavy, ale donutil jsem se oprášit své elektro znalosti, a to celé spočítat. Také jsem porad nemohl v manuálu najít tu charakteristiku čidla, ono je to až na konci.
Nakonec pravděpodobně použiju 24k místo vámi navrhovaných 20k. Při teplotě kolem -30C už sice nemusí zabránit sepnutí protimrazové ochrany, ale k tomu snad nedojde. A chyba na vyšších teplotách bude o trochu menší. Pro ty, kteří to neumějí nebo nechtějí spočítat, křivka pro 20k bude o kousek výš.
V důsledku to znamená, že kotel bude topit o něco méně, hlavně na nízkých teplotách, bude to chtít posunout začátek topné křivky trochu nahoru. Při nastaveni na 30C bude kotel ve skutečnosti produkovat jen 20C. S vyšší teplotou se chyba zmenšuje, pro nastaveni 50C bude vystup asi 45C.
Jen poslední otázka: Ve schématu je několik teplotních snímačů, ale v nákresu je pouze jeden, označený "Čidlo NTC" a umístěné na trubce vpravo nahoře. Předpokládám, že to je ono?
Zdravím, a ještě jednou děkuji, František Bouda
Obrázek:
Protherm protizámrazová ochrana (3) - odpověď
Dobrý den, jsem rád, že jste se toho poctivě zhostil, udělal mi kontrolu a poskytl to ostatním. To jsem původně chtěl po prvotním tazateli, proto jsem mu psal „zkuste si projít výpočty“, ale málokdo se ozve, když je problém vyřešen. Odpor 20K byl nástřel do placu a chtěl jsem, aby při velmi nízkých teplotách to trochu přitopilo, ale pokud jste si s tím dal práci a myslíte, že 24K je lepší, nemám nic proti (zase tolik času jsem nad tím nestrávil, abych si za tím tvrdě stál).
Polohu snímače jste určil správně, ale dokud kotel neotevřete, je to jen teorie. Jen upozorním, že paralelní odpor nemusíte připojovat k čidlu teploty, ale můžete ho připojit i na druhém konci (svorkovnice na řídicí desce). Záleží, co bude výhodnější. Je to typ od typu. Ať se daří ;-)
Protherm protizámrazová ochrana (4)
Zdravím, uvědomil jsem si, že mám ještě jeden problém: aplikace MiGo mi hlásí spotřebu elektřiny nejen pro topení, ale i pro ohřev teplé vody, přestože teplá voda je v aplikaci vypnuta a fakticky není vůbec připojena. Předpokládám, že to také souvisí s protimrazovou ochranou, začalo to ve stejný den.
Nevíte, jestli je obojí řízeno tím stejným NTC čidlem? Nebo mám hledat ještě druhé čidlo? V dokumentaci jsem o tom nic nenašel. Nešla by ta funkce ohřevu teple vody nějak trvale odpojit?
Jde o kotel RAY Protherm 12 KE / 14 EU.
Pojedu tam zapojit ten paralelní odpor tento víkend a je to docela daleko. Nerad bych tam jel příští týden znovu. Děkuji za radu, F.B.
Protherm protizámrazová ochrana (5)
Protherm protizámrazová ochrana (5) - odpověď
Dobrý večer, když není něco připojené, tak to nemůže zvyšovat spotřebu. To bude chyba v SW, protože podle mého pracují s minimem a chování při mrazové ochraně si nedostatečně odzkoušeli. Nebo třeba je to záměr…
Snímač teploty NTC nemůže demontovat, protože na to kotel reguluje (podle mého by se ani nezapnul a vyhlásil poruchu). Na D.154 bych také nespoléhal.
Též budu rád za správu, jak jste dopadl.
Protherm protizámrazová ochrana (4) - odpověď
Dobrý večer, když není připojen snímač teploty teplé vody (X16), tak mrazová ochrana pojede na stejný snímač jako topení. Podle mého se bude vybírat minimum na snímačích a minimální teplota bude rozhodující pro funkci mrazové ochrany. Pokud máte teplou vodu vypnutou, tak bych to dále neřešil. Mé názory berte s rezervou, vycházejí jen ze zkušeností, nejsem zaškolený servisní technik firmy Protherm.