Diference Vitotrol 200

   Dobrý deň pán Valter, dá sa ovlivnit hystereza na priestorovom termostate Vitotrol 200, lebo skutočná je cca.1°C. Pre tepelnú pohodu je podľa mňa veľa stačilo by na 0,5°C. Napr. keď je krivka nastavená na 1,4 a korekciou by sa to nedalo ovlivnit posunom na + alebo na -. Teplota je nastavená na 21°C. Termostat natopí na 22.2°C a vypne a zapne pri 20.9°C. Podľa skutočnosti to tak neje, lebo keď porovnám s iným teplomerom tak je rozdiel 0.5°C. Ďakujem vám za vyčerpávajúcu odpoveď.

   Dobrý den, základní informace je, že Vitotrol 200 je jen „hloupé“ dálkové ovládání a všechny nastavení jsou v regulaci kotle. Když budu vycházet z nejpravděpodobnější varianty regulace v kotli tj. Vitotronic 200, tak závěr bude takovýto:
   1) Hystereze (diference) měnit nelze a není to ani žádoucí. Limit 1°C je tam z důvodu, když je nastavená vysoká ekvitermní křivka a proto dojde k přetopení prostoru, tak aby se topení celkově odstavilo. Dochází-li k tomuto často, snižte ekvitermní křivku na 1.3. V ideálním případě by se měla držet stálá teplota na 21°C a k přetopení na 22°C by nemělo dojít. Proč 1°C? Při menší diferenci by docházelo i při sebemenší změně teploty v prostoru k startu kotle, kotel by nevhodně často cykloval, což není dobré pro kotel ani pro spotřebu plynu.
   2) Chybu měření teploty dálkového ovládání lze korigovat na regulaci kotle. Takže pokud ovládání ukazuje 22°C a v místnosti je 21°C lze tuto chybu kompenzovat v regulaci kotle ( -5°C až +4,9°C po 0,1°C). Dejte si pozor na přesnost teploměru, s kterým to porovnáváte, protože přesnost Vitotrolu v největším případě bude větší než vašeho teploměru. Zároveň musíte měřit na stejném místě a teploměr nesmí být ovlivňován vaší osobou. Doporučuji postavit teploměr na dálkové ovládání a minimálně jednu hodinu nechat teploty ustálit. Pokud si jste jistý rozdílem, tak vám váš servisní technik rád teplotu upraví.

   Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. Ešte by som mal na vás prosbu ak sa nebudete hnevať vy neviete kde sa tato teplota v kolty reguluje. Môžem vám ponúknuť servisný manuál Vitodens 200.

   Dobrý den, mám tady servisní manuál k Vitodens 222-W, kde by měla být řídicí elektronika stejná. Zde jsem našel parametr E2:50, který by měl dělat to, co požadujete (překlad je nějaký divný nebo jsem ho nepochopil).
   E2:50 S dálkovým ovládáním: žádná oprava indikace skutečné hodnoty teploty v místnosti (pouze u regulace pro ekvitermně řízený provoz)
E2:0 Oprava indikace -5 K až E2:49 Oprava indikace -0,1 K
E2:51 Oprava indikace +0,1 K až E2:99 Oprava indikace +4,9 K.
   Pokud tam tento parametr nenajdete (možná bude pod jiným kódem), nebo bude tento parametr funkční jen při nepřipojeném dálkovém ovládání (Vitotrol 200), tak vám nezbude nic jiného než se s tímto stavem smířit a požadovanou teplotu vždy snížit o 0,5°C.

   Práve že tento udaj sa dá regulovať len po celých stupňoch C napr. 20; 21; 22°C. Ja vám pošlem Vitodens 200.

   Dobrý večer, pokud zadáte u parametru E2 místo 50 hodnotu 45, tak by to mělo znamenat -0,5K což je -0,5°C.

   Ja som to skúšal ešte včera večer a funguje to tak ako to popisujete. Dá sa priestoroví termostat zregulovať s iným teplomerom. A ešte by som poprosil v servisnom návode na strane 59 je kód b5:0 mal by to biť dobeh čerpadla ja mam zadane b5:5 a je tam tabuľka ktorá určuje dobeh nerozumiem jej keby ste bol tak dobrý a pozrel sa nato. Lebo mne keď vypne horák tak vypne aj čerpadlo a kotol ostane v teplote či to nevadí, nemala by byť iná hodnota napr. b5:4 alebo 3 aby čerpadlo išlo ešte nejaký čas. Ďakujem za pochopenie.

   Dobrý den, tento parametr vám dělá v podstatě to navýšení vypnutí o jeden stupeň tj. je nastavená 21°C.
- funkce b5:5 -> VYPNE -> skutečná teplota v prostoru je větší než požadovaná teplota + 1°C; tj. až bude v prostoru 22°C, tak vypni čerpadlo.
- funkce b5:5 -> ZAPNE -> skutečná teplota v prostoru je menší než požadovaná teplota; tj. až bude v prostoru méně než 21°C,tak zapni čerpadlo.
   Kotel vždy jede až do doby než natopí požadovanou teplotu topné vody, proto se zdá, že vypne kotel a poté čerpadlo, ale je to naopak kotel vypne, protože vypnulo čerpadlo, a tudíž není potřeba topná voda.
   Pokud byste tam chtěl držet vámi nastavenou teplotu tak můžete nastavit funkci b5:6, ale podotýkám, že funkce b5:5 je standard. Poté by topení fungovalo následujíc (nastavená 21°C):
- funkce b5:6 -> VYPNE -> skutečná teplota v prostoru je větší než požadovaná teplota; tj. až bude v prostoru více než 21°C,tak vypni čerpadlo.
- funkce b5:6 -> ZAPNE -> skutečná teplota v prostoru je menší než požadovaná teplota - 1°C; tj. až bude v prostoru 20°C, tak zapni čerpadlo.

Odesílatel: jar@seznam.cz