Dopnění knihy

Dobrý deň prajem. Chcem vás povzbudiť do ďalšej činnosti a pochváliť web ktorý navštevujem dosť často. Taktiež iniciatívu okolo vašej knihy plne podporujem. Ja momentálne staviam rodinný dom ktorý je v časti dostavby, a samozrejme ako "domáci kutil", skúsim to po česky tak mne omluvte... jak domáci kutil stavím kompletne regulaci. Konkrétne já to budu mít postaveno na siemensu s7_200, dotykového 15" panelu a vzualizaci WinCC. Mozno by za to stálo, popsat inteligentní regulaci pomoci PLC, je jedno ci AMIT anebo jiný výrobce. Já se kuprikladu dost natrápil kým sem dospel k celkové predstave jak to vlasne funguje a co je k takovéto vizualizaci potrebné, mám na mysli plc - prevodník - opc server- scadu a vlastne i co tohle umí a jak to nastavit. Mám za to ze je hodne firem keré mají k dispozici ruzne systémy pro regulaci a ovladani ale v celkové podstate to je financne rovnako narocny (i vic narocny) jako postavit tuhle sestavu. Jeji prednosti je samozrejmne univerzalnost a moznost ladeni, prispusobeni vizualizace graficky jek je komu libo atd.. - toto je ale fakt jen pro technokraty anebo ty kteri chteji to co ja. Jen v kratkosti predstavim co tam momentalne mam hotove:

- kompletne rozvody pro sit ethernet
- rozvody pro el.zalusie
- rozvody prokontrolu krbu (teplovodní krb), kontrolu provadi modul Alpha2
- rozvody pro rekuperaci tepla
- rozvod pro dotykove ovladani (177 od siemense) sauny a odvetravani sauny a koupelny
- intel. ovladani svetla (6-modu) pro obyvak cez Logo modul
- int. zapinani osvetleni a odsavani WC
- int. zapinani osvetleni schodiste (2 zóny)
- osvetleni chodby led (stropni infraspinace pohybu - moznost manualniho nastaveni)
- pripraven rozvod a ovladani pro sklene zasouvaci dvere cez Moller modul do pracovny
- rozvod pro el.vysouvaci bar spopod schodiste do obyvaku (nevyuzity prostor a navic dost chladny od betónu schodiste takze piti bude akurat :-)
- rozvod pro videovratnika
- rozvody pro audio v zdi a reproskrine zavesene v strope nad sadrokartonem
- rozvody pro cidla teploty mistnosti a podlahy neco je už funkcni ostatni dodelavam, moja predstava je taká ze S7 200 bude autonomne kontrolovat a ridit cely dum, cez dotykovej panel (do budoucna vzdalena sprava cez pc na wifi na notasi) nastartuji vizualizaci ktera muze informovat a zapisovat nove hodnoty do plc ale bez ni to jede taky, autonomni moduly jsou z casti kontrolovane PLC hlavne kriticke hodnoty jako je skutecni beh cerpadla pro krb, kontrola 3- cestniho mech.ventilu pro krb a tlaku vody v systeme topeni, zaroven chci tenhle panel vyuzit i jako multimedialni prehravac a druhy videovratnik v dome. Mozno sem to pojal komplikovane ale napr. ovladani sauny sem nahradil dot.minipanelem ktery bude mit na starosti otvarani privodu st.vzduchu do sauny, zapinani infraohrevu, casovac, samotne nastaveni sauny, sauna jako susaren pradla v zimnim obdobi, odvetravani pouziteho tepla do rekuperatoru az neskrachuji na poplatcich (vizualizaci na 177 mam uz naprogramovanou a na " sucho " to uz jede). Berte prosim na vedomi ze vsechno si delam sam a s tím k cemu se za rozumnou cenu dostanu. Jinac cely dum ma kombinovane topeni, podlahovka, radiatory, ma pripravene vyvody pro rekuperatory vzduchu a momentalne topim teplovodnim krbem v obyvaku ktery mixuji do podlahovky. Ale by nebyl takovy frajer expansku mam zavesenou provizorne v kyblu.Uvazuji na kombinaci solarniho zarizeni s bojlerem 750/220 l a sesti kolektory pro castecne topeni a pripravu TUV + plynovy kotel. Kuprikladu dotykovej panel sem sestavil s 15" panelu LG a dotekove folie Livitec s umistenim na zed a mnoho dalsiho, ja se trochu rozepsal ale v podstate by bylo dobre pro takove zajemce jako ja spomenout i tuhle alternativu IQ domu a v zakladech vyvetlit co je k tomu treba a jak to funguje. Tak preji hodne zdaru a jeste jednou se omlouvam za tu moji cestinu.

Dobrý večer (den), děkuji za reakci a jsem rád, že web je užitečný i na Slovensku. Jsem ještě z generace, která obstojně umí používat slovenský jazyk, a rozdělení Československa považuji za blbost, a proto se za použití češtiny nemáte za co omlouvat, já bych se slovenčinou nebyl lepší. K vlastnímu tématu. Nad zařazením Vámi zmiňovaného tématu jsem také přemýšlel, ale protože ve své knize chci popisovat mnou realizované, odzkoušené a podle mého svědomí nejlepší řešení, tak toto téma tam nemohu zařadit. Za prvé existuje nespočet variant, které by vydalo na celou knihu a ještě by tam nebylo podle mého všechno. Za druhé jsem komplexně celý dům fyzicky neřešil. Jednou jsme měli takou aplikaci dělat, ale dům byl už postaven, kabely nějak natahány a poté začal majitel teprve přemýšlet o tom jak to dát do kupy. Poté co jsme na tom strávili spoustu času a s minimem úprav docílili přijatelného řešení, tak to majitel z důvodu ceny nějak dobastlil a bylo. Vím, že by v knize něco takového mělo být, ale nevím jak do toho, aby to nebulo jen teoretické a zároveň by mě tam chyběly ty vychytávky, které člověk zjistí až při uvádění do provozu a vlastním provozu. U každého tématu popisuji slovně programátorský postup, tak aby byl použitelný pro všechny řídicí systémy a to by zde chybělo. Též vím, že jsem asi zaujatý a zároveň už máte materiál nakoupen, ale pokud bych řešil Váš případ, tak bych tam osadil řídicí systém AMiT s expanzními rozšiřujícími moduly, dálkovými ovladači, dotykovým panelem EasyView 500 od firmy TECON s.r.o., který je skoro za polovic oproti ostatním a případně pro dálkový dozor vizualizaci ControlWeb od moravských přístrojů. V této konfiguraci si myslím, že byste byl na poloviční ceně se zachováním kvality a oproti Siemensu větší programátorská volnost.
Děkuji a těším se na další podněty.

Komentáře

kontakt

Je na vás možný kontak? Uvažuji o regulaci topení a solarního kolektoru v RD.
Eibel

Odpověď kontakt

Na každé stránce dole jsou kontaktní informace. Pokud by se náhodou nezobrazovali, tak zde jsou:
Skype – jardavalter
Email – valter@mybox.cz
Mobilní telefon – 606 612 240