Dotaz jak správně nastavit ovladač AVS 77 u Baxi luna 3comfort HT 1.240

Dobrý večer, prosím o radu jak mít správně nastaveny parametry pro výše uvedený ovladač u Baxi kotle.
Dům je zateplený s teplenou ztrátou 7,5kw při -15stupních a vytápěná plocha je 160m2. V domě jsou radiátory, dle projektu jsem pořídil s výkonem vyšším o 30%. Teplotní spád je 55/40 dle projektu. Vlastní vinou jsem změnil nastavené hodnoty a spotřeba plynu narostla o 40–60%.
Tímto bych Vás poprosil, co vlastně mám jak nastavit?

Teplota CH SL je 50stupňů; CH max je 55; CH min je 20.
V čem vidím problém je jak nastavit tyto hodnoty:
K REG mám křivku na – 1,5
BUILD budovy mám na – 8
KORR – to vůbec nechápu, jak reaguje a co je účelem – nastaveno je maximum 20
AMBON 1
SDR – hystereze prostoru mám nastaveno 0,5
Zbytek mi je jasný:
HWPR je 2; OFVI
Velice budu rád, když mi poradíte, nevím jak dál to nastavit?

Dobrý večer, nepíšete, jestli máte osazeno venkovní snímač teploty tj. jestli je použita ekvitermní regulace (důležité pro parametr K REG). Jinak se mi parametry nezdají až tak úplně mimo. Já bych začal s těmito hodnotami:
K REG – 1,0; BUILD – 8; KORR – 10 (jak hodně ovladač upravuje teplotu topné vody v závislosti na žádané a skutečné prostorové teplotě); AMBON 1; SDR – 0,5.
Protože došlo k razantnímu navýšení spotřeby plynu, tak bych problém nehledal až tak v nastavení regulátoru, ale v samotném zařízení.
Nejčastější příčiny zvýšené spotřeby plynu bývají: zanesení filtru na topné vodě (doporučené pravidelné čištění 1x za rok); zanesení výměníku tepla, spalinové cesty v kotli (doporučené pravidelné čištění servisním technikem 1x za rok); zatuhnutí nějakého čerpadla v topném systému z důvodu delší odstávky kotle atd. Ve vašem případně doporučuji celí topný systém včetně kotle a regulátoru zkontrolovat servisním technikem kotle, nejlépe tím, který vám topný systém instaloval, protože zná místní podmínky a i ví konkrétní nastavení regulátoru.


Děkuji, venkovní snímač teploty je použita ekvitermní regulace – zkusím to nastavit podle Vás a budu kontaktovat technika. Mockrát ještě jednou děkuji. Dám vám poté vědět, v čem byl problém.

Dobrý den, přeji úspěšný nový rok, obracím se na Vás s prosbou, vše jsem nastavil podle Vás a v mrazivých dnech kdy je venku více jak -5 stupňů vše funguje perfektně, ale jak venkovní teplota je kolem 0 a výše tedy do plusových hodnot např. +5, tak topí jen vodu do topení cca 37–39stupnů a to cca 1é-15 min a poté vypne a jen cirkuluje vodu v topení – asi podle topné křivky by se mělo dohřát SDR o 0,5 ale vytlačí to jen cca o 0,2 a poté sepne znovu kotel na nejnižší výkon, sledoval jsem jak dlouho a na jaký výkon cca jede kotel – tak výkon kolísá mezi 8–15% a to zase chvíli cca 10 -15 min a topná voda je při 0 až -0,5 stupňů venku 37 – 39stupnů. teplota na vstupu topení je 39 a na zpátečce je 35 a výkon kotle je na 0 a plamínek ukazuje že plyn hoří – je tím myšleno, že si kotel udržuje na min výkonu pro případ lehkého dohřátí.
Poté kotel vykazuje, že spaluje plyn, ale výkon je 0% – plamínek je na ovladači, teplota exhalací je 21stupnů. Tak to trvá cca dalších 20 min a stejně teplotu v prostoru vyžene za cca 1 hodinu jen o 0,3 stupně, nemá sílu dohřát o 0,5 stupně, dle nastavené SDR než dožene teplotu. Celkově dohřátí vnitřní teploty o 0,3 stupňů trvá cca celkově 1 hodinu při venkovní teplotě 0. Nevyžene teplotu o 0,5 dle nastavené SDR 0,5.
- Spotřeba plynu pro dům je v mrazech kolem -10 až -15 za 24 hodin i s ohřevem vody je 9,5 – 11m3 vytápěná plocha je cca 150m2 tepelná ztráta domu je 7,5kw při -15stupních, kotel je luna 3comfort HT 1.240.
- Při venkovní teplotě kolem 0 je spotřeba plynu za 24 hodin cca 7–9m3. Připadá mi, že pro náš dům měl být kotel o nižším výkonu cca max. 12kw? A kotel poté cykluje (jestli to chápu cyklování je, že kotel častěji spíná?)
Jestli to dobře chápu, je topná křivka nízká?? A zvednout jí na hodnotu cca 1,2 – 1,4, nebo jí nechat jak je? A zbytek nechat jak je?
Pocitově je v domě teplo, jak jsem nastavil topnou křivku 1,5, bylo rychle teplo, ale také poté déle pocitově zima, jak pomalu dům chladl a spotřeba byla cca stejná.
Rozdíl denní a noční teploty je 1 stupeň, kdy přes den topí od 8rána do 20hod večera, při venkovní teplotě cca 0 až -3 vnitřní teplota o jeden stupeň zchladla až ve 3,30 hodiny ráno, jak jsem vstával do práce.
Je nastaveno podle Vás K REG 1,0, Build 8, KORR -10 SDR -0,5.
Teplotu CH SL jsem nastavil na 55 stupňů; CH max je taky 55; CH min je 20.
Děkuji za Vaší odbornou pomoc.
Jak jsem již poprvé psal, že spotřeba šla hodně nahoru, tak jsem se spletl, tento prosinec je daleko chladnější a za celý prosinec byla spotřeba plynu i s ohřevem vody celkem 300m3., kdy dle mého názoru spotřeba plynu na ohřev vody a vaření činí při 4 členné rodině v zimních měsících cca 70m3. Je tato spotřeba tedy na topení m3 odpovídající ztrátě domu??
Můžete mi napsat, kde lze objednat Vaší knihu o regulaci? Není to jednoduché nastavit topnou křivku ideálně, a zda další nastavené hodnoty jsou co nejideálněji.


Dobrý den, je tady více otázek najednou, tak to snad napíši srozumitelně.
Pokud kotel při vyšších teplotách venku není schopen dohřát prostor, tak by se měla celá topná křivka posunout paralelním posunem tkz. Korekcí, ale protože toto nastavení kotel nemá, tak vám nezbývá nic jiného než zvýšit topnou křivku na vyšší číslo tj. 1,2 – 1,5.
Pokud je na ovladači plamínek a ukazuje 0% výkon, tak kotel z 90% hoří na minimální udržovací výkon, ale pořád je to lepší než kdyby často cykloval.
Spotřeba plynu pro dům je adekvátní? -> Udaná tepelná ztráta domu 7,5kW
Průměrná spotřeba 10m3 plynu za den * objemové spalné teplo 10,5kW = 105kW
Pokud dodané teplo vydělíme 24 hodinami tak nám vyjde přibližná hodnota dodaného tepla tj. 105kW / 24= 4,375kW. Závěr: Spotřeba je menší než udaná tudíž v pořádku.
Ano cyklování kotle je časté spínání tj. zapalování kotle.
Nové doporučené nastavení: K REG 1,2 až 1,5; Build 5 až 8; KORR 10 až 15; SDR -0,5. – zůstává.
Tímto byste měl kotel doladit úplně do perfektního stavu :-)
Knihu můžete objednat například přímo u nakladatele -> http://shop.ben.cz/cz/151260-regulace-v-praxi.aspx

Odesílatel: manar@seznam.cz

Komentáře

Ekviterm nastaveni pro Baxi Luna 1240

Dobry den, v dome mam cca 3roky Baxi Luna 1240, spotreba a i vykon spokojenost. Letos jsem doinstaloval ekvitermni cidlo a snazim se o optimalni nastaveni.
K tomu jsem nyni kompletne vypnul interni senzor (AMB=0) abych zjistil spravnou krivku.
V zasade se mi zda, ze mam problem, ze kotel ma modulaci jen 1:6 a vykon 20kw je moc velky k dane stavbe (presnou ztratu neznam, jedna se o starsi zatelpleny objekt, vsechny vypocty bylo hodne nahrubo cc 11-17kw) a kotel cykluje.
1/chapu spravne ze u tohoto kotle nelze udelat posun krivky/korekce? (tak jak doporucejete napr v jvalter.cz/sites/default/files/soubory/ekviterm.pdf); mozna jeste zkusim prutok radiatory jak jste doporucoval jinde
2/kdyz jsem minule topne sezony reguloval manualne, mel jsem dobrou zkusenost s pevnou teploto cca 55sts, kdyz prisly tuhe mrazy zvedl jsem, nicmene pro okrajove casti sezonu s vyssimu venkovnimi teplotami okolo 0st bylo ok; jedina nevyhoda byla pocitova zima (obcas) nez vnitrni teplota klesla 0.5st a topeni se spustilo; kterymi parametry doporucujete ladit,pomohlo by zmensit hysterezi z 0,5 na treba 0.3st? zvetsit BUILD? celkove bych radsi plynulejsi topeni nez skoky (proto i zkousim vyradit vnitrni cidlo) na druhou stranu problem s cyklovanim;
Dekuji Vacek

Ekviterm Baxi - odpověď

Dobrý den.
   Ad 1) Nevím, co tam máte za automatiku kotle a kam je venkovní snímač připojen, ale v automatice kotle by měl být parametr P534 (Paralelní posun křivky HC1). Pokud máte prostorový přístroj AVS 77, tak se předpokládá, že bude paralelní posun dělat právě prostorový přístroj v závislosti na prostorové teplotě.
   Ad 2) Pohyb teploty v rozmezí 1°C (hystereze 0,5°C) je asi nejméně co lze nastavit a je to takový standard. Pokud je to pocitově hodně nepříjemné, tak je něco špatně. Zejména se jedná o: Špatně zvolené místo pro prostorový přístroj (pokles teploty se zde projevuje s velkým zpožděním a jinde už je rozdíl o hodně větší – poté pokud to jde, někdy pomůže snížení hystereze); Nebo je velká relativní vlhkost vzduchu (čtyřčlenná domácnost průměrně vyprodukuje 4litry vody do vzduchu [dýchání, vaření, koupání atd.] – což je dost ;-)). Doporučuji ráno a večer 1-5min intenzivně vyvětrat (průvan). Suchý vzduch se rychle ohřeje, v konečném důsledku méně protopíte, budete mít lepší klima a nebude tak kolísat pocitová teplota; Nebo průvan například digestoř – netěsnost dveří atd.; Nebo velký počet zlomů v časovém programu. Doručuji držet raději stálou teplotu jen s mírným poklesem přes noc, než topit nárazově tz. udržovat teplotu zdí na stejné teplotě. Toto velmi ovlivňuje pocitovou teplotu.; Nebo malá akumulační schopnost prostoru, ale to se stává jen výjimečně a ne u starších objektů.
   Jinak jste odhadl správně, že cyklování způsobené „velkým“ minimálním výkonem hořáku. Zde jsou jen dvě řešení. Buď zvýšit odběr, nebo zvýšit hysterezi, což nechcete. Výkon je dán rozdílem teplot a průtokem, takže zkuste přidat na průtoku a pokud radiátory či podlaha budou schopny tento výkon předat (jsou dost velké) tak by to mělo pomoci.   

Dobrý den,dovolím si jen

Dobrý den, dovolím si jen poznámku pro čtenáře příběhu viz. výše.
Případ je ukázkou nevhodné volby velikosti kotle.
Kdyby firma, topenář, nebo jiná osoba zodpovědná za výběr kotle respektovala očekávanou tepelnou ztrátu, mohl být vybrán kotel o výkonu 12kW, který by měl pásmo modulace lépe situované k nižím výkonům. Kotel by méně cykloval a lépe by reguloval. Na tento šlendrián doplatí nakonec vždy pouze uživatel.
Nevšimnul jsem si, že by kotel ohříval teplou vodu - dle označení 1.240 (1.120) se jedná o pouze topný kotel se zabudovaným 3-cestným ventilem pro dohřev zásobníku. Ani v případě vhodně zvoleného zásobníku by nemusel mít kotel výkon vyšší, je to jen o návrhu nádoby dle zadané spotřeby teplé vody.
Pane, někdo vám to ošulil. Přeji hezké dny a dlouhou životnost zařízení. Martin