Dva zdroje - plynový kotel krbová kamna

Dobrý den, prosím o radu. Vytápím rodinný dům závěsným plynovým kotlem Dakon dua. Do systému jsem připojil krbová kamna s výměníkem. Je možné, aby došlo k poškození plynového kotle, pokud by současně topily obě topidla. Moje představa je, že po vyhoření paliva v krbových kamnech by začal topit plynový kotel.

Dobrý den! Topit současně oběma zdroji je neekonomické, protože jeden zdroj Vám vždy zchlazuje ten druhý s větší tepelnou hladinou. V plynovém kotli je čerpadlo, které tlačí do systému topení, takže na výstup topné vody z plynového kotle dejte zpětnou klapku, aby se nám do něj nedostávala topná voda z krbových kamen. Za krbová kamna osaďte čerpadlo a též zpětnou klapku, aby plynový kotel netlačil topnou vodu do krbových kamen. Odběr do topného systému musí být až za zpětnými klapkami. Čerpadlo pro krbová kamna spínejte termostatem (příložný termostat s přepínacím kontaktem), který umístěte co nejblíže k výstupu topné vody z výměníku krbových kamen. Plynový kotel blokujte od chodu čerpadla krbových kamen (pomocné relé spínané termostatem a zapojeno v kotli na vstup pro prostorový termostat) a tím dosáhnete toho, že pokud topíte v krbových kamnech, tak netopí plynový kotel a po zchladnutí krbových kamen se zapne plynový kotel. Zapojení: kotel ------------ zpětná klapka ---------------------I
                                                                                 I---- do systému topení
krbová kamna -- termostat --zpětná klapka ---I

Dobrý den, děkuji za odpověď. Vše co jste mi napsal, jsem již v topném systému provedl kromě zpětné klapky na plynovém kotli. Zajímá mě, jestli nedojde k poškození kotle, pokud je zapnutý ale díky prostorovému termostatu vodu neohřívá a ani oběhové čerpadlo v kotli neběží. Zatím to řeším tak, že pokud topím v krbových kamnech, kotel vypínám a zavírám vodu na vstupu i výstupu z plynového kotle.

Dobrý den! Plynový kotel si kotlové čerpadlo řídí sám, a proto nic nehrozí. Prostorovým termostatem říkáte kotli TOP-NETOP a ostatní si zařídí sám, tj. po rozpojení kontaktu prostorového termostatu se odstaví a s doběhem odstaví i čerpadlo. Z toho vyplívá, že kotel necháte zapnutý a blokuje se jen vstupem přes prostorový termostat (jen prostorový termostat, nebo prostorový termostat a v sérii termostat (přes oddělující relé) na krbových kamnech. Průtoku vody zamezíte, použitím zpětné klapky (zapojení popsáno dříve), poté nebudete muset plynový kotel zavírat, protože tlak vody z krbové vložky půjde proti zpětné klapce u plynového kotle (na vratné vodě nemusí být, protože voda musí přitéct, aby mohla odtéct a protože je zpětná klapka na topné vodě tak přitéct nemůže).

Odesílatel: k@ep.c.cz

Komentáře

Pl. kotel a krbová kamna s výměníkem

Mám podobnou situaci, taky kotel Dakon, a zatím v plánu nahradit krbová kamna (použít s výměníkem) Vše jak radíte mě vyhovuje ale ještě potřebuji vyřešit to, že kotel a krb jsou každý na opačném konci domu (původně sériová smyčka, kterou bych předělal na paralelní) a potřebuji nějaký ventil který mi zajistí že topné vedení mezi kotlem a krbem bude vždy hřát (jednou z kotle, jindy z krbu).

Obrázek: 

Kotel a kamna - odpověď

   Dobrý den, protože jste nenapsal žádné dimenze potrubí, výkony, průtoky ani proč chcete, aby topné rameno topilo, tak je těžké radit. Předpokládám, kvůli zamrznutí. Postupoval bych takto:
 • Opravdu nelze vedení zaizolovat tak, aby nezamrzlo?
 • Kvůli vyvážení topné soustavy bych prohřev topnou vodou nerealizoval a raději použil samoregulační elektrické topné kabely, které udrží teplotu nad zámrznou.
 • Jestliže trváte na prohřevu topnou vodou, tak kontaktujte projektanta topení, který navrhne řešení, případně ventil (DN; Kvs). Jako laik nejste schopen určit správný ventil (velký průtok ze strany kotle a malý do zkratu) a nevhodným ventilem si zaděláte na velké problémy ve funkčnosti topného systému jako celku (a to nepočítám vyhozené peníze za špatně zvolený ventil).

To rameno je vytápění verandy

To rameno je vytápění verandy, je to plast 20mm, k těm radiátorům je páteřní taky 20,k radiátorům 16. Na další technologie není místo ani finance, jen mě svádí myšlenka když máme pořizovat nová krbová kamna a to rameno vede až k tomu, dát tam s výměníkem a nějak to vymyslet.

Vytápění verandy - odpověď

   Dobrý den, v tomto případě dát tam trojcestný ventil, který bude v přímém směru dimenzován na jmenovitý průtok z kotle (Kvs) a do ochozové strany dát šoupě, kterým přiškrtíte průtok na požadovaný, je asi ten nejmenší problém. Chybí vám tam řešení udržování teploty vratné vody do výměníku krbu, expanzní nádoba, která zajistí dostatek média v stavu natápění krbu, a hlavně řešení pro přehřátí krbu například při výpadku elektrické energie. Krb musíte uchladit a do PPR trubky nemůžete pustit vodu teplejší než 95°C, což nemůžete zaručit. Jedním z řešení je použít minimálně jeden samotížný radiátor v okruhu krbu, který by zajistil alespoň nějaký průtok přes krb a tím i předejití extrémním teplotám. Udělat to správně a bezpečně není možné vyřešit po internetu. Před realizací důrazně doporučuji navštívit projektanta topení.

Přeji dobrý den a děkuji za

Přeji dobrý den a děkuji za věnovaný čas, ten radiátor je dobrý nápad, je pravda že jsem si neuvědomil že i ten plast má své limity, ta expanzka tam je ve stávajícím systému, je pravda že těžko říct jestli by pak nebyla malá. Jistit jsem to měl v úmyslu UPS +samozřejmě pojistný ventil. Bylo by ideální aby mi někdo na místě poradil konkrétní komponenty atd ale zatím jsem se moc nezajímal na jižní Moravě koho oslovit...

Plynový kotel a krbová kamna s výměníkem

Dobrý den, řeším podobný problém, kdy jste popsal správně umístění zpětných klapek za krbová kamna s výměníkem a za plynový kotel a blokování termostatem na krbových kamnech spuštění plynového kotle, tak aby neběžely oba zdroje současně. Ale u mě je to komplikovanější, kdy krbová kamna jsou v přízemí a plynový kotel je jako zdroj pro přízemí i pro patro, tzn. že např. dole topím kamny, ale v patře potřebuji zatopit plynem. Jde mi o to, že nemohu blokovat příložným termostatem na krbových kamnech spuštění plynového kotle, neboť potřebuji topit v patře. V tom okamžiku mi na zpětnou klapku u krbových kamen tlačí čerpadlo z plynového kotle a pokud sepne termostat kamen, tlačí z druhé strany čerpadlo kamen. Zdroje tepla jsou každý na opačném konci RD a tudíž stoupačky zdrojů jdou proti sobě. Lze to řešit jinak než elektroventily? Popsaný stav mě teprve čeká realizovat, neboť patro je stavebně před dokončením. Momentálně realizováno zpětná klapka na plynovém kotli na výstupu a elektroventil za krbovými kamny spínaný příložným termostatem současně s oběhovým čerpadlem kamen a s blokováním plynového kotle přes příložný termostat krbových kamen. Funkci elektroventilu lze nahradit u krbovek zpětnou klapkou.

Plynový kotel a krbová kamna s výměníkem - odpověď

   Dobrý den,topenářské zapojení dvou zdrojů tepla souběžně provozovaných bez vyrovnání dynamických tlaků čerpadel bude nepředvídatelné a též bude fungovat špatně a neefektivně. Jestliže čerpadla budou tlačit proti sobě budete potřebovat cca o 1/3 větší výkon obou čerpadel abyste dosáhl stejného průtoku. Zároveň do toho budou „kecat“ uzavírací hlavice spotřebičů tepla a pokud oba systémy neoddělíte, tak různě v čase bude jeden spotřebič natápěn z různých zdrojů. Je to jako by se dva traktory přetahovali o jeden vůz – silnější vyhraje (zdroj s větším momentálním dynamickým tlakem).
Mé doporučení:
 1) Elektro ventil u krbových kamen nahradit zpětnou klapkou. Poté nemůže dojít k přetopení, zničení krbu a úrazu při nefunkčním elektroventilu.
 2) Neprovozovat oba zdroje současně. Pokud už to musí být, tak obě části rozdělit například tím sundaným elektroventilem a udělat z toho dočasně dva oddělené systémy (pozor na správně osazené expanzomaty).
 3) Nechat si na to udělat topenářský projekt. Podle popisu tu vidím velký prostor pro chybu a následně vytopený dům.