Dvě oběhová čerpadla

   Dobrý den, mám podlahové topení v přízemí a radiátory v patře, zdroj je tepelné čerpadlo. Z nádrže, ve které se akumuluje teplá voda z tepelného čerpadla je hnána voda do systému oběhovým čerpadlem. Pro radiátory jde voda přímo z tohoto oběhového čerpadla, ale podlahové topení má ještě jedno oběhové čerpadlo. V jednom článku jsem se dočetl, že v takovém případě doporučujete to čerpadlo na podlahovém topení vypnout. Rozuměl jsme tomu dobře?

   Dobrý den, záleží na konkrétním zapojení podlahového rozdělovače (univerzální řešení není). Ve vašem případě (kombinace radiátory/podlahové topení) bude nejspíše potřeba. Systém bude nejspíše fungovat na principu, že čerpadlo tlačí topnou vodu k podlahovému rozdělovači. Čerpadlo v podlahovém rozdělovači „točí“ vodu v topných hadech a ventil s termostatickou hlavicí jen připouští (vstřikuje) topnou vodu o nastavené teplotě.
Pro konkrétní odpověď potřebuji přesnější informace, nejlépe fotografie.

   Dobrý den, moc děkuji za obě odpovědi. V příloze posílám fotografie. Pokud je to správné a mají být obě čerpadla na maximální rychlost? Najdu na vašich stránkách nějaké články ohledně nastavení oběhového čerpadla – kdy pomalu, kdy rychle, jaký ze tří režimů (různé ikony na čerpadle) používat pro kombinaci podlahovky a radiátorů apod? Ještě jednou děkuji.

   Dobrý den, na maximum určitě ne. Z fotek jsem si udělal představu, ale bohužel nevidím typy čerpadel. Něco jako univerzální návod neexistuje. Jsou jen obecné principy (požadovaný dynamický tlak, průtok čerpadla a typ aplikace) podle kterých se zvolí typ čerpadla a jeho regulace. Toto rozumně popsat není zatím v mých silách. Nastavení čerpadel se dozvíte v jejich návodech a něco o principech se dozvíte například zde:
 1) https://www.bola.cz/poradna/obehova-cerpadla
 2) https://www.grundfos.com/cz/learn/ecademy/all-courses/alpha2/an-introduction-to-the-alpha2-control-modes
   Ve vašem případě bych zvolil proporcionální tlak u prvního čerpadla (takový, abyste dosáhl požadované teploty). Nastavená teplota na termohlavici musí odpovídat teplotě na budíku pod čerpadlem.
   Druhé čerpadlo (v podlahovém rozdělovači) nastavit na konstantní tlak. Tlak by měl být takový, aby topnými hady teklo předepsané množství a teplotní spád byl kolem 10°C. Pozor, nastavení jednoho čerpadla ovlivní chování topného systému a bude potřeba případně přestavit i druhé.

Odesílatel: adam@email.cz