Ekviterm u kotle Protherm Tiger

   Dobrý deň, včera bol u mňa kúrenár a odporučil mi 7 ročný kotol vymeniť za kondenzačný Buderus s elektronickým čerpadlom. U nekondenzačného kotla vraj použitie ekvitermiky vedie k poškodeniu kotla ??? Prosím o pomoc. Ak nejaký výrobca vo vlastnej dokumentácii uvádza možnosť ekvitermiky, nevidím dôvoď, aby kotol tento režim nezvládal. Aká je prosím výhoda kondenzačného kotla oproti nekondenzačnému? Aký typ vonkajšieho senzora teploty je vhodný pre Tiger 24KTZ a kde ho kúpiť? Ďakujem predom za rady.

   Dobrý den, jestliže to servisní technik hodně nezjednodušil tak evidentně neví, o čem mluví nebo chce prodat nový kotel. Jestliže 100% nevíte, že to s vámi myslí dobře, tak bych hledal nového servisního technika.
   1) Ekvitermní regulace vždy šetří a nijak nikdy kotli neškodí. Jediné co škodí plechovému kotli je nízká teplota vratné vody (možná toto chtěl říci :-)). U starších plechových kotlů by proto neměla teplota vratné vody dlouhodobě klesat pod 50-60°C (podle doporučení výrobce). Pokud toto není uvedeno u výrobku, tak se teplota hlídat nemusí.
   2) Kondenzační kotel ještě využívá teplotu spalin, které nekondenzační kotel pouští rovnou do komína, proto má větší účinnost. Tento režim je ale nejefektivnější při nízkých teplotách topné vody, proto je zejména doporučován u podlahového topení. Kondenzační režim končí někde kolem 60°C a poté se kotel chová spíše jako nekondenzační. Jinak tam rozdíl moc není. Protože se kondenzačních kotlů prodá velké množství, tak může být někdy i lacinější než nekondenzační kotel s menší účinností a proto se objevují i v instalacích, kde se kondenzační režim vůbec nevyužije.
   3) Venkovní senzor by měl bezproblémově dodat (a zapojit!) servisní technik, nebo bude určitě k dostání u výrobce kotle. http://www.protherm.cz/

Odesílatel: jozef@email.cz