Ekviterm a PT52

   Dobrý den, měl bych dotaz ohledně kotle Viessmann Vitodens 100w 4,6-26kw a termostatu PT52. Náš dum je patrová novostavba dohromady obě patra cca 160m² zateplení 15cm polystyren a 26cm vaty ve stropě. Vytápěno podlahovým topením. V technické místnosti 1 radiátor 1000/600 22 a v koupelně žebřík. Termostat v obývacím pokoji. Ve vašich článcích tady jsem odpověď bohužel nenašel. Když nám kotel namontovali oznámili nám, že si budeme muset doladit ekvitermní křivku. Což plně chápu, protože ta se musí nastavit na každý objekt jiná dle ztrát atd. Chtěl jsem topit jen dle ekvitermní křivky bez vlivu vnitřní teploty, křivku jsem nastavil na 3 a posun také na 3 (požadovaná teplota top. vody 29° při venkovní teplotě 1°C). Kotel po nějaké době sepne a topí, drží teplotu 29-31°C a jede na minimální výkon. Pak ale po cca 2-3 hodinách vypne a netopí klidně 12hodin a teplota topné vody se furt snižuje až se nakonec drží na 24°C několik hodin. Měl jsem za to, že kotel poběží více méně celý den na minimální výkon, aby podlahy nechladly (je tomu tak?) Nyní aby kotel běžel tak vždy musím přidat na termostatu teplotu v MANU NA 26°C a poté opět vrátím na 22.5°C až poté většinou kotel běží (myslel jsem, ale že prostorovou teplotu nemá brát v potaz?) Situace se nijak nezlepšila ani když jsem nastavil křivku na 5 a posun na AUTO (tím pádem by to mělo dopočítávat teplotu z místnosti). Už jsem došel i do stádia že jsem myslel že je problém v termostatu tak jsme ho vyměnili za jiné pt52, ale situace je totožná. Přijde mi jako kdyby Vitodens 100 vůbec neumel jet jenom na ekvitermu bez vnitřní teploty. Nynější situace je že mám křivku na 5 a posun na auto, požadována teplota je 22.5°c chování kotle je v tomto režimu lepší ale dost podobný jako u "samotné" ekvitermy. Četl jsem ve vašich článcích o cyklování kotle z důvodu vysokého výkonu, ale to by se našeho případu nemělo týkat, protože kotel necykluje, ale běží na minimální výkon bez cyklování. Z přiloženého návodu Pt52 nejsem vůbec moudrý, a i proto je i dost možné že dělám něco špatně já. Prosím o jakoukoliv radu, je popř. nějaký lepší typ prostorového termostatu, než je pt52? Nejlépe i s wifi, aby se dal kotel hlídat alespoň na dálku, jestli vůbec topí. Už jenom to nastavovaní křivky na pt52 je jak sazka do loterie. Pokud by se dal pt52 nastavit tak aby to opravdu běželo tak ho měnit nepotřebuji. Ještě pro info přidám hodnoty nastavené v konstantách na termostatu před nastavením na AUTO posun: 1.1; 2.10; 3.27; 4.23; 5.45; 6.3; 9.3; 10.Střed.izol.; 13.Ne; 14.Ne; 15.Ne; 16.0; 22.Ne; 24.Datum revize; 26.5. Za případnou radu a pomoc předem děkuji

   Dobrý den, děkuji za pěkně zformulovaný dotaz. V případné další konverzaci budu potřebovat přesné označení kotle. Jedná se mi hlavně o označení typu kotle. Jsou to čtyři znaky za názvem kotle například WB1C.
   Podle vašeho popisu by to mělo fungovat správně. Chování kotle naznačuje, že kotel vyhodnotí, že spočítaná teplota topné vody je nižší než vypínací, ve vašem případě 23°C (parametr 4.) a topení odstaví. Zatím bych viděl problém ve venkovním snímači. Navrhuji postup:
 a) Zkontrolujte osazení venkovního snímače, jestli ho neovlivňují jiné vlivy. Nejlépe zašlete foto jeho místa a okolí instalace.
 b) Ujistěte se, že venkovní snímač byl zakoupen k tomuto kotli (venkovní snímače pro kotle Viessmann jsou různých charakteristik, a i když vypadají stejně jsou osazeny různými čidly například NTC 5k; PT500; PT1000 atd.) Označení najdete na snímači, a to musí přesně sedět s označením v návodu kotle.
 c) Ujistěte se, že otočný ovladač topné vody (kolečko s označením teploměru a radiátoru) je v poloze 4 a více.
 d) Jaká je hodnota parametru 11?

   Dobrý den, děkuji za reakci. Označení kotle je B1HC. Venkovní čidlo je originál Viessmann bylo dodáno s kotlem. Je umístěno na severní straně a snímá teplotu správnou dle opravdové venkovní teploty. Kolečka tento kotel nemá vše se ovládá přes dotykový displej. Parametr č.11 se mi nezobrazuje, když je dán posun křivky číslem. Parametr č.11 se mi zobrazí jen pokud dám posun křivky na AUTO. Předem děkuji za pomoc.

   Dobrý den, tak už mám podklady ke správnému typu. Problém bude v nastavení ekvitermní křivky na kotli. PT52 má svoji křivku a kotli předává jen požadovanou teplotu, ale kotel nejspíše vybírá minimum.
Závěr: Nastavte na kotli ekvitermní křivku minimálně 20. PT52 nastavte na ekvitermní provoz a mělo by to být OK.

   Dobrý den, děkuji za odpověď. Podle montážního návodu, co mi tu nechali i s návodem k použití jsem našel pouze na str.74 nastaveni topné charakteristiky, ale podle toho popisu nejde nastavit žádná hodnota na kotli. Neměl by se tento parametr nastavovat v tom CONFI? Nevíte, jaký je to případně parametr? Podle toho grafu na str.74 je křivka číslo 20 celkem dost, při 0°C by měl topit na nějakých cca 50°C a při-10°c skoro na 65°C. Nemělo by to číslo být případně nižší? Děkuji za odpověď.

   Dobrý večer, na straně 74 máte popsáno, jak se nastavuje číslo topné křivky (pro jistotu přikládám v příloze). Při použití prostorového ovladače (ne PT52) je to požadovaná teplota v prostoru, to vás možná mate. V „CONFI“ nic nenastavujte. Křivku nastavte 20 a vyšší ať touto křivkou není kotel omezován. Požadovanou křivku nastavte na PT52.

   Dobrý den, tak včera ráno jsem křivku nastavil. Musel jsem vypnout kotel a odpojit pt52, protože dokud byl pt připojen tak displej nereagoval (pouze na možnosti servis a CONFI ale zvyšování teploty ne). Po odpojení PT jsem kotel zapnul a nastavil. Poté jsem opět kotel vypnul a pt vrátil, a na pt jsem nastavil křivku, jak jste psal. Bohužel chování kotel je stále stejné. Nyní mám pt daný s auto posunem křivky. Kdyby Vás napadla ještě nějaká možnost určitě budu rád za každou radu. Předem děkuji.

   Dobrý den, podle posledního popisu to vypadá, že problém je na 99% v PT52, takže se na něj zaměříme:
 a) Zkontrolujte správnost venkovní teploty.
 b) Nastavte: Požadovaná teplota MANU: (20°C); 1: (1); 2: (5); 3: (39); 4: (20); 5: (45); 6: (5); 9: (2); 10: (dobrá); 13: (nE); 14: (nE); 15: (nE); 16: (0.0); 26: (5).
 c) Kontrolujte a zapisujte Info o venkovní teplotě, teplotě UT a modulačním výkonu. V průběhu topení a hlavně když kotel vypne a zapne.
   Požadovanou teplotou MANU v tomto nastavení děláte paralelní posun topné křivky (ne prostorovou teplotu), takže 20°C je jen číslo, které si představte jako nulu, od které se vše odvíjí. Větší číslo než 20°C přidávám teplotu topné vody, tj. je mi zima. Teplota menší než 20°C ubírám prostorovou teplotu = je mi horko. Dolaďte si to na svojí požadovanou prostorovou teplotu, nezapomeňte změny zapisovat.

   Dobrý den, nastavil jsem tyto hodnoty až dnes a zatím kotel topí na minimální výkon a podlahy jsou příjemné teplé. Měl bych ještě dotaz ohledně Pt52. Nyní je nastavena teplota v prostoru 20°C a tou budu měnit teplotu vody topné, když bude vnitřní teplota vyšší, než budeme chtít např 23°C tak ji snížím např.na 19°C nebo o více? Dalo by se říct, že 1°C topné vody by mohl být např 0,5°C prostorové teploty? Děkuji za odpověď.

   Dobrý den, pokud jsme správně nastavili parametr č.9, tak pokud budete chtít změnit teplotu ve vytápěném prostoru o 1°C, tak i požadovanou teplotu snížíte o 1°C. Příklad: topení topí na 22°C, nastaveno máte 20°C a chcete 21°C, tak teplotu snížíte o 1°C, tj. požadovaná teplota bude 19°C.

   Dobrý den, děkuji za reakci. Budu sledovat chování kotle ale nyní už to pres den už moc nepůjde, protože už chodíme do práce. Proto nestíhám bohužel moc zapisovat ty hodnoty, jak jste mi psal, ale přijde mi, že chování je stejné že teplota topné vody vždy spadne až k těm 24°C a až pak začne topit. Ale třeba je to tím že to až moc zkoumám, hlavní pro nás je že máme doma teplo 23°C. Zatím moc děkuji, a ještě se určitě ozvu, jak to funguje v delším průběhu. Napište mi číslo účtu a částku kolik jsme dlužni za rady. Děkuji

   Dobrý den, to nemusíte u toho sedět a zapisovat vše. Spíše se jedná abychom měli podklady pro případný další postup.
Je možné že PT52 má nějakou svojí „chytrost“, která není popsaná. To samé může mít i kotel např. minimální dobu odstávky hořáku, teplotní integrál atd. Správně usuzujete, že podstatný je výsledek. Kotel běží ekonomicky a máte teplo podle vašich potřeb.
Nedlužíte nic. Rád pomáhám.

Odesílatel: b.l@seznam.cz

Komentáře

Zdarec ja som sa tiez trapil

Zdarec ja som sa tiez trapil s PT52 a nakoniec som na vitodens 100w dal opentherm od TECH s wifi a je to zatial parada.Urcite doporucujem.Viete cez aplikaciu riadit kotol,menit krivku teploty atd.Vola sa to CS-2801  Wifi s pozdravom