Ekvitermní regulace a termostat BPT57

   Dobrý deň pá Valter. Máte nejaké skúsenosti s nastavením ekvitermickej regulácie pre priestorový termostat BPT 57 s kotlom Geminox Zem 2-17. Neviem si s tým poradiť. Skúšal som rôzne krivky a korekcie, ale pri nastavenej teplote v referenčnej miestnosti stále kotol ohrieval topnú vodu. Nereagoval na termostat. V referenčnej miestnosti bola teplota cca. 24 stupňov hoci som skúšal nastaviť teplotu v miestnosti na 16 aj 21 stupňov. Konštanty som nastavoval podľa návodu. Neviem kde som urobil chybu, alebo či sa dá termostat nastaviť bez vplyvu ekvitermickej regulácie. Mám dvoj izbový byt cca. 55m2, 5 menších radiátorov, tri plastové okná orientované na západ ostatné steny sú vnútorné. Prosil by som o radu. Ďakujem.

   Dobrý den, zkušenost s tímto termostatem nemám, ale myslím, že bychom to mohli dát do pořádku. Chyba může být ve třech věcech:
 1) Protože je to bezdrátový termostat, tak v dosahu vysílače (neprostupnost komunikace).
 2) V nastavení termostatu.
 3) V nastavení kotle.
   Abychom při prvním pokusu vyloučili co nejvíce, tak jděte k přijímači termostatu (u kotle) a zkontrolujte žlutou kontrolku LINE OT+. Pokud je spojení termostatu v pořádku měla by blikat. Pokud nebliká tak je problém v dosahu vysílače termostatu a problém jsme nalezli. Potom nezbude nic jiného než termostat umístit blíže.
   Pokud bliká, jděte s termostatem ke kotli a vyzkoušíme, jestli termostat dělá to co má tj. dejte podstatně nižší požadovanou teplotu než je měřená a kotel by měl za chvíli vypnout a zhasnout žlutá kontrolka s plamínkem (svítí – chci topit). Pozor na to tento termostat je chytrý a nefunguje jen zapnuto/vypnuto, ale snaží se o co nejmenší počet startů kotle a zároveň je zpoždění v komunikaci, takže reakce může být okamžitá, ale i 5–10min. Při testu mu dejte čas a nespěchejte. Pokud žlutá kontrolka nevypne, tak je problém v nastavení termostatu. Pokud žlutá kontrolka vypne a kotel poběží dál, tak je problém v kotli.
   Pokud nebude problém odstraněn, tak mi napište výsledek tohoto testu a podle toho budeme pokračovat dále.

   Test: Manuál teplota UT 49°C max. teplota UT konštanta 6 45°C, kotol po 20 min. nevypol. nastavená teplota miestnosti 18°C , skutočná teplota miestnosti 21,5°C. Režim auto nastavená PI regulácia. Konštanty nastavené následovne č.1-7°C, č.2-24°C, č.3-O, č.5-25°C, č.6-45°C, č.7 PI reg., č.10-10, č.11-2,5. Požadovaná teplota miestnosti 17°C. Kotol vypol. Teplota miestnosti skutočná 21,7°C potom nasledovalo zapínanie a vypínanie následovne vyp. 8,36hod.,zap. 8,40hod., teplota miestnosti 21,7°C, teplota UT 48°C, vyp.8,48, teplota UT-45°C, zap. 8,52 teplota UT-44°C, teplota miestnosti 21,9°C.

   Dobrý den, konstanty jsou nastaveny dobře. Z popisovaného chování je zřejmé, že kotel topí, protože termostat mu to „říká“. Protože jede na maximální teplotu, tak požadovaná teplota v prostoru musí být o hodně větší, než píšete. K vypínání kotle nedochází dosažením požadované teploty v prostoru, ale dosažením nastavené maximální teploty topné vody z kotle (UT). Doporučuji nastudovat návod na straně č. 9 – Manuální režim a případně si pohrát se žádanou teplotou v prostoru. Chyba bude nejspíše tam.

   Pán Valter chybu v komunikácii sme už odstránili. Servisný technik neodstránil preklenutie regulácie kotlovej teploty a tým nereagoval na teplotu nastavenú termostatom. už je to odstránené. teraz by som ho potreboval nejako vhodne ponastavovať konštanty a tú ekvitermiku pre správnu funkciu.

   Dobrý den, nastavení co jste mi posílal v předešlé korespondenci, se zdálo v pořádku. Nastavte tyto hodnoty a cca 3 dny počkejte. Poté vyhodnoťte, jak topení fungovalo poslední den, a při nevhodném chování mě kontaktujte a nastavení upravíme. Důležité údaje: vnitřní, venkovní teploty, teplota topné vody a nastavení parametrů.

Odesílatel: meta@gmail.com