Ekvitermní regulace s vlivem prostoru

   Dobrý večer, rád by som sa s vami poradil o ekvitermickej regulácii ovplyvnenej priestorom (referenčnou miestnosťou). Momentálne mi kúrenie riadi len ekvitermika, ktorá je na rýchlejšie zmeny počasia dosť pomalá, napr. keď je slnečný deň teplota vystúpi aj o dva stupne a zbytočne sa dom prehrieva. Pritom som už zmenil aj polohu vonkajšieho čidla zo severnej strany na juhovýchodnú, čo mi dosť pomohlo.
Mám vo vyhliadke termostat od elektrobocku https://www.elektrobock.cz/bezdratovy-termostat-s-ot/p240 , ktorý má aj automatickú reguláciu korekcie zvolenej krivky podľa referenčnej miestnosti. Termostat má vlastnú ekvitermickú reguláciu a môj kotol ju má tiež , tak neviem či by sa vzájomne nerušili.
Je tu však možnosť pomocou parametra na kotly odstaviť reguláciu závislú na vonkajšej teplote. Preto by som sa rád s vami poradil o tejto problematike regulácii pomocou vnútorného priestoru. Ďakujem vám vopred za vašu odpoveď.

   Dobrý den, použití ekvitermní regulace s vlivem prostoru je ve vašem případě opodstatněné, jen je potřeba si uvědomit, že prostorový regulátor vypne kotel, tudíž se netopí nikde (na to lidé hodně zapomínají), a proto nesmí být žádná místnost, která chce topit. Též je nutné počítat se setrvačností podlahového topení, což není váš případ.
OpenTherm komunikace je sice standardizovaná, ale výrobci si ji „ohýbají“ ke svým účelům, a proto pokud není regulátor odzkoušen na konkrétním výrobci, tak nemusí fungovat správně, proto při montáži postupujte tak, abyste mohl regulátor vrátit, když komunikace nebude pracovat správně, případně na to upozorněte při koupi.
Prostorový regulátor celkově přebírá řízení výstupní teploty z kotle (vypočítá podle zadaných parametrů, venkovní a vnitřní teploty teplotu topné vody a tu předá kotli a na tu kotel jede), takže nastavení ekvitermní křivky, časových programů atd. v kotli je ignorováno.
   Závěr: Jestliže je možné ostavit celé topení od teplotních zisků v prostoru, jsou použité radiátory a lze najít vhodné místo na osazení prostorového regulátoru, tak je jeho použití vhodné.

Dobrý deň, ďakujem vám za vašu odpoveď, budem sa riadiť vašimi pokynmi.

Dobrý deň, ešte by som sa rád spýtal akou formou reguluje tento termostat teplotu v miestnosti, myslím tým ako osciluje teplota okolo požadovanej, pomocou hystérie alebo PI regulácie? Z návodu mi to nie je úplne jasné. A či existuje ešte nejaká iná forma ovplyvnenia ekvitermiky priestorom. Ďakujem.

   Dobrý den, u regulátoru BT52 máte dvě možnosti regulace. První je JEN podle teploty v místnosti, kde je použita PI regulace (tu bych zde nevyužíval). Druhá možnost je ekvitermní regulace, kde prostorová teplota (rozdíl měřená – žádaná) upravuje výslednou požadovanou teplotu topné vody. Toto je nejlepší možnost, ale hodně závisí na správném nastavení parametrů.

   Dobrý den pane Valtere, ty dva oddělené okruhy prokonzultuji s topenářem, tak bych si to představoval. Nyní mě kolega tlačí do Flamcovent Clean Smart 3/4 pořípadě1''. Jaký je na tento produkt Váš názor, nejde jen o zbytečně investované peníze?

   Dobrý den, čím dál častěji se používají energeticky úspornější čerpadla s rotorem z permanentních magnetů a ty jsou (podle mých zkušeností) hodně háklivé na magnetické nečistoty (špony, rez atd.), takže pokud použijete nové čerpadla a netlačí vás hodně finance, tak bych ho osadil, jinak za dva tři roky budete mít nejspíše problém. Funkce odvzdušnění je jen takový příjemný bonus.

Odesílatel: gabriel@gmail.com