Ekvitermní řízení s prostorovou teplotou

   Dobrý deň, chcel by som sa Vás spýtať zase o ekvitermike. Mam doma radiátorové kúrenie, chápem nastavenie ekvitermickej krivky, že pri určitej vonkajšej teplote ohrieva vykurovacie vodu na určitú teplotu len neviem aký vplyv ma na krivku vnútorná teplota? Mam doma vitotrol 100 ot-nastavenie-snimanie vonkajšej a aj vnútornej teploty a chcel by som vedieť ako mam nastaviť krivku. Viem že je to u každej stavbe iné, ale som si všimol, že mi ide kotol dosť dlho napr. aj hodinu.
   Krivka bola nastavená na číslo 16, ja som ju znížil na 14, mal som teplo. Chcem sa Vás spýtať, čí je lepšie dať krivku na menšiu hodnotu, napríklad že pri 0 st. vonku je požadovaná teplota v miestnosti 21 st. a vyk. voda je cca 45 st. alebo je lepšie dať vyššiu krivku kde by bola vyk. voda cca 55 st. Viem že pre kondezak je lepšia asi nižšia teplota vody, ale myslím si že potom ide skoro stále, nebolo by lepšie zvýšiť krivku, aby sem tam vypol? Viem že si asi udržuje teplotu koly tepelnému komfortu, ale zdá sami že ide skoro stále. Čítal som aj vaše nastavenie krivky, ale nemám na OT položku korekcia krivky. Neviem či mate skúsenosti z daným OT, ale neviem ešte čo znamená diferencie spousteni čerpadla o 10st Celzia, akosi to mam vysvetliť, ďalej čo znamená letný režim vypnutý a ďalej - mez letniho režimu. Za info Vám vopred ďakujem, objednal som si aj Vašu knihu, trosku ma začala regulácia zaujímať. Želám veľa úspechov.

   Dobrý den, požadovaná prostorová teplota dělá paralelní posun křivky tj. korekci křivky. Aktuální prostorová teplota navyšuje nebo ponižuje křivku podle rozdílu nastavené a skutečné teploty v prostoru. Zjednodušeně bychom to mohli popsat takto: Podle venkovní teploty a nastavené ekvitermní křivky se spočítá teplota topné vody. K této se přičte nebo odečte paralelní posun podle rozdílu nastavené od základních 20°C. K této se přičte nebo odečte rozdíl nastavené a skutečné teploty v prostoru. Na výslednou teplotu kotel natápí.
   Nejhůře je palivo využito při startu kotle, takže čím kotel běží déle, třeba i na malý výkon, tím lépe. Křivka by měla být co nejmenší, abyste dosáhl požadované teploty v prostoru a kotel mohl běžet co nejdéle s co nejnižší teplotou topné vody.
   Protože ani v servisním manuálu k Vitotroll 100 OT není funkce vysvětlena, tak se můžeme jen dohadovat, co měl těmito parametry autor namysli. Protože Viessmann přebírá dokumentaci od výrobce a ten je Honeywell, tak se není čemu divit. Honeywell má často nic neříkající dokumentaci, která se i liší podle překladu. U jednoho snímače až po přečtení českého, německého a anglického manuálu a složení do celku (v každém bylo něco navíc) jsem pochopil myšlenku autora. Též může parametr dělat ve spojení s různými kotli, různé (podobné) funkce. Takže, závěr je takový, raději na ně nesahat, pokud to nebude nutné. Pokusím se o popis, co jednotlivé funkce podle mého znamenají (berte s rezervou).
  1) Letní provoz: 0 → vypnuto; 1 až 40°C → výstupní teplota na kterou kotel topí, pokud je aktivován letní provoz.
  2) Mez letního provozu: Teplota kdy dojde k odstavení topení, tj. je aktivován letní režim. Nejspíše to bude průměrná teplota za 3 dny s hysterezí cca. 1°C.
  3) Diference spouštění čerpadla: Toto může znamenat cokoli, ale viděl bych to na rozdíl požadované a skutečné teploty topné vody kdy dojde ke vpuštění topné vody do topného systému (čerpadlo, přepínací ventil), aby se kotel zahřál na provozní teplotu. Též to může být rozdíl topné a vratné vody aby kotel pracoval s optimálním teplotním spádem atd. Toto bude parametr pro nějaký speciální kotel nebo opět chyba překladu.

Odesílatel: rob@gmail.com

Komentáře

Vitotrol 100 OT

Dobrý den, prosím nevíte kde bych stáhnul servisní manuál k termostatu Vitotrol 100 OT, díky.

Mám vitodens 111-w riadený

Mám vitodens 111-w riadený vitotrol 100 OT/cm737 s tzv. ekvitermickou reguláciou podľa vonkajšej teploty. Niekedy potrebujem zapnúť iba prípravu teplej vody, niekedy potrebujem iba kúriť, inokedy potrebujem obe činnosti. V manuáli popisované vypnutie na kotli nefunguje nakoľko zrejme je kotol úplne ovládaný iba reguláciou. V regulácii neviem nájsť vypnutie prípravy TUV, vypnutie kúrenia (čerpadlo ide stále). Prosím o láskavé usmernenie. Ďakujem

Vitotrol 100 OT - odpověď

Vitotrol 100 OT není úplně vhodný na provoz kotle s ohřevem TUV. Doporučuji se poradit s vaším servisním technikem o záměně prostorového regulátoru za vhodnější typ.