Ekvitermní řízení s vlivem prostoru

Mám kotel Geminox 2,2-13Kw a po celém objektu podlahové topení. Potýkám se s problémem, že regulaci kotle mám v obýváku, který je prosklený, a jsou tam velmi vysoké sluneční zisky. Když nechám působit ekvitermní regulaci s vlivem prostoru, kotel vypne a v ostatních místnostech je zima. Takže jedu pouze na ekviterm křivka 5, ale problém mám s tím, že v přechodných obdobích v obýváku je teplota cca 22-23, ale v koupelnách teplotu na 24-26 nevytáhnu. Zatím zkouším ladit ale výsledek žádný.*  První předpoklad je, aby v obývacím pokoji (v místnosti osazení čidla) nebyl nijak regulovaný zdroj tepla (ne termostatické hlavice) a byl puštěn na maximum. Kotel má topit ekvitermě a ekviterm naštelován na nejchladnější místnost tj. kotel jede na maximální požadovanou hodnotu a místnosti se regulují jednotlivě (termostatické hlavice s odděleným čidlem, etatherm atd.), nebo nijak. TOLIK TEORIE.
*  Dále je podceňována otázka zaregulování průtoku v radiátorech, či podlaze. Pokud průtok v místnostech jako je ložnice, kde nepotřebuji tolik topit přiškrtíme, tak do koupelny se nám dostane větší tlak a tím tam budeme více topit. Po zaregulování průtoku se spotřeba tepla většinou rapidně zmenší, ale to neřeší oslunění místností. Jde o to, aby ve všech radiátorech či podlaze byl stejný teplotní spád tj. při dimenzování radiátorů 75/55°C tento teplotní spád byl na všech radiátorech stejný. Tímto víme, že tam teče co má. Potom nám topení topí všude, tak jak jsme chtěli a ekviterm stačí. Nesmějí tam být při zaregulování termostatické hlavice, nebo musí být otevřeny na maximum a dům musí být vychladlý. Toto je stejné i u podlahy jen teplotní spád je jiný. Potom ekviterm dostačuje i bez vlivu prostoru, osluněné místnosti bych řešil individuálně.
*  Dva termostaty zapojeny paralelně -- Jeden chce topit tak topím, oba dva vypnou tak netopím.
*  Nevím, co tam máte za prostorové čidlo, nebo termostat (pokud není mechanický tak má také čidlo) a nejde to z nějakého důvodu vyřešit regulací místností tak existuje elegantní řešení, ale je zapotřebí zjistit použité čidlo (samotné čidlo stojí pár korun a zabudovat jej do tanga záslepky je jednoduché). To řešení je v sério-paralelním zapojení čidel a to Vám bez žádné vyhodnocovací jednotky udělá průměr ze čtyř míst. Nevýhoda je, že musí být čtyři, nebo násobky čtyř, ale dají se dát dvě k sobě atd. Zapojení: dvě čidla zapojíme sériově (za sebou), další dvě zapojíme za sebou a tyto dvě dvojice k sobě zapojíme paralelně (vedle sebe) -- tím jsme udělali technicky průměr ze čtyř míst. Takto zohledníme obývák, koupelnu a chladnou místnost a tím uděláme průměr v bytě, ale platí, co bylo řečeno na začátku, že nesmí být místnosti regulovány a otevřeny na maximum. Ale je to jen průměr a supluje regulaci místností, proto by to chtělo najít stejně velkou místnost jako obývák ale neosluněnou. Toto řešení je jednoduché a laciné, ale je to o posouzení a nehodí se všude (spíše pro velké místnosti, kde teplota je rozdílná v prostoru).
Další řešení je jet ekviterm 5 a prostorově regulovat největší místnosti a tím se dostane na menší místnosti (koupelna).
Další řešení je ekviterm + regulace místností.
ZÁVĚR: Zregulovat průtok v podlaze, jet ekviterm. Osazení prostorového čidla či termostatu asi nebude ideální.


Předem chci poděkovat za rychlou odpověď. Jen pár poznámek na doplnění k mojí regulaci a kotli. Kondenzační kotel Geminox 2,2- 13 kW – modulace od 2,2 kW- regulace Siemens QA73 (s čidlem a možností vlivu prostoru + další funkce). Geminox mi nabízí 0,9 - 9,9 kW (výměna hořáku, modulace od 0,9) s tím, že si prodejce myslí, že budu minimalizovat počty startů a tím ušetřím. Předpokládám, že z pohledu výkonu by to neměl být problém. Myslíte, že to mám vyzkoušet?
Nyní jedu ekviterm 4 tj., žádaná teplota vody cca na 31 při 0°. Korekci mám nastavenou (když vycházíme, že křivky jsou nastaveny na 20° tak jsem jí posunul na 22,5°a teplotu zatím drží.
Další informace – podlahovka v celém domě cca 170 m2, ve všech místnostech termostaty které škrtí servopohony na rozvaděčích; nechal jsem pouze malou koupelnu dole na ekviterm ale neukázalo se to dobré, protože kotel stále vypínal a zapínal podle malinkaté koupelny- myslel jsem, že tím ušetřím hlavně v obýváku, kde mám zimní zahradu a při sluníčku i ve velké zimě prostor je vyhřátý. Nyní jedu obývák (otevřel jsem termostaty) + malinkatou koupelnu na ekviterm ostatní termostaty škrtím dle potřeby. Ale bohužel se mi zdá zbytečné topit obývák 70 m2 (ekviterm topí stále) když mám teplotu prostoru např. 26-27° díky sluníčku – ale musím kvůli ostatním místnostem. Co s tím? Podotýkám, že takhle velkou místnost mám pouze obývák pak je to 5 místností cca po 20M2.

Podle mého dobré řešení je toto.
*  Výměna hořáku za menší by byla jedině ku prospěchu. Obecně platí, že čím méně startů tím lépe, jak z ohledu životnosti, tak spotřeby.(úvaha prodejce je správná) Dostatečný max. výkon? Musíte počítat, že pokud se obývák rychle natopí při sluníčku, tak rychle zchladne, pokud nesvítí (to ukáže zima).
*  Prošel jsem si prospekty, které jste mi poslal, a došel jsem k tomuto závěru.
Prostorový přístroj bych nechal jen jako nastavovací přístroj a nepoužíval ho pro korekci ekvitermu tj. řádek 75 PŮSOBENÍ -- ŽÁDNÉ, řádek 76 -- NEAKTIVNÍ, řádek 77 ADAPTACE -- NEÚČINNÁ
Ve všech místnostech bych zachoval regulaci termostaty (i obývák a koupelna).
Jel bych na čistý ekviterm.
Od servopohonů bych si vzal informaci o otevření (nepíšete, které jste použil [termopohony je pod napětím - otevřen, přiřadím relé, relé sepne a dá informaci, že tato místnost chce topit]), a tato relé zapojil paralelně. To znamená, že jakmile bude nějaká místnost chtít topit tak se sepne kotel a poběží na ekviterm a pokud nebude chtít žádná místnost topit tak kotel vypne.
Na prostorovém ovladači nastavit ____ řádek 614 HODNOTA 1. (MANUÁL KOTLE 3.12 programový vstup LMU). Tímto jsme kotli řekli, že na tento vstup má zapojeno něco co ho vypíná (tel. hlásič, u nás regulace místností).
ZÁVĚR: Individuální regulace všech místností regulace kotle ekvitermní a vypínán od prostoru (nutno doplnit relé pro každou místnost).


Děkuji za odpověď. Jen pro info, posílám, jaké mám hlavice na rozvaděčích. Prostorové termostaty mám digitální Siemens REV 23- prospekt zatím nemám. Realizace Vašeho návrhu se mi zdá super – jen se chci zeptat, kotel bude řízen zapnout – vypnout – bude zachována plynulá modulace (viz přednáška Geminox)?

Tyto hlavice jsou ideální -- dvoupólová regulace tz. jen k hnědému drátu přidáte relé 230V nebo 24V a jeto. Paralelní zapojení kontaktu 11,14 u relé SCHRACK řada RT, nebo jiné. Programový vstup LMU používáme pro udání požadavku chci-nechci topit tz., že modulace hořáku by měla být zachována.
Podstatě jde o dálkovou náhradu hlavního vypínače kotle 0-I. Stoprocentní odpověď Vám dá jen prodejce, ale na 95% je to tak.


Děkuji za informaci, snad to bude O.K. Mohu mít ještě jeden dotaz? Momentálně jedu na ekviterm velkou místnost + chodbu (dohromady cca 80m2) ostatní doregulovávám termohlavicemi a termostaty (/cca 120 m2). V celém objektu jsem dle Vašeho návodu vyladil korekci + 2,5° + křivku 4. Voda žádaná při 0°je cca 30° a vytopí takto dům. To je super!! Podle výrobce má být křivka 7-8, ale to mám přetopeno. Ale chci se zeptat, zda je v pořádku, že výstupní voda je teplá např. 31° a vratná29°. Mám kondenzační kotel s automatickým řízením otáček čerpadla. Je to v pořádku, nebo není soustava správně vyvážená?

Pokud máte tento teplotní spád při natopeném domě, tak to bude asi OK, ale prověření uděláte dále popsaným postupem. Necháte dům vychladnout, aby podlaha předávala maximum tepla tz., že pracuje v projektovaných podmínkách. Odstavíte regulaci na topných hadech. V maximálních provozních podmínkách tam má být projektovaný teplotní spád. (40/30°C rozdíl 10°C) Jak se začnou natápět místnosti, tak bude předávání tepla menší a tím se zmenší rozdíl teplot. Vyváženost soustavy se projeví tak, že všechny hady budou mít teplotní spád stejný.
ZÁVĚR: Pokud je dům vychladlý a teplotní spád je velký a při uzavírání zón, nebo natopení místností, se snižuje, je vše OK. Vámi popsané křivky od výrobce jsou pro radiátory a jen orientační, aby se bylo od čeho odpíchnout.

Odesílatel: Pavel@beiersdorf.com