Evohome s Vitodens 100w

   Dobrý deň, chcel by som sa spýtať na Váš názor. Mám doma Vitodens 100w+radiatorové vykurovanie. Doteraz sme ovládali kúrenie s PT59 OpenTherm s vplyvom na vnútornú teplotu podľa ekv. krivky. Všetko šliapalo, len jedna miestnosť sa mi nechcela dokúriť.
   Teraz sme nainštalovali systém Honeywell Evohome s hlavicami HR92. Už len pri nainštalovaní hlavíc bez centrálnej jednotky som si všimol lepšie ovládanie termostatických hlavíc a dokonca sme mohli ísť len na ekv. krivku bez vplyvu vnútornej teploty. Kotol dokonca aj vypol, čo sa nám predtým nestalo, nakoľko sa jedná o veľký rodinný starší dom aj keď zateplený. Po nainštalovaní centrálnej jednotky sme dali spínanie kotla na spínacie relé, kde centrálna jednotka dáva signál pri požiadavke kúriť s každej miestnosti. Kotol je nadstavený na stálu teplotu 60st. Moja otázka je, čo by bolo podľa vás lepšie? Používať spínacie bezdrôtové relé a kotol mat na stálu teplotu (všimol som si aj cyklovanie hlavne ak je potreba kúriť len jeden, dva radiátory), alebo dať kotol na ekviterm. krivku bez vplyvu miestnosti a centrálna jednotka by bola využitá len na ovládanie hlavíc cez wifi. Jedná sa mi trosku o ekonomické riešenie a chránenie kotla. Ďakujem za odpoveď.

   Dobrý den, nainstalováním hlavic jste vyřešil důsledek ne příčinu nedotápění. Příčina je ve špatném průtoku přes jednotlivé spotřebiče, případně špatně nastavené čerpadlo nebo v méně pravděpodobnějším případě ve špatně zvolené velikosti radiátoru. Správným nastavením průtoků můžete ušetřit 10-20% plynu.
   Kotel cykluje pokud mu neodeberete vytvořený tepelný výkon. Ve vašem případě je minimální výkon kotle větší než odběr tepla jedním, dvěma radiátory. To odstranit nelze, ale můžete to posunout na co nejmenší období použitím ekvitermní regulace bez vlivu prostoru.
   Pokud zavřete všechny radiátory, tak přes kotel není průtok a kotli to nedělá dobře, takže by se měl kotel v tomto stavu blokovat.
Závěr + doporučení: Sundat hlavice a nastavit průtok jednotlivými spotřebiči na vyprojektovaný tepelný spád (popsáno v listárně nesčetněkrát). Nastavit správnou ekvitermní křivku a kotel řídit ekvitermně bez vlivu prostoru (ubrat dodávaný tepelný výkon kotle, pokud není potřeba). Nasadit hlavice a řídit je systémem Evohome. Systém Evohome blokuje kotel, pokud není otevřen alespoň jeden radiátor pro zajištění průtoku.

Odesílatel: rob@gmail.com