FW100 - řízení topení z dvou míst

Zdravim Vas, nasiel som na nete Vase stranky ohladne riadenia, tiez sa venujem riadiacim systemom ale skor svetla, zaluzie a pod, riadenie tepla velmi nie. Ale k veci. Stal som sa majitelom kotla Junkers CerapurComfort ( ZSBR 28-3A ) a mam ekvitermicku regulaciu FW100. Predtym som pouzival kotol Beretta SE 24 RAI s ekvitermickou regulaciou a doplnenym ovladanim. Regulacia bola namontovana v kuchyni a riadila 'denny' rezim kurenia a pridavny regulator REV22 od Landis&Staefa zapinal kurenie v noci podla izby v ktorej spi jedno dieta. Tieto programy boli nastavene v rozdielnych casoch, ktore sa prekryvali (spodok den, detska izba noc). Beretta umoznovala riadenie klasickym priestorovym regulatorom, ktory ked zapol tak kotol zacal kurit aj napriek vypnutemu programu na ekvitermike dole ale kurilo podla krivky v zavislosti na vonkajsej teplote. Rovnaky stav by som potreboval dosiahnut so zostavou Junkers. Skusal som pouzitie FB100, dialkove ovladanie pre FW100 ale po pripojeni preberie funkcie regulatora FW100 co sa tyka nastavovania programov a hodnot kurenia, takze sa zda ze ovladanie je mozne len z jedneho miesta. Tiez potrebujem v noci riesit utlm v obyvacej izbe, kuchyni a pod, kde je zbytocne kurit v noci na viac ako 19 stupnov. Predpokladam pouzitie hlavis HR20 od Honeywellu pripadne systemu Elmatherm, ktory ste popisoval na stranke. Viete mi odporucit riesenie, ktore by mi pomohlo s uvedenym problemom?Dobrý den, trochu jsem se porozhlídl a závěr je takový:
1) Podklady: regulátor FW 100

http://www.junkers.cz/doc/Instalnavody1/FW100_6720613435_CZ__instalacni_obsluzny_navod_.pdf
kotel ZSBR 28-3A
http://www.junkers.cz/doc/Instalnavody/CerapurComfort_ZSBR__ZBR.._3A_6720615836_02_CZ.pdf
Tyto regulace nejsou na takovýto druh řízení uzpůsobeny.
Vyzkoušejte kombinaci s připojovacím bodem pro prostorový termostat 230V v kotli, ale každý kotel se chová odlišně, pokud použijete TERMOSTAT ON-OFF +REGULACI pro plynulou regulaci výkonu hořáku (FW 100). Nejspíše se bude chovat jako POVOLENÍ/ZAKÁZÁNÍ provozu topení.
str. 16 - připojovací bod 30 - Připojení ON/OFF regulátoru 230 V
str. 36 - jak připojit prostorový termostat 230V
Nejspíše bych to řešil tak, že v dětském pokoji by byla regulace plynulá a od té by se odvíjela celková teplota v bytě a v kuchyni by byl TERMOSTAT ON-OFF, který by blokoval topení, pokud by byl prostor natopen. Je nutno odzkoušet funkci vstupu 230V.
2a) Osadit termostatické hlavice do místností a tím řídit teplotu v místnostech. FW 100 by bylo osazeno v kotli a dělalo maximální požadovanou teplotu topné vody pro radiátory podle ekvitermní křivky.
2b) Pokud požadujete řízení teploty v místnostech v čase, pak bych doporučoval individuální řízení místností Etatherm, které se Vám určitě brzo vrátí, taháte jen zvonkový dvoudrát (minimální náklady na kabeláž) a obslužný SW je zadarmo.
http://www.etatherm.cz

Dobry den, dakujem za odpoved. Este otazocka, ak si odmyslim komfort centralneho nastavovania radiatorov, nesplni mi rovnake riesenie aj hlavica HR20 od Honeywellu namiesto systemu Etatherm? V tom pripade si sice musim nastavit hlavice samostatne, ale odpadne mi tahanie kabelaze v dokoncenom dome. Na vsetkych radiatoroch inak mam termostaticke hlavice Herz od zaciatku ( 9 rokov ), len v miestach, kde predpokladam zmenu teploty v ramci dna by som pouzil inteligentne hlavice namiesto klasickych. Myslite, ze je to porovnatelne riesenie? (ak neratam komfort obsluhy).

Zdravím, toto je také řešení, ale nemám ho rád z těchto důvodů:
1) Nutno dokoupit baterie. Další investice navíc, která se ještě opakuje cca 1 za rok.
2) Cena. Hlavice je stejně drahá jako pro systém Etatherm, takže když k tomu připočtu baterie, tak jsem na stejných penězích jako bych koupil i řídící jednotku cca 4000. Z toho vyplívá, že není započtena jen kabeláž a ta je cenově laciná a dva dráty lze schovat okolo zdi s minimálním úsilím (sběrnice lze smyčkovat a různě větvit podle potřeby). U vytápení je každý zbytečný stupeň v prostoru znát na spotřebě plynu, takže tato investice se vám podle mého do 1–2let vrátí. Hlavice HR20 od Honeywellu je srovnatelné řešení, ale pokud bych byl ve stejné situaci, tak bych šel cestou Etathermu :-)

Odesílatel: peter@c.sk