Hybridní instalace plyn a tepelné čerpadlo

   Dobrý den, rád bych požádal o radu. Mam Vitodens 222-F B2TB 35K a kvůli situaci s plynem bych instalaci rad rozšířil o tepelné čerpadlo, v podstatě, aby vznikla hybridní instalace (obdoba VitoCALdens 222F). Prosím o odborný názor a případně zkušenost/doporučení.

   Dobrý den, to je otázka spíše na projektanta topení, a protože na to nemám zatím jasný názor, tak spíše jen pohled, jak se to na to nyní dívám já. Dalo by se to rozdělit na dvě části.
První je ekonomická otázka. Když vezmu náklady na projekt, tepelné čerpadlo, regulaci, která by tyto dva zdroje skloubila, topenářské zapojení, elektrikářské zapojení + nejspíše nová elektroinstalace (pořádný kabel pro TČ), tak se to nikdy nevrátí.
   Když si ještě představím situaci, že Rusko zavře plyn, tak tím se zároveň odstaví plynové elektrárny a kogenerace a následně bude naše republika elektricky sotva soběstačná (zatím 20% prodáváme do zahraničí), takže elektrická energie poletí nahoru a návratnost je už úplně v nedohlednu.
   Druhá část je otázka zajištění tepla. Taky jsem rád připraven, ale pokud dojde k vypnutí plynu, tak domácnosti budou bez plynu jako poslední (bude čas s tím něco udělat), ale tepelná čerpadla a montáž hodně zdraží a na řemeslníky se bude delší dobu čekat. Poté může nastat stav kdy budete bez topení. Chce zvážit, jestli je pro vás více důležitý první bod nebo dodávka tepla a jestli máte možnost jiného topení. Za mě, když další zdroj, tak nejlépe zvolit jiný zdroj, než je elektrika a plyn a v nynější situaci dát řeč s projektantem topení o možnostech, případně vyřešit projekt, aby to poté byla rychlá akce.

   Dobrý den, děkuji za reakci! Moje situace je taková, že kvalitní plynový kotel už mám 3 roky v provozu k plné spokojenosti a samotné tepelné čerpadlo nebylo pro mne tehdy reálné, kvůli litinovým radiátorům.
   Nyní ale hrozí, že plyn nebude vůbec anebo bude velmi drahý, takže řeším, jak plynový kotel doplnit o tepelné čerpadlo. Představu mám takovou, že v běžných teplotách by topilo a ohřívalo vodu čerpadlo a v nízkých teplotách nebo při nutné rychle teplé vodě by se přidal plyn.
Myslíte, že to je technicky možné? Umím si představit nějaké ruční přepínaní, ale cílem to určitě není, tím je samozřejmě automatické řízení. Děkuji!

Dobrý den.
 1) Technicky to možné je. Je to jen otázka peněz.
 2) Ruční přepínání jen v krajním případě s ohledem na bezpečnost a efektivitu.
 3) Celková investice se bude pohybovat ve stotisících. Předpokládám, že do toho nepůjdete bez projektu, jinak je zaručena nespokojenost a že nepořídíte laciné tepelné čerpadlo například z Číny, kde je to jeden vlečící se problém za druhým.
   Provozní náklady budou u tepelného čerpadla podobné jako u plynu, přírodu a vládu neošidíte, takže návratnost mizivá. Elektrická energie se udává v kWh, a i plyn lze přepočítat na kWh. Pokud si s tím dáte práci, tak vám vyjde podobná částka, hlavně při zdražení, která nás čeká při jakémkoli omezení plynu.
 4) Jediná věc, která mluví pro je, pokud plyn nebude (což by byl velký problém celostátně). Poté to budete muset nějak řešit a nejspíše za větší peníze než dnes, ale to už jsem popisoval minule.

Odesílatel: pr@atlas.cz