Hystereze termostatu T3

   Dobrý den, prosím o radu, zda se dá nastavit hystereze na termostatu Honeywell T3R.
Používám elektrokotel CosmoTHERM E jako náhradní zdroj vytápění. Termostat používám v manuálním režimu s nastavenou požadovanou teplotou. Je pro mě nežádoucí, aby kotel tak často spínal. Vyhovovala by mi hystereze 1°C. Děkuji za odpověď

   Dobrý den, u termostatu Honeywell T3 nelze nastavit hystereze, nicméně disponuje fuzzy logikou, která si podle chování prostoru (chvilku mu trvá, než se to „naučí“) upravuje četnost spínání. Dále lze v servisní nabídce nastavit minimální čas sepnutí (výchozí nastavení 1 min; rozsah 1-5min) a počet cyklů za hodinu (výchozí nastavení 6; rozsah 3-12).

Dobrý den, děkuji za odpověď, zkusím to nastavení.

   Dobrý den, jen připomenu obecné pravidlo, že bezdrátový termostat je bezdrátový kvůli nemožnosti kabeláže, a ne aby se mohl přenášet z místa na místo. U termostatu s fuzzy logikou to platí dvojnásob. Zvolte vhodné místo a tam ho stabilně umístěte.
   Jestliže vám teplota v prostoru velmi kolísá, tak by to chtělo zjistit proč se tak děje, abyste neřešil důsledek, ale příčinu (špatný průtok; předimenzovaný/nenastavený kotel nebo radiátor; jiné vlivy atd.)

   Dobrý den, termostat mám umístěný na stabilním místě, bez vnějších vlivů a poruch. Přesto dochází k velmi častému spínání, tedy kolísání kolem nastavené teploty.
Zaměřím se na kotel, snížím výkon kotle a změním hysterezi teploty topné vody.
Termostat je umístěný 1m nad zemí v obýváku, kde je podlahové topení. Teplota je tedy stabilní.

   Dobrý den, jako první je důležité zjistit, jestli je problém v prostorovém termostatu nebo v topném systému. Toto zjistíte jednoduše. Na prostorovém termostatu se u měřené teploty objevuje symbol plamínku, což je povel pro zapnutí kotle. Jestliže „plamínek“ cykluje zároveň s kotlem, je problém v termostatu. Poté sledujte, jestli kolísá i měřená prostorová teplota. Pokud ano, zjistěte proč (to by se nemělo dít) a napravte to, jestliže ne, budete muset upravit konstanty v servisní úrovni.
Jestliže kotel cykluje a symbol plamínku je stabilní, je problém nejspíše v průtocích (filtr na vodě, systémový nedostatek) nebo v nastavení kotle.

Odesílatel: a@magnetworks.cz