Jak začít s regulací...

   Dobrý den, studuji střední školu elektrotechnickou a zaujali mě PLC a řízení vytápění. Zajímalo by mě, kde bych měl začít, základy mám (senzory, apod.), ale stejně jsem začátečník a chtěl bych se posunout dále. Mohl byste mě prosím nějak nasměrovat.

   Dobrý den, dalo by se říci, že zrovna pro Vás byla psána má kniha Regulace v praxi (doporučuji přečíst). Když to vezmu podle sebe, tak ve vašem bouřlivém věku bych doporučoval studium praxí, protože koho by bavilo v mládí sedět u knížek ;-)
   Zkuste si najít někoho ve vašem okolí, kdo se tím živí a poprosit ho, jestli byste se mu nemohl dívat pod ruce. Je málo profesionálů, kteří odmítnou. Dozvíte se o oboru zábavnější formou, pochytíte věci, které v knížkách nenajdete, dotyčnému trochu pomůžete a následně při trochu snahy máte i o práci po škole postaráno. Jestli vás zajímá programování, tak budete vědět, i které řídicí systémy firma používá a můžete se na ně zaměřit. Jestliže nikoho nenajdete, což by byla hlavně pro vás škoda, doporučuji začít s řídicími systémy AMiT. Programovací prostředí je zdarma; je v češtině; je vytvořen průvodce první aplikací; plno aplikačních poznámek; internetové fórum pro sdílení poznatků a zkušeností, případně dotazů jak na support, tak na ostatní uživatele a hlavně ochotná technická podpora. Též já vám budu moci případně pomoci, ať už radou, tak kontrolou nebo úpravou software.
   Co se týká studia, tak plno věcí na internetu nenaleznete, na což se v dnešní době zapomíná. Já osobně jsem jezdil jednou do měsíce do vědecké knihovny v krajském městě a tam jsem si půjčoval knížky, které se věnovaly regulaci, řízení a elektrotechnice. Po prvních 30ti knížkách zjistíte, že většina textu se opakuje, ale vždy jsem našel minimálně jednu zajímavou myšlenku či postup k zamyšlení.
   Přeji Vám hodně úspěchů a obdivuji, že jste nesklouzl k IT a webovým technologiím jako většina vašich vrstevníků.

Odesílatel: pt@seznam.cz

Komentáře

Praxe

Bez praxe to jde těžko. Doporučuji jednoznačně ŘS Amit, protože stáhnete programovací prostředí zdarma. K dalšímu ovšem potřebujete řídicí systém. Bez něj nevíte, jestli Vám algoritmy pracují tak jak mají. Pro studenta je to trochu větší výdaj, takže doporučuji napsat ježíškovi, prohledávat aukro, apod. Abyste získal celkový obrázek o tom, jak se Vaše zařízení chová, využívejte další zdarma software ViewDet, který umí dělat grafy. Jenom grafy Vám prozradí vzájemné souvislosti v čase a pomůžou pochopit spousty věcí.

Praxe

Hlásil se mě nějaký student na praxi. Řekl jsem mu, že není problém a že si i slušně vydělá. Ale děláme od A do Z. Kabelové trasy, vrtání, sekání drážek, rozvaděč, připojení komponent výměníkové stanice, aplikační software, zameteme a vytvoříme spousty protokolů a jiných papírů. Řekl mi, že bude dělat maturitu a tak vrtačka a koště není nic pro něj. Věřte tomu, nebo ne, ale i zametat se dá několika způsoby a jestli to někomu, kdo ještě nic nedokázal "smrdí", tak nemůže svojí práci dělat dobře. Není totiž důležité co děláme, ale jak to děláme.