Jaký prostorový termostat

   Dobrý den, procházel jsem internet a hledal vše možné o problému/dotazu níže a narazil jsem na vaše stránky. Velice mě zaujali a rád bych využil vašich odborných znalostí v tomto odvětví, v kterém se já moc neorientuji.
   Bydlíme v menším dvoupodlažním domku a ten je vytápěn plynovým kotlem ProTherm Tiger 12KTZ. Při výstavbě domku nám byl k němu namontován automaticky termostat Siemens, nejspíše typ RAA 30. Bohužel nám k tomu nedali žádné papíry a na internetu jsem podle obrázků dohledal, že by to mohl být on.
   Chtěl jsem vás požádat o radu ohledně výměny tohoto termostatu. Ten co máme momentálně je v pořádku, ale rádi bychom ho vyměnili za nějaký, kde se dá nějakým způsobem programovat teplota. Stačil by nějaký jednoduchý, kde jde nastavit alespoň automatický pokles teploty o několik stupňů na noc a opětovné zvýšení teploty ráno. Jen jsem rychle prolétl nabídku a asi by mi vyhovovalo něco takového: http://termostaty.heureka.cz/salus-91fl/specifikace/#section
   Chtěl jsem vás tedy požádat o radu, zda je možné tento termostat u nás použít. Pokud ne anebo pokud myslíte, že je tento nevhodný/špatný, tak jestli byste mi nebyl ochotný poradit nějaký jiný, který by vyhovoval mému požadavku.
   A dále jsem se chtěl zeptat, jestli je možné provést výměnu svépomocí, nebo zda je lepší zavolat někoho z oboru? Elektřinu typu namontování nového světla doma běžně zvládám, ale přeci jen tohle je věc, kterou jsem v životě nedělal, tak se raději ptám. Za odpověď Vám předem moc děkuji.

   Dobrý den, když kotel vypnete hlavním vypínačem, tak můžete provést výměnu termostatu sám, i když byste správně neměl. Není na tom co zkazit, případně zavoláte a já vám pomohu po telefonu.
Vámi vybraný termostat můžete bez problému použít. Já osobně bych, ale preferoval lety odzkoušený a jednoduchý termostat CM 707, kdy můžete jednoduše přejít z manuálního do časového režimu a který má možnost více nastavených teplot https://products.ecc.emea.honeywell.com/cz/ecatdata/pg_cm700.html.

   Dobrý den, moc děkuji za vaši odpověď. Určitě dám na vaši radu a použil bych tedy vámi doporučený termostat. Dnes bych ho objednal a někdy po Vánocích bych ho vyměnil. Přeci jen raději počkám až po svátcích, kdyby se náhodou něco zkomplikovalo, tak abychom neměli studené Vánoce :) Pokud by to tedy bylo možné, tak bych využil vaši nabídky pomoci přes telefon. I když říkáte, že tam není co zkazit, přeci jen bych měl větší jistotu, kdyby mi radil někdo v těchto věcech zběhlý jako vy. Plně bych se vám přizpůsobil a zavolal bych vám v čas, kdy vám to bude vyhovovat a co nejméně zdržovat. Pokud by to tedy bylo možné, ozval bych se někdy po Vánocích a dohodli bychom se na případném přesném termínu.
Dejte prosím vědět, zda by vám to takto vyhovovalo a neobtěžovalo vás to?

   Dobrý den, termín je mi jedno, klidně se ozvěte. Dráty zapojte na svorky A, B (na pořadí nezáleží) a termostat nastavte. Mělo by to fungovat, případně mi můžete popsat topný systém a napsat nastavení servisních parametrů termostatů pro kontrolu. Neviděl bych v tom vůbec žádný problém a vždy máte možnost vrátit se provizorně zpátky k starému termostatu. NEZAPOMEŇTE vypnout kotel. Je tam sice malé napětí, ale stejně.

   Dobrý den, děkuji moc za odpověď. Zkusím to tedy sám a po instalaci bych vám pro jistotu poslal vámi zmíněné údaje pro případnou kontrolu. Ještě jednou vám strašně moc děkuju za pomoc a omlouvám se za zdržení.

   Dobrý den, tak vzhledem k tomu, že jste psal, že je to tak jednoduché, tak jsem se do výměny pustil už dnes. Vše snad proběhlo bez problémů, ale raději posílám obrázky na kontrolu, zda jsem tam neudělal nějakou chybu. V příloze najdete původní zapojení termostatu Siemens RAA30.16/GR a pak nové zapojení nového termostatu Honeywell. Můžete prosím mrknout, zda je vše v pořádku?
   Dále jsem se chtěl zeptat, zda mám nechat veškeré servisní nastavení jak je? V návodu je napsáno, že pro plynové kotle se to může nechat beze změny, ale někde jsem v diskuzích vyčetl, že je možná dobré snížit např. cyklování ze 6ti na 3 cykly za hodinu, aby se kotel tak často nespínal. Tak kdybyste měl třeba ještě nějakou radu s nastavením, tak bych byl velice rád. V příloze také najdete schéma našeho topení. Termostat máme pouze jeden v obyváku ve spodním patře a je nastavený přes den na 22° a v noci na 18°. Kotel má nastaven teplotu vody v radiátorech na 65° a teplotu vody na umývání na 55°. Kdybyste potřeboval ještě nějaké info tak dejte vědět.

Dobrý den, máte ideální nastavení. Kdyby teplota nepříjemně kolísala, tak můžete jít až na 6 cyklů za hodinu. Jediné doporučení je měnit baterie preventivně každý rok a dojet je třeba ve svítilně.

Dobrý den, děkuji za odpověď. Tedy z vaší odpovědi jsem pochopil, že mám ty cykly snížit na 3 za hodinu a teprve kdyby teplota pro nás nepříjemně kolísala, tak potom nastavit cykly na 6 za hodinu?

Dobrý den, já jsem to pochopil, že jste to už udělal. Jinak jste to pochopil správně. Čím méně cyklů, tím lépe.

Odesílatel: aba@centrum.cz