Je vhodné zvýšit výkon čerpadla

   Dobrý den pane Valter, chtěl bych vás poprosit o radu. Mám podlahové topení v poměrně rozlehlém domě, kde jsou 3 rozvaděče. Používám nový kotel Viessmann Vitodens 100-W B1HF-19 3,2-19 kW s ekvitermním řízením a vnitřním termostatem Vitotrol 200-E, který mám ale za to, že nic nedělá jen ukazuje teplotu.
   Nyní dotaz: Nejvzdálenější rozvaděč měl již dost chladnou vodu, tak jsem v nastavení kotle zvýšil otáčky. Lze tam nastavit minimální a maximální výkon čerpadla v procentech. Z výroby je myslím 40-60% já jsem nastavil 40-100% s tím, že by si to měl kotel teď řídit sám. Současně jsem však ponastavoval průtoky tak, že je teď v celém domě stejná teplota 20 C, což jsem chtěl. Průtoky jsem nastavil na rozdíl teplot cca 5C. Díky tomu všemu jsem mohl o dost snížit úroveň ekvitermní křivky a jsem teď na sklonu 0,4 a úroveň 0. Mohl bych jít ještě o úroveň níže. Nejsem si teď 100% jistý, že jsme to vlastně nezlepšil jen tím správním nastavením průtoků v celé domě a že změna na čerpadle na tom neměla žádný vliv, popřípadě měla, ale negativní.
   Je dobré takto ponechat nastavení maximálního výkonu čerpadla na 100% nebo bych s tím měl ještě něco dělat, když si to stejně řídí kotel sám. Proč je z výroby nastaveno jen maximum na 60%. Teď když byly teploty okolo 10 C tak kotel ne vždy jede bez cyklování. Moduluje někde na 8,5% a někdy by to chtělo asi i méně, nemůže to být také tím, že je třeba rychlost oběhu vody příliš vysoká? Co je považováno za nevhodné cyklování kotle? Jsou to např. více než 2 cykly za hodinu? Děkuji vám za odpověď.

Dobrý den, začnu od konce.
Osobně si myslím, že ve vašem případě (nikde to není určeno), pokud kotel necykluje vícekrát než 6x za hodinu a teplota topné vody se pohybuje v pásmu 5°C (například mezi 30 a 35°C) při jarních a podzimních venkovních teplotách, tak je vše OK.
   Obecně se pracovní bod čerpadla navrhuje na 2/3 maximálního výkonu (v předešlých dobách 3stupňových čerpadel je projektant topení navrhl tak, aby čerpadlo dávalo požadovaný průtok při daném tlaku na druhé otáčky; třetí byly rezerva). Toto bude platit nejspíše i u čerpadla ve vašem kotli. Výrobce vezme nejčastější použití kotle, přidá 1/3, navrhne čerpadlo a nastaví ho na cca 60 až 70 procent podle použitého typu čerpadla. Výkon čerpadla si bude kotel hlavně ubírat při nízkém teplotním rozdílu teplá/vratná voda (teplotní spád).
   Píšete, že máte rozsáhlejší dům, takže je možné (není to typická velikost domu pro tuto velikost kotle), že 100% výkonu opravdu potřebujete (přidáním výkonu na čerpadle jste to určitě nezhoršil). Nejvíce jste topnému systému pomohl zaregulováním průtoků jednotlivými spotřebiči, ale jedná se o uzavřený topný systém, takže každá změna se projeví v celém systému a je nutné s tím počítat, takže i přidání výkonu čerpadla mohlo mít pozitivní vliv. Pokud máte nastaven 100% výkon, teplotní spád je 5°C a nikde „nehučí“ trubky velkým průtokem, tak to můžete nechat nic se nestane. Pokud byste chtěl ušetřit trochu elektrické energie, tak můžete výkon čerpadla ubrat, tak aby správně topil i nejvzdálenější had s největším odporem (většinou nejdelší), ale poté budete muset všechny hady povolit (skoro ve stejném poměru), protože bude menší dynamický tlak i průtok a opět si pohrát s teplotním spádem.
Pokud jsem něco nevysvětlil dostatečně prosím o očíslování otázek.

Odesílatel: jm@kubtec.com