Junkers EasyControl CT 200

   Dobrý den, opět jsem bezradný, a tak zkouším štěstí u Vás. Aniž bych chtěl používat ekvitermní regulaci, jsem donucen, jelikož systém Bosch EasyControl CT 200 (set chytrého modulačního termostatu a 3ks elektronických hlavic) se po připojení termohlavice automaticky přepne na ekvitermní režim a tento již nejde vypnout. Celkem jsem asi pochopil, že u ekvitermní křivky se nastavuje u patního a koncového bodu vnější teplota a odpovídající teplota topné vody (např. +20°/20°, -15°/75°), plus korekce (poloha) křivky. Ovšem absolutně nechápu, jak tuto teorii aplikovat na nastavení EasyControl, kde jsou tyto parametry:
Vliv prostoru: <žádný/nízký/střední/vysoký>
Patní bod koncové (patrně má být topné) křivky:
Koncový bod topné křivky:
Min. teplota přívodu:
Max. teplota přívodu:
Dává Vám to nějaký smysl? Kotel: Junkers ZWBR 30-3. Děkuji

   Dobrý den, smysl to dává, pokud máte připojené venkovní čidlo, protože pokud regulujeme teplotu topné vody podle venkovní teploty, a tím i výkon, tak kotel pracuje v ideálním režimu (čím chladnější voda tím lépe). Pokud ho nemáte, tak ho budete asi muset doplnit. Podle mého, vás chce tímto výrobce donutit k jeho instalaci a použití ekvitermní regulace (prostřední článek k efektivnímu řízení kotle), když už jste si koupil poslední článek řetězu pro optimalizaci provozu kotle.
   Podle toho, co jste napsal bych odhadl nastavení takto: Vliv prostoru na ekvitermní křivku: jestliže máte jen ty tři radiátory, tak vliv = vysoký; jestliže máte i další prostory k vytápění (kde nejsou elektronické hlavice) a dobře nastavíte ekvitermní křivku, tak vliv nízký nebo žádný. Patní bod: Je počáteční bod ekvitermní křivky; nastavuje se v rozsahu (20-25°C); zatím ho nechte na 20°C. Koncový bod ekvitermní křivky: tímto bodem realizujete sklon ekvitermní křivky (v tomto případě přímky); nastavte na maximální teplotu počítanou pro radiátory; pokud nevíte nechte na 75°C. Min. teplota přívodu: předpokládám, že se jedná o minimální požadovanou teplotu pro topení; nechal bych ji na výchozí hodnotě. Maximální teplota přívodu: pokud budete muset koncovým bodem hnout tak, aby byl velký sklon, ale teplota by přesahovala maximální do radiátorů, tak tento parametr požadovanou teplotu „zařízne“ na této hodnotě; nastavte na maximální teplotu počítanou pro radiátory; pokud nevíte nechte na 75°C.
Bez návodu a fotek nejsem schopen více říci.

   Dobrý den, děkuji za vyčerpávající odpověď.
Zapomněl jsem napsat, že termostat si stahuje teplotu z internetu, takže se obejde bez venkovního čidla. Nicméně se internetové hodnoty běžně liší od reálu klidně i o 4 stupně (momentálně zobrazuje 4°, venku je 8,1°), takže nevím, nakolik je pak ekvitermní křivka ještě efektivní.
   Mezitím jsem dostal odpověď od podpory Bosch, že se jedná o současnou logiku regulace (?) a že mohou přislíbit, že funkce řízení podle teploty (v kombinaci s hlavicemi) se připravuje a bude doplněna.
   Nastavil jsem parametry dle Vašeho doporučení, akorát už nevím, jaká byla výchozí hodnota min. teploty přívodu (aktuálně je 19°). Problém je, že žádný návod k obsluze nejspíš ani neexistuje.
   Aktuálně je největší potíž v tom, že nedokážu docílit toho, aby naměřená teplota v obýváku odpovídala teplotě nastavené (požadované) - je o stupeň až dva nižší, maximálně se tedy přiblížím na rozdíl 1°, i když nastavím koncový bod na maximum 90° (strmá křivka). Zkoušel jsem to ale s patním bodem 25°.
Nevím přesně, jaké fotky máte na mysli.

   Dobrý den, min. teplotu přívodu dejte na 20°C. Toto nastavení se projeví na jaře, až se bude jen trochu dotápět.
Jako další krok zkuste nastavit vliv prostoru na střední.
Možná regulace funguje tak, že nastavená teplota je žádaná maximální, tj. teplota se pohybuje v rozmezí žádaná a (žádaná mínus něco např. 1°C). Zkuste nastavit požadovanou teplotu o 1°C větší a uvidíte, jestli dosáhne toho, co chcete. Pokud ano, tak není „problém“ v topné křivce, ale ve vlastním algoritmu regulace.
Fotky dobré (ty jsem chtěl), ale bez návodu s popisem parametrů se můžu jen dohadovat o jejich funkci (není to vždy jednoznačné, protože názvosloví není u výrobců jednotné).

Odesílatel: mat@gmail.com