Junkers FM100 hlásí mráz

Príjemný večer. Natrafil som na internete na Vašu stránku ohľadom problémov s reguláciou vykurovania. Chcel by som Vás poprosiť o Váš názor, alebo radu. V rodinnom dome mám vykurovanie kotlom na tuhé palivo so samostatným obehovým čerpadlom, asi pred rokom po plynofikácii obce som dal namontovať aj plynový kondenzačný kotol Junkers Cerapur Comfort ZSBR-28-3A. Kotle mám vzájomne prepojené pomocou spätných klapiek a ventilov. Ak vykurujem kotlom na tuhe palivo a vonkajsia teplota klesne pod -5C zapne sa nepretrzite na plynovom kotli cerpadlo vykurovania(protimrázová ochrana) a tým sa vlastne nahrieva plynový kotol s vykurovacej sústavy a bežia obe čerpadlá, aj keď priestorová teplota na termostate (FW100) je oveľa vyššia ako navolená požadovaná teplota. Plynový kotol je umiestnený v garáži, kde je minimálna teplota nad 10C takže zamrznúť by nemal, nasávanie a vývod je riešený cez vonkajší múr. Je možné nejako vypnúť, alebo ináč nastaviť čerpadlo vykurovania na plynovom kotli?Dobrý den, prošel jsem podklady pro vámi udané typy a jednoznačnou odpověď vám nedám.
První věc je uvědomit si, že pokud odstraníte mrazové ochrany a nebudete topit v kotli na pevná paliva, tak může dojít k zamrznutí, jak kotle, tak i někde v topném systému (průchody trubek zdí jsou někdy dost choulostivé na mráz a pokud voda stojí, tak je tato hodnota i nad nulou). Chcete-li toto riziko podstoupit (pozor padá v případě poškození kotle záruka), tak musíte zjistit, jestli toto zapnutí dělá samotný kotel nebo prostorový regulátor FW100.
Prošel jsem instalační návod kotle a vyřazení mrazové funkce jsem tam nikde nenašel. Jediná popsaná možnost je otočení regulátoru na vločku tj. na letní režim viz návod str. 45.
http://www.junkers.cz/doc/Instalnavody/CerapurComfort_ZSBR__ZBR.._3A_6720615836_02_CZ.pdf Tímto by měla být vyřazena protimrazová ochrana sepnutá jak z kotle, tak z regulátoru FW100.
U vlastního regulátoru FW100 jsem našel zmínku o protimrazové ochraně v tomto znění str. 48:
http://www.junkers.cz/doc/Instalnavody1/FW100_6720613435_CZ__instalacni_obsluzny_navod_.pdf Pokud venkovní teplota klesne pod nastavenou mezní teplotu protimrazového režimu, čerpadlo vytápěcího okruhu se zapne (protimrazová ochrana zařízení). Protože každý regulátor to má jinak, tak tyto protimrazová opatření můžou být aktivní i při natopení v místě prostorového regulátoru (počítá se, že jinde to může být jinak). Podle návodu můžete zkusit teplotu ponížit a uvidíte, jestli to pomůže.
Být na Vašem místě, tak bych kontaktoval technika, který vám uváděl kotel do provozu a tuto situaci s ním konzultoval. Myslím si, že cena servisního zásahu nebude vysoká a budete mít jistotu, že se nic nestane. Zároveň může provést vyčištění kotle, které bych z důvodu umístění v garáži doporučoval provádět každý rok.


Príjemnú nedeľu. Ďakujem za odpoveď, aj za venovaný čas pri prechádzaní podkladov. Skúšal som už skôr prepnúť regulátor vykurovania na vločku (letný réžim), ale čerpadlo vykurovania a protimrazová ochrana sa nevyradili, je to tak zrejme nastavené výrobcom. Neviem či sa to nedá meniť servisným technikom, niečo som našiel v návode CerapurComfort_ZSBR__ZBR.._3A na str. 53. Ak nezapne vykurovacie čerpadlo na plynovom kotli, neprechádza cez neho horúca voda z vykurovacieho systému (ak kúrim na pevné palivo). V plynovom kotli je teplota vykurovacej vody asi 13C, ak klesne vonkajšia teplota pod -5C, zapne sa na nom vykurovacie čerpadlo a teplota vykurovacej vody dosť rýchlo vystúpi na 50C (niekedy aj viac). Neviem či to nejako nemôže poškodzovať plynový kotol, alebo či mu nevadí, že beží aj vykurovacie čerpadlo pri kotli na pevné palivo (vlastne v tom istom vykurovacom obehu). Väčšinou plynový kotol v zimnom období vypínam, ale neviem či náhodou nemôže zamrznúť pri silných mrazoch napr. či nenaťahá mráz cez asi metrový komín a pod., teplota v garáži je okolo 10C. Ešte raz ďakujem za ochotu, asi sa budem musieť poradiť s technikom-ak pomôže.

Dobrý den, vyřadit tato funkce podle mého jde, ale bude dobře schovaná, tak aby to nedělal kdokoli a nedošlo k poškození kotle. Parametrem na str. 53 si podle mého nepomůžete, ale je to ze všech asi nejlogičtější volba, která stojí za vyzkoušení.
Kotli se nic stát nemůže, jen topný systém nechodí úplně ekonomicky.
Opravdu nejlepší volba je se poradit se servisním technikem kotle a problém vyřešit. Pokud nepomůže, pokusím se kontaktovat místní plynaře a pomohu vám s řešením.

Odesílatel: jan@gmail.com