Kondenzační kotel 3

   Dobrý den p. Valter. Mohu po delší odmlce zase poprosit o názor.
Jen v kostce připomínám KK Junkers Acu smart ZWSB 30-4 E, žebrové staré radiátory, 2mokvali, hodně vody v systému, regulátor základní CR 10. Jistě víte, viz naše komunikace.
   Moc "radosti" s kotlem zatím není a včera už po 4 měsících od spuštění chybová hláška a porucha docela brzo… Závada H16 tam spadá: signály teplotních čidel jsou příliš rozdílné, kontrola čidel, čerpadla atd.
   Přijel servisák, vyresetování nepomohlo. Tak musel nastavit, až tovární nastavení pak se šoural v menu a kotel nahodil. Bohužel proč se odstavil kotel a vyběhla porucha, nevěděl. Ale myslí si, že závada se objevila ve spojení s ohřevem vody. To asi ano protože kotel se odstavil v době, když manželka napouštěla do dřezu teplou vodu. Chci se tedy zeptat, což mi trochu zarazilo.
   Jeho závěr jen že ten 30kW kotel (který byl hlavně zvolen kvůli spolehlivému ohřevu vody k napuštění vany i na to jsou i tyto kotle doporučovány) je strašně výkonný, malý výměník si nedokáže s tak rychlou výrobou teplé vody poradit, proto asi? Díky čidlům vznikla i porucha. Proč až najednou po 4 měsících?
   A že stejně těch 30kW na bez problémové napuštění vany bude problém a je to úplně jedno, tak mi stáhnul výkon pro teplou vodu na 20 kW, že to vyjde nastejno…
   Tak nevím, jestli má pravdu, to se mohl rovnou koupit kotel slabší, a proč tyto kotle vyrábí… Bohužel, zda to bez problému zvládne napustit vanu ke koupání, jsme za 4 měsíce nezjistili. Obě koupelny jsou v rekonstrukci a teplá se používá jen zatím v kuchyni. Prosím, co si myslíte o jeho názoru a kroku Vy.
   A druhá věc co mi hlavně zajímá. Ptal jsem se, zda nastavení pro kotel (topnou část) nechal stejně. Řekl, že ano jen položku "Doba doběhu čerpadla vytápění" změnil z 3 minut (z výroby) na 20 minut? Bohužel mu zazvonil telefon a musel utíkat a už mi to neobjasnil proč, nebo co to má za přínos a efekt…
   Zda si to vysvětluju správně, tak se to bude chovat tak, že po vypnutí kotle bude čerpadlo ještě 20 minut honit vodu (proti původním 3 minutám) až vlastně vodu v tělesech úplně schladí. Což by u mě bylo kontraproduktivní, protože když mám hodně vody v systému a tělesech trvá docela dlouho, než se to nahřeje a pak to čerpadlo 20 minutami rychle zase zchladí. A zase pracné nahřívání. Myslím, že u mě efekt nula! To si myslím, že když ten systém byl nahřátý, tak po vypnutí kotle měl aspoň dlouho setrvačnost teploty díky množství vody. Ale třeba si to vysvětluju špatně a těch 20 minut doběhu co nastavil (proti 3 minutám) má jiný smysl. A tím Vás prosím o vysvětlení.
Jináč se omlouvám za román jako vždy, ale Vás prosím jen o stručné vysvětlení dotazů.

   Dobrý den, navrhnout správně moderní kotel není sranda a nejde si myslet, že to dokážete sám, či montážní firma topení. To dopadá nevalně a může to být i váš případ. Náprava nebývá nikdy ideální a někdy je i nemožná (to asi nebude váš případ). Existuje profese projektant topení a který má na to vzdělání a kvalifikaci (dříve jste si taky mohl postavit rádio ve srovnatelné kvalitě jako výrobce, není to už doma nezvládnete) a jen TEN vám navrhne kotel správně (i já bych si ho nechal navrhnout profesionálem topení), ale to vám nepomůže, takže k vašim dotazům:
 1) Proč po 4 měsících: došlo ke shodě více provozních událostí, které se kotli nelíbili. Takto na dálku to nelze říci, ale nejspíše se to bude opakovat. Jde jen o to, jak často.
 2) Proč takové kotle vyrábí: je moc rozdílných staveb, použití atd. Jak jsem psal, není dnes v laických silách správně navrhnout kotel.
 3) Doběh čerpadla: Tato hodnota znamená doběh čerpadla po vypnutí hořáku z důvodu vychlazení hořáku, aby nedocházelo k jeho přehřátí. Minimální čas je 2min. Ve vašem případě nastavení mezi 5 a 20min je v pořádku. Vyrobené teplo v topném systému zůstává, nikam se neztrácí, jen se může rychleji předat do vytápěného prostoru, takže můžou radiátory rychleji chladnout. Ale prostor se trochu přetopí, takže zase bude delší přestávka v zapálení kotle. Jediná energie, která bude spotřebovaná navíc je spotřeba čerpadla, které poběží déle, ale v moderních kotlích jsou úsporná čerpadla, takže toto navýšení je zanedbatelné. Za mě v pořádku. Moderní kotle jsou „sofistikované“ kotle a o to jsou háklivější na provozní podmínky, takže nezbývá nic jiného, než mu je vytvořit, proto se pořád opakuje téma správné volby kotle.

Odesílatel: Md@seznam.cz