Kotel Atmos, regulace výkonu ventilátoru + regulace Adex

   Dobry den pane Valter, mohu Vás poprosit o radu-pomoc? Lze připojit ke kotli Atmos c20s regulaci výkonu ventilátoru a teploty spalování? Vadí mně, že ventilátor běží 100% nebo vůbec. Nedokáže se regulovat dle teploty v kotli nebo teploty spalin. Druha otázka – jakou regulaci použit na regulaci topného sytému s čtyřcestným ventilem ESBE 141, servo ARA 663, Honeywell cm707, 2x Grudfos UPS 25/40? Bohužel, měl jsem pozvaného topenáře k sobě domů (2 byt. jednotky nad sebou). Upravil systém topení tak, že vymontoval Laddomat 21 a nainstaloval výše uvedeny systém s řídicím systémem Adex comfort 03. Bohužel, na moje upozorněni, že řízení Adex mě nevyhovuje a rád bych ekvitermní řízení mikroprocesorové s nějakým ukazatelem stavu teploty mě bylo řečeno, že si mám připravit 12–15tis. Je tedy nějaký ekvitermní regulátor (PI-PID), který mohu jako"laik" namontovat a vyměnit za ADEX?

   Dobrý den, máme tady plno otázek, ale ne všechny odpovědi se vám budou líbit :-)
 1) Lze připojit ke kotli Atmos c20s regulaci výkonu ventilátoru a teploty spalování?
   a) Ano lze připojit regulaci výkonu ventilátoru, ale to umějí jen dražší a propracované regulátory. Protože se jedná o kotel malého výkonu, tak návratnost investice do tohoto řídicího systému je velmi špatná. Návrh regulace viz níže.
   b) Teplota spalování je regulována mechanickým regulátorem tahu na kotli. Tato teplota by měla být konstantní cca. 80°C (nejlepší účinnost) a následný odběr tepla do objektu regulovat nějaký řídicí systém podle potřeby.
 2) Výměna Laddomatu za sestavu s čtyřcestným ventilem byla zbytečná, ale pokud vám ho odečetl z ceny, tak byla výhodná. Laddomat má jen jednu funkci tj. hlídání teploty vratné vody, pro větší životnost kotle. Sestava s čtyřcestným ventilem plní jak funkci Laddomatu, tak možnost regulovat teplotu topné vody do objektu, což je výhodné, ale dražší z důvodu nutnosti osadit řídicí systém.
 3) Adex je též s ohledem na cenu kvalitní regulace, která když se dobře nastaví, tak splňuje všechna vaše kritéria kromě uživatelského zobrazení. Ideální zapojení: Venkovní čidlo a využití funkce ekvitermní regulace teploty topné vody do radiátorů/podlahy. Prostorový termostat nejlépe Honeywell CM 707, který říká regulátory chci/nechci topit a vidíte zde, podle mého, všechny potřebné údaje (jako laik). Použít akumulační nádrž pro ukládání přebytků pro pozdější použití, když vám hoří kotel, ale zrovna není potřeba teplo pro vytápění.
 4) Při požadavku na uživatelsky komfortnější a „vymakanější“ regulaci, se cena, kterou vám topenář řekl na spodní hranici a spíše bych počítal s větší investicí. Pokud je Adex správně nastaven a opravdu vám nevyhovuje, tak bych vám doporučil tyto varianty:
   a) Regulátor přímo od Atmose - http://atmos.cz/czech/ekvitermni-elektronicka-regulace
   b) Regulátor cenově a funkčně srovnatelný. Tento používáme my pro jednoduché aplikace. Nevýhoda obou regulátorů je, že jsou předprogramované, tudíž topenářské schéma se musí 100% shodovat s aplikací naprogramovanou v regulátoru. https://www.cee.siemens.com/web/cz/cz/corporate/portal/home/microsites/Pages/Albatros2-RVS.aspx ,
http://www.zefin.cz/cs/Produkty/ekvitermni-regulatory/
   c) Volně programovatelný řídicí systém, kde lze udělat cokoli podle přání zákazníka. Zde se už pohybujeme cenově zhruba na dvojnásobku předprogramovaných regulátorů.
 5) Výměnu ani zásahy do řídicích systémů jako laikovy nedoporučuji, že protože podle mých zkušeností v 90% případech zákazník regulaci uškodí. Doporučuji si pozvat odborníka a prodiskutovat s ním stávající stav, případně mnou navrhované řešení.

Odesílatel: ivan@seznam.cz