Kotel netopí podle topné křivky

   Dobrý den, narazil jsem na vaše stránky, a měl bych takový dotaz ohledně plynového kotle Vaillant Ecotec Plus 146/5-5 a regulace multiMATIC 700. Mám podlahové topení s vše nastaveno podle projektové dokumentace, ale problém je, že při nastavení ekvitermní regulace, bez užívání vnitřní teplo. Mám nastavenou křivku pro topení 0,4 teplotě 0 stupňů, při které by mělo jít do podlahy voda o teplotě 32 stupňů. Bohužel kotel jede, ale bohužel o 3 stupně více než by měl. Kotel by už dávno neměl topit, pokud dobře chápu. Nevíte prosím, co by mohli kde nastavit. Děkuji moc za odpověď.

   Dobrý den, pro případnou další komunikaci potřebuji více informací. Zejména přený typ multiMATIC například VRC 700/6; nastavení všech relevantních parametrů.
Při ekvitermní regulaci bez vlivu prostoru se požadovanou teplotou v prostoru nastavuje její paralelní posun. Typoval bych, že máte nastavenou „Denní teplotu topení“ na 21°C. Zkontrolujte a případně nastavte:
 Denní teplota topení: 20°C (základní nastavení bez korekce topné křivky)
 Noční teplota topení: 20°C (pro jistotu, že máte použit časový program)
 Adaptace topné křivky: Ne
 Připojení pokojové teploty: Žádný
Poté by měl kotel topit na teplotu topné vody vypočítanou topnou křivkou.
Toto platí, pokud kotel jede trvale o 3°C vyšší teplotou topné vody. Pokud cykluje může být problém jinde. Poté bych potřeboval více informací o jeho chodu.

   Dobrý den. Děkuji moc za informace. Přesně tak měl jsem nastaveno 21 stupňů, kterou mně nastavil servisní technik ještě před začátkem sezony. Bohužel technik asi nevím přesně jak to má fungovat a pořád mně tvrdil, že to má tak být, a proto jsem hledal, až jsem narazil na Vaše stránky. Ano přesně typ je VRC 700/6. Nastavil jsem tedy jak jste popsal a kotel začal topit přesně jak má podle teploty kterou je potřeba. Jenom jsem zjistil, že teplota v pokojích, která je vypočítá od projektu se všude liší cca o 2 stupně. Je lepší hýbnout topnou křivkou která je taky podle tepelných ztrát domu při -15 stupňů nebo průtokem na topných hadech?
Parametry, které jsou nastaveny:
 Zpoždění prozámrzu – 0h
 Průběžné topení – vyp
 Adapt. topná křivka – ne
 Vypínací mez venko. T – 10 stupňů
 Topná křivka – 0,35
 Min. Teplota – 15 stupňů
 Max Teplota – 45 stupňů
 Režim Auto vyp – noční tep
 Připojení pokojové teploty – žádný
 Připojení zóny – VRC700
Koukal jsem, že mohu za vaši radu poslat nějaký příspěvek, je to možné? Děkuji za další odpověď.

   Dobrý den, jestli je v topných hadech projektovaný teplotní spád (optimální provoz spotřebiče tepla), tak bych průtoky nehýbal. Topnou křivku upravte podle návodu jvalter.cz/sites/default/files/soubory/ladeni.pdf.
   Pokud chcete přispět na provoz webu, tak informace jsou zde jvalter.cz/podpora-spokojenych-uzivatelu.

   Dobrý den. Děkuji za odkazy. Ještě jeden dotaz, teď když teplota venku klesla, tak klesla i potřebná voda pro topení, ale kotel stále topí o 1 stupeň více oproti požadované. Zatím jsem nic neměnil od té doby, co jste doporučil, jak nastavit. Myslel jsem, že kotel by měl vypnout a nehořívat už. Teplotní spád se teď drží na 4 stupních. Pochopil jsem správně, že teplota spádu vypočítána v projektu pro teplotu 20 stupňů, mám 38/32 tak křivka 0,35 je správně? V tabulce je uvedeno v manuálu uvedena 0,4 a při -15 je voda už 40 což je už moc oproti projektu.

Dobrý večer, hodně věcí k upřesnění:
 1) Když klesla venkovní teplota, tak měla stoupnout potřebná voda pro topení…
 2) 1°C nic není a je v toleranci regulace výkonu hořáku.
 3) Při ekvitermní regulaci topí kotel neustále na požadovanou teplotu, aby v reálném čase kompenzoval teplené ztráty domu. Až budou tepelné ztráty domu menší, než je minimální výkon hořáku, tak bude docházet k nárustu teploty topné vody kotle, kterou nebude moci kotel kompenzovat, poté dojde k vypnutí a následnému cyklování kotle (jaro/podzim), ale to je pro vás takové nutné zlo, ne žádoucí režim.
 4) Teplotní spád máte 4 K na místo projektovaných 6 K, takže bych průtok přiškrtil na tento teplotní spád. Bude studenější vratná voda a tím lepší účinnost kotle.
 5) Neviděl jsem váš projekt. Pokud tam máte napsáno 38 / 32 / 20 nebo není uveden, tak je teplotní spád spočítaný na teplotu místnosti 20°C.
 6) Výpočty jsou potřebné, ale realita je závislá od kvality montáže a držení se projektu. Dva stupně na topné vodě jsou maximálně jeden 1°C v prostoru. Zatím bych tuto křivku nechal (jsme hodně blízko nebo na správné křivce), pokud budete prostorová teplota při nízkých venkovních teplotách kolísat, tak můžete kdykoli upravit podle návodu.

Odesílatel: matys@seznam.cz