Kotel pro malý byt

   Dobrý den, rekonstruujeme byt ve vilce se čtyřmi byty (každé patro jeden). Byt má dvě obytné místnosti-jedna sever, druhá jih. Firma doporučila použít znovu kotel na plyn pro ohřev vody i topení v radiátorech a k tomu automatickou regulaci Buderus. Dotaz je, zda pro tak malý byt by nestačily jen regulace přímo na radiátorech. A i kotel Buderus, zda není zbytečně drahý (firma vše vytáčí na maximální ceny).

   Dobrý den, chcete po mě trochu věštit z koule, dal jste mi hodně málo informací, ale zkusím Vás někam posunout.
1) Buderus je kvalitní kotel s cenou ve středu prodávaných kotlů a pokud má firma kvalitního servisního technika na tyto kotle (to je základ!), tak bych to nerozporoval. Pozor, ceny jsou dnes jinde, než byly před rokem.
2) Nemám z čeho vycházet, tj. topenářský projekt. Hlavní úspora provozních nákladů je vždy na zdroji tepla. Čím modernější kotel, tak spotřebovává méně paliva a tím víc šetří provozní náklady, ale s tím ruku v ruce jde i více věcí, které kotel potřebuje k efektivnímu provozu. Nevím, k čemu Buderus regulaci potřebují, můžete se zeptat, důvod to mít musí, nejspíše jim chybí nějaká funkce, která není obsažena v základní regulaci kotle, ale v podstatě je nejspíše tato regulace požadované minimum. Výrobci kotlů tyto regulace dotují a cena je minimální v porovnání se zakázkově vytvořenými regulacemi. Termostatické hlavice na radiátorech jen doplňují regulaci na funkční celek.
   Pro Vás je špatné to, že rozdíl mezi šestipokojovým bytem a dvojpokojovým je minimální. Zařízení jsou v podstatě stejné jen kotel se nastaví na větší výkon, případně se zamění za trochu větší s minimálním navýšení ceny (tedy většinou, pokud se nepřekročí „bod zlomu“). Pokud si nejste jistý cenou, tak si nechte zpracovat cenou nabídku od jiné firmy.

   Pane Valtře, děkuji za rychlou odpověď, šlo mi jen o to, zda při takovém minimálním rozměru bytu nepostačí jen vlastní regulace přímo na kotli (podle teploty vracející se vody) v kombinaci s regulačními ventily na dvou radiátorech, které by postihly rozdíl poměrů na severní a jižní straně objektu.
Ale jak jsem četl Vaše stránky, je to velká věda nastavit správně. Laicky mi další regulace za 7 tisíc připadá dělo na vrabce.

   Dobrý den, pokud je přidaná regulace určena jen pro rozdělení severní a jižní strany (nemusí to být ten hlavní důvod), tak si též myslím, že je v tomto rozsahu zbytečná. Objasnit by Vám to měla montážní firma. Jen upozorním, že s projektem topení by se vám to nestalo. Zde je jasně řečeno, co je potřeba a za kolik ;-)
   Pokud bych byl ve vaší situaci, tak bych chtěl kotel s co nejmenším minimálním výkonem pro efektivní provoz v jarních a podzimních měsících (omezení cyklování kotle), osadil venkovní snímač a použil ekvitermní regulaci pro určení co nejnižší požadované teploty topné vody a tím i vratné, což zvyšuje efektivitu (účinný kondenzační režim) a zvyšuje životnost kotle (též omezuje cyklování kotle při požadavku na malé výkony). Na radiátory osadil termostatické hlavice (zejména na jižní stranu) a fertik. Případně bych zvážil prostorový regulátor, pokud je vámi požadován a řešení na udržení minimálního průtoku, pokud to kotel vyžaduje.

Mnohokrát děkuji za nezištnou radu.

Odesílatel: kld@gmail.com