Kotel Thermona ekviterm

Dobrý den u kamaráda jsem zjistil, že má namontovaný plynový kotel Thermona, typ therm 20lx. Podle dokumentace je možno k tomuto kotli připojit venkovní čidlo pro ekvitermní regulaci. Montážní firma kamaráda ujistila, že toto čidlo je k ničemu a je nepotřebné. Což je samozřejmě zřejmě výplod laika. Podle dokumentace je toto čidlo zřejmě nějaký termistor, který v obchodě stojí pár korun. Když jsem se u výrobce informoval o typu (hodnotě) byl jsem odkázán, že je možno namontovat pouze originální čidlo, které stojí neúměrnou sumu. Tímto Vás žádám, jestli neznáte typ, hodnotu těchto čidel.Dobrý den! Z kotli Thermona jsem měl v 90 letech problémy a od té doby se o ně nezajímám, ale nedávno jsem hovořil s plynaři o ekvitermní regulaci a dostali jsme se i k těmto kotlům. Bylo mi řečeno, že u nich lze zvolit ekvitermní křivku, ale ne korekci +-.
Na stránkách Thermony jsem, ale našel dále uvedený dotaz, že to je jinak. Názor si uděláte určitě sám.


Prosím o informaci ohledně ekvitermní regulace ve Vašich kotlích. Kamarád si koupil do domku jeden nejmenovaný konkurenční kotel a snad, že i nastavuje venkovní teplotu ručně na kotli, což se mi zdá komické.
Jak toto řešíte vy? Je ekvitermní regulace standardně v kotli nebo se musí dokoupit? Děkuji za odpověď!
Odpověď 1: Thermona spol. s r.o.
Dobrý den. Samozřejmě o tomto konkurenčním kotli víme, musím však připomenout, že lze i na tento kotel zapojit čidlo venkovní teploty pro automatický režim. Na našich kotlích navíc oproti konkurenci lze upravit nejen sklon ekvitermní křivky, ale také její posun a to v základním provedení bez přídavných modulů! Posun křivky lze nastavit o +/- 15 °C výstupní teploty vody z kotle, což je opět nesporná výhoda při nalezení optimální ekvitermní křivky pro daný objekt!
Jak již výše naznačuji, ekvitermní regulace je tedy přímo součástí kotle a nemusíte nic doplácet! Ekvitermní regulací nedisponují pouze typy Therm 28 KZA/TKZA, Therm 23 CA/TCA a řada stacionárních kotlů.
Thermona spol. s r.o.


Pokud jsou moje informace správné, tak to není jenom čidlo, ale i nastavovací jednotka, která komunikuje po rozhraní OpenTherm. Do kotle se vloží komunikační rozhraní a kotel si datově povídá s nastavovací jednotkou, proto je to asi drahé (cenu nevím). Víc Vám asi neporadím.

Odesílatel: lales@centrum.cz