Nadřazené řízení kotle

   Dobrý den, narazil jsem na Vaše stránky jvalter.cz a strávil čtením celý den. Obrovské množství užitečných informací, děkuji za ně.
Jsem v situaci, kdy se chystám vybrat nový kotel pro nový dům s tím, že si chci postavit regulaci s pomocí http://unipi.cz. Kotel chci řídit pomocí OpenTherm.
Někde na Vašich stránkách jste psal, že má smysl uvažovat o kotlech Viessmann, Vaillant nebo Junkers. Jsou to v podstatě značky, ke kterým jsem dospěl i já. Nikde v dokumentaci k těmto kotlům jsem však nenašel explicitně napsané, že by podporovaly OpenTherm. Na vašich stránkách jsem našel několikrát zmínku o kotlích Viessmann Vitodens v souvislosti OpenTherm.
Chtěl bych se zeptat, jestli všechny kotle Vitodens podporují OpenTherm a jak je to s Vaillant, Junkers, případně dalšími kotly, které by stály za zvážení. Děkuji za odpověď a přeji pěkný víkend.

   Dobrý den, OpenTherm měl být jasně daný standard, ale nikdy tomu nebylo. Každý výrobce si ho ohýbá podle svého, takže některé kombinace fungují, jiné ne. Co fungovalo loni, dnes už nemusí, takže jsem na tento rozhraní (protokol) zanevřel. Jestliže ho budete chtít použít, tak vám musí výrobce kotle, nejlépe písemně, odsouhlasit obě zařízení. Dotaz musí znít na přesný typ kotle a přesný typ na druhé straně. Výrobce se bude zaklínat standardem, ale praxe je taková, že kotel máte už doma a s nadřazeným systémem to nechodí vůbec nebo částečně, ale už je pozdě. Prostě každý výrobce chce prodávat svojí odzkoušenou regulaci, bez zbytečných problémů. Moje doporučení:
 1) Protokol OpenTherm lez využít, ale nejlépe jen ve spojení regulátor/kotel stejného výrobce. Pro nadřazený systém a další zařízení je to na 60%, že to bude chodit tak, jak požadujete.
 2) U kotlů Viessmann není ani podstatný typ kotle, ale typ regulace. Pro jeden typ kotle může být několik druhů regulace a ještě jeden typ může mít různý firmware. Doporučuji poptat přímo výrobce.
 3) Pro jakékoli spojité řízení doporučuji použít rozhraní 0-10V, které je opravdu standard a je jasně čitelné. Komunikačně sice můžete přenést více informací, což je jistě lákavé, ale není nadto, když jasně vidíte hodnotu povelu a reakci zařízení. Poté se dobře hledá případná závada.
 4) Pokud chcete řídit kotel nadřazeným systémem, tak doporučuji kotle Vaillant, které si nehrají na „chytré kotle“, ale dělají to, co jim přikážete. U těchto kotlů mám s modulem 0-10V a řízením výstupní teploty ty nejlepší zkušenosti.
 5) Pokud i poté chcete jít do OpenThermu, tak doporučuji, kotle Thermona, kde vím, že OpenTherm se podařilo více lidem rozchodit. Sice jako kotle mě moc nepřesvědčili, ale OpenTherm asi dobrý.
 6) UniPi: Všechny zakázkově řešené aplikace, stojí na kvalitě software tj. profesionalitě technologa a programátora, někdy v jedné osobě. Protože použití hardware konkrétní firmy se stáváte, ať chcete nebo ne (v dobrém) jejím rukojmím, tak prověřte jejich technickou představu o realizaci zakázky, třeba jak chtějí řešit problém s OpenThermem.

Odesílatel: pavel@gmail.com